20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski senator mówi, że prokuratorzy ociągają się z hakowaniem telefonów

Polski senator mówi, że prokuratorzy ociągają się z hakowaniem telefonów

WARSZAWA, 28 grudnia (Reuters) – senator polskiej opozycji, który oskarżył swój telefon o włamanie się do jego telefonu przez wyrafinowane oprogramowanie szpiegowskie opracowane przez izraelską grupę NSO, został oskarżony przez ustawodawców o zaniechanie działania w tej sprawie. Chodził między urzędami.

Associated Press (AP) poinformowała w tym miesiącu, że naukowcy z Uniwersytetu w Toronto odkryli, że senator Christoph Breza został zhakowany w 2019 roku przy użyciu oprogramowania Pegasus.

AP poinformowała również, że program Citizen Lab Uniwersytetu w Toronto odkrył, że telefony prawniczki Ewy Wrzosek, prawniczki krytycznej wobec rządowych reform sądownictwa, oraz Romana Giertycha, prawnika reprezentującego postacie opozycji, zostały zhakowane.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wszyscy trzej twierdzą, że rządzący w Polsce nacjonaliści są odpowiedzialni za włamanie się do partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Rzecznik polskich służb bezpieczeństwa Stanislav Zarin powiedział, że nie może wypowiedzieć się na temat tego, czy metody lub usługi wykorzystywane przez polskie służby bezpieczeństwa badały konkretne osoby.

Zanim on Powiedział Pogląd, że polskie służby są zaangażowane w wojnę domową, jest fałszywy.

Rzecznik PiS odmówił dalszych komentarzy. „Służby bezpieczeństwa skomentowały ten temat” – powiedział.

„Kancelaria prawnika nic nie zrobiła, po prostu utknęła w martwym punkcie”, Brezza powiedział Reuterowi przez telefon, dodając, że on i jego żona zgłosili włamanie do telefonu prawnikom we wrześniu.

„Kancelaria prawników gra z czasem – nie chcą rozpoczynać procesu ani odmawiać rozpoczęcia procesu. Uważają, że to gorący kartofel. Lepiej to wyrzucić gdzie indziej” – powiedział Breza.

Powiedział, że skarga została wysłana między prokuraturami w całym kraju.

Biuro Prokuratora Krajowego i Biuro Prokuratora Generalnego w Astro Vilkopolsky, które zajmują się sprawą Breji, nie odpowiedziały od razu na prośby Reutera o komentarz.

READ  Co powiedział Tata Martino o potencjalnej XI przeciwko Polsce?

Krytycy rządu twierdzą, że prokuratura jest upolityczniona. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pełni również funkcję prawnika, projektując reformy sądownictwa, które zdaniem UE podważają niezawisłość sądów.

Grupa NSO twierdzi, że opracowuje technologię, która ma być wykorzystywana przez rządy i organy ścigania do zwalczania przestępczości i terroryzmu, oraz że istnieją zabezpieczenia zapobiegające nadużyciom.

Badacze praw cyfrowych twierdzą, że Pegasus był wykorzystywany do szpiegowania społeczeństwa obywatelskiego w wielu krajach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Anny Vladorsak-Chemsuk i Anny Kober, napisany przez Alana Charlischa; Montaż przez Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.