14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Julian Assange: Założyciel WikiLeaks może odwołać się od ekstradycji do Stanów Zjednoczonych

Julian Assange: Założyciel WikiLeaks może odwołać się od ekstradycji do Stanów Zjednoczonych

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Dominik Casciani
  • Rola, Korespondent domowy i prawny
  • Świergot,

Sąd Najwyższy orzekł, że założyciel WikiLeaks Julian Assange może złożyć nową apelację od decyzji o jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Uzyskał pozwolenie na złożenie apelacji od postanowienia o wysłaniu go do Stanów Zjednoczonych, aby stanął przed sądem pod zarzutem ujawnienia tajemnic wojskowych.

Decyzja oznacza, że ​​Assange będzie mógł zakwestionować gwarancje USA dotyczące sposobu przebiegu jego nadchodzącego procesu i tego, czy jego prawo do wolności wypowiedzi zostanie naruszone.

Prawnicy 52-latka przytulili się w sądzie po prawomocnym wyroku w sądzie prawniczym.

Powiedzieli, że sprawa przeciwko niemu – związana z ujawnieniem prawie 15 lat temu ściśle tajnych dokumentów dotyczących rzekomych zbrodni wojennych Stanów Zjednoczonych – była motywowana politycznie.

Stany Zjednoczone twierdzą, że akta WikiLeaks, które ujawniły informacje o wojnach w Iraku i Afganistanie, narażają życie ludzi na niebezpieczeństwo.

W krótkim orzeczeniu wydanym w poniedziałek rano dwóch starszych sędziów udzieliło mu pozwolenia na złożenie apelacji od wcześniejszego postanowienia zezwalającego na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Orzekł, że musi mieć pełną apelację w Wielkiej Brytanii.

Assange walczy o ekstradycję z Wielkiej Brytanii od ponad dziesięciu lat po tym, jak jego witryna WikiLeaks opublikowała tajne dokumenty amerykańskie w latach 2010 i 2011.

Assange przebywający obecnie w więzieniu Belmarsh będzie miał kilka miesięcy na przygotowanie swojej apelacji, która będzie dotyczyć tego, czy sądy amerykańskie będą chronić jego prawo do wolności wypowiedzi jako obywatela Australii.

Przed orzeczeniem setki ludzi zebrały się przed sądem, a zwolennicy Assange’a wiwatowali, gdy rozeszła się wieść o wyroku.

Gdyby sąd wydał orzeczenie na korzyść Stanów Zjednoczonych, Assange wyczerpałby wszystkie możliwości prawne w Wielkiej Brytanii.

’punkt zwrotny’

W przemówieniu przed Królewskim Trybunałem Sprawiedliwości po podjęciu decyzji Assange przyjęła orzeczenie jako „punkt zwrotny”.

Wezwał Stany Zjednoczone, aby „zaprzestały tego haniebnego ataku na dziennikarzy, prasę i społeczeństwo, który trwa od 14 lat”.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych określił wyciek jako „jedno z największych naruszeń informacji niejawnych w historii Stanów Zjednoczonych”.

Z plików, które wyciekły, wynika, że ​​wojsko amerykańskie zabijało cywilów w wyniku niezgłoszonych incydentów podczas wojny w Afganistanie.

Władze USA twierdzą, że Assange naraził życie ludzi na niebezpieczeństwo, ponieważ nie zmienił w dokumentach nazwisk agentów wywiadu. Twierdzą także, że nie jest ścigany w związku z informacjami, które według niego ujawniają zbrodnie wojenne.

Zespół prawny Assange’a stwierdził, że sprawa jest motywowaną politycznie formą „odwetu państwa”.

„Dosłownie zdemaskował zbrodnie wojenne” – Assange powiedział w poniedziałek w programie Today w BBC Radio 4.

„Ta sprawa jest zemstą tego kraju na otwartości i odpowiedzialności”.

Skomentuj zdjęcie, Stella Assange, żona założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a, przed Wysokim Trybunałem po wydaniu wyroku

Podczas marcowego przesłuchania rząd USA otrzymał dodatkowy czas na przedstawienie zapewnień Pan Assange nie otrzyma kary śmierci w Stanach Zjednoczonych z dwóch innych powodów:

  • Aby pan Assange mógł polegać na Pierwszej Poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która chroni wolność słowa
  • Jego australijskie obywatelstwo nie będzie się na niego liczyło

W zeszłym miesiącu sędziowie potwierdzili, że Stany Zjednoczone udzieliły sądowi gwarancji.

Assange i jego zespół prawny przyjmują zapewnienia, że ​​nie grozi mu kara śmierci, jeśli zostaną oskarżeni o dalsze przestępstwa.