29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W południowo-zachodniej Islandii wybuchł wulkan, wyrzucając lawę w stronę pobliskiej osady

W południowo-zachodniej Islandii wybuchł wulkan, wyrzucając lawę w stronę pobliskiej osady

Wulkan w południowo-zachodniej Islandii wybuchł po raz drugi w ciągu niecałego miesiąca, wyrzucając na wpół stopioną skałę w stronę pobliskiej osady.

REYKJAVIK, Islandia – Wulkan w południowo-zachodniej Islandii wybuchł w niedzielę po raz drugi w ciągu niecałego miesiąca, wyrzucając lawę w stronę pobliskiej społeczności i podpalając co najmniej jeden dom.

„Po prostu oglądamy to na kamerach i nic innego nie możemy zrobić” – powiedział islandzkiej telewizji RUV mieszkaniec Grindavik, Reinir Berg Jonsson.

Grindavik to miasto liczące 3800 mieszkańców, położone około 50 kilometrów (30 mil) na południowy zachód od Reykjaviku, stolicy Islandii. Społeczność ewakuowano już w listopadzie po serii trzęsień ziemi, które utworzyły duże szczeliny w ziemi pomiędzy miastem a małą górą Selinjarville na północy. Pobliski kurort geotermalny Błękitna Laguna – jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii – również został tymczasowo zamknięty.

Wulkan ostatecznie wybuchł 18 grudnia, a mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów 22 grudnia.

Met Office podało, że w następnych tygodniach ratownicy zbudowali mury obronne wokół Grindavik, ale bariery były niekompletne, a lawa napływała w stronę społeczności.

Przed erupcją, która miała miejsce w zeszłym miesiącu, system wulkaniczny Svartsinji na północ od Grindavik był uśpiony przez około 780 lat. Wulkan znajduje się kilka kilometrów na zachód od Fagradalsfjall, który pozostawał uśpiony przez 6000 lat, zanim ożył w marcu 2021 r.

READ  Zakazać rosyjskim turystom? Unia Europejska jest podzielona w kwestii ograniczeń wizowych dla zwykłych Rosjan.

W przeciwieństwie do poprzedniego wydarzenia, sobotnia erupcja wulkanu Svartsingi spowodowała „bardzo szybki przepływ” lawy, która przeniosła się na południe w kierunku Grindavik, powiedziała Kristin Jonsdottir z Biura Meteorologicznego.

„Na szczęście otrzymaliśmy ostrzeżenia, więc odnotowaliśmy wzmożoną aktywność sejsmiczną, o czym zgłoszono Organizację Ochrony Ludności, w związku z czym ewakuowano miasto Grindavik” – powiedziała.

Islandia, położona nad gorącym regionem wulkanicznym na północnym Atlantyku, doświadcza średnio jednej erupcji co cztery do pięciu lat.

Najbardziej niszczycielską niedawną erupcją Eyjafjallajökull była erupcja z 2010 r., która wyrzuciła do atmosfery chmury popiołu i na miesiące zakłóciła transatlantyckie podróże powietrzne.

Nie oczekuje się, że niedzielna erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes spowoduje uwolnienie dużych ilości popiołu do powietrza. Gudjon Helgason, rzecznik prasowy operatora lotniska Isavia, powiedział, że operacje na lotnisku Keflavik przebiegają normalnie.

Jednak mieszkańcy Grindavik uważnie obserwują powoli rozwijającą się katastrofę, gdy strumienie dymiącej lawy zbliżają się do ich domów.

„Naprawdę nie mogę sobie wyobrazić, przez co przechodzą ludzie” – powiedział Jeroen van Nieuwenhove, fotograf przyrody. „Fakt, że można to zobaczyć w telewizji, fakt, że można to zobaczyć na kamerach internetowych, to trochę dziwne uczucie widzieć, jak w zwolnionym tempie miasto jest prawie niszczone”.