25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Olga Smirnova, działaczka pokojowa, na rozprawie sądowej w Sankt Petersburgu w Rosji, w tym miesiącu.kredyt…Jewgienij Pawlenko/Kommersant za pośrednictwem Associated Press

Sąd rejonowy w Petersburgu w Rosji skazał Olgę B. Smirnova, działaczka pokojowa i zdeklarowana krytykka inwazji kraju na Ukrainę, została w środę skazana na sześć lat więzienia w kolonii karnej za rozpowszechnianie tzw. fałszywych informacji o siłach zbrojnych kraju. uprawnienia w mediach społecznościowych.

Pani Smirnova, 55-letnia architekt, została aresztowana w maju 2022 roku po opublikowaniu na VKontakte, rosyjskim odpowiedniku Facebooka, informacji opisującej zabójstwa ludności cywilnej na Ukrainie i bombardowania jej miast po rosyjskiej inwazji. Prokuratorzy, którzy uznali ją za winną, zwrócili uwagę na jej „skrajnie negatywny stosunek do systemu politycznego Federacji Rosyjskiej”.

Podstawą oskarżenia było siedem jej publikacji na rzecz ugrupowania, do którego należała, zwanego „Demokratyczny Petersburg – Pokojowy Opór”. W jednym z nich, datowanym 6 marca 2022 r., napisała, że ​​„rosyjscy agresorzy” dopuścili się zbrodni wojennych, które „można porównać jedynie z okrucieństwami popełnionymi przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej”.

W sądzie prokuratura nazwała tę informację „fałszywą”, między innymi dlatego, że nie znalazła się ona w oficjalnych rachunkach rosyjskiego ministerstwa obrony ani spraw zagranicznych, jak wskazywały lokalne doniesienia prasowe. Prokuratura podała, że ​​wśród dowodów przeciwko niej znajdują się także książki w języku ukraińskim, które znaleziono podczas przeszukania jej mieszkania.

Obrona stwierdziła, że ​​rosyjska konstytucja gwarantuje wolność słowa.

W oświadczeniach przed wydaniem wyroku pani Smirnova zaprzeczyła rozpowszechnianiu jakichkolwiek fałszywych wiadomości, ale stwierdziła, że ​​sprzeciwianie się rosyjskiemu rządowi jest tradycją rodzinną. Pani Smirnova zostanie zaliczona za 16 miesięcy, które spędziła w areszcie tymczasowym. Oprócz kary więzienia otrzymała zakaz prowadzenia jakichkolwiek stron internetowych na trzy lata.

Według OVD-Info, rosyjskiej organizacji praw człowieka, państwo tak Postawiono mu zarzuty karne O działalność antywojenną oskarżono ponad 600 oskarżonych, a od początku wojny, czyli 24 lutego 2022 r., do końca czerwca br. wniesiono ponad 7100 spraw administracyjnych.

READ  Polska, Węgry i Słowacja wprowadziły zakaz importu ukraińskiego zboża

Kiedy portal informacyjny dotyczący emigracji MediaZona poprosił ją, aby opisała swoje doświadczenia w sądzie i więzieniu, pani Smirnova wysłała list. opublikowany W środę udzielił takiej rady: „Teraz lepiej zwrócić się o radę do dysydentów z okresu sowieckiego, aby ich pokolenie opuściło ten doczesny świat. Lepiej wyjaśnili, jak w praktyce realizować swoje niezbywalne prawa, gdy pozostaną jedynie słowa na papierze.”