24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dania ogłosi nowego króla po podpisaniu przez królową Małgorzatę historycznej abdykacji

Dania ogłosi nowego króla po podpisaniu przez królową Małgorzatę historycznej abdykacji

KOPENHAGA, Dania (AP) – Tysiące ludzi zebrało się w niedzielę w centrum Kopenhagi, aby obejrzeć sukcesję królewską w jednej z najstarszych monarchii na świecie.

Około godziny 14:00 (13:00 GMT) podpisze go królowa Małgorzata II Abdykacja Podczas spotkania z duńskim gabinetem po ponad pięciu dekadach służby. Za około godzinę jej 55-letni syn i książę koronny Frederik zostaną ogłoszeni królem na oczach publiczności na balkonie pałacu Christiansborg w sercu stolicy Danii.

Małgorzata (83 l.) będzie pierwszą od prawie 900 lat królową Danii, która dobrowolnie zrzeknie się tronu.

Gdy zbliżała się ta chwila, Margaret opuściła swoją rezydencję i udała się do pałacu Christiansborg powozem konnym w towarzystwie członków pułku husarskiego na koniach w niebieskich mundurach i czerwonych tunikach. Tam ma formalnie podpisać abdykację.

Do pałacu limuzyną odjechali także jej syn i jego żona, księżna koronna Maria. Później królewski sztandar został obniżony w domu Małgorzaty i podniesiony w budynku, w którym mieszkali Fryderyk i Maria.

Powołując się na problemy zdrowotne, Margaret Ogłoszono w noc sylwestrową Że ustąpi, co zdumiewa naród, który oczekiwał, że dożyje swoich dni na tronie, jak to jest w zwyczaju w duńskiej monarchii. Margaret przeszła poważną operację Operacja kręgosłupa w lutym ubiegłego roku i do pracy wrócił dopiero w kwietniu.

Nawet premier Mette Frederiksen nie była świadoma zamiarów królowej aż do chwili ogłoszenia. Gazeta Berlingske, powołując się na Pałac Królewski, napisała, że ​​Małgorzata poinformowała Fryderyka i jego młodszego brata Joachima zaledwie trzy dni temu.

Abdykacja pozostawiłaby Danię z dwiema królowymi: Małgorzata zachowała swój tytuł, a Fryderyk swój Urodzona w Australii małżonka zostanie królową Marią. Christian, najstarszy syn Fryderyka i Marii, który ma 18 lat, zostanie księciem koronnym i następcą tronu.

Ludzie z całej Danii zebrali się przed parlamentem, gdzie wiele ruchliwych ulic ozdobiono czerwono-białymi duńskimi flagami. W wielu sklepach wisiały zdjęcia królowej i przyszłego króla, a autobusy miejskie ozdobione były mniejszymi duńskimi flagami, jak to ma w zwyczaju podczas królewskich uroczystości. Wiele innych osób w całym królestwie, liczącym prawie 6 milionów ludzi, śledziło transmisję telewizyjną na żywo z tego historycznego wydarzenia.

READ  Wydaje się, że porozumienie między Izraelem a Hamasem zaczęło nabierać kształtu. Jak to będzie wyglądać?

Zespół muzyczny Gwardii Królewskiej występował codziennie w centrum Kopenhagi, ale zamiast zwykłych czarnych marynarek nosił czerwone marynarki, aby uczcić ważne wydarzenia.

Ubrany w replikę szaty królewskiej i wysadzaną klejnotami fioletową koronę na głowie mieszkaniec Kopenhagi Rene Jensen powiedział, że spodziewa się, że Frederik „będzie królem narodu, który będzie nas wszędzie reprezentował”.

Ostatni raz król duński dobrowolnie podał się do dymisji w 1146 r., kiedy król Eryk III Lamm ustąpił i wstąpił do klasztoru. Małgorzata zrzeknie się tronu w tym samym dniu, w którym wstąpiła na tron ​​po śmierci ojca, króla Fryderyka IX.

Początki monarchii Danii sięgają starożytnego króla Wikingów Gorma w X wieku, co czyni ją najstarszą w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Dziś obowiązki rodziny królewskiej stały się w dużej mierze ceremonialne.

Australijczycy wyszli także na ulice Kopenhagi, aby świętować koronację jednej ze swoich królowych.

„Myślę, że to dobrze, że nie jest członkiem rodziny królewskiej i ma normalne australijskie pochodzenie. Możemy się z tym bardziej utożsamić, ponieważ ona pochodzi z klasy średniej, podobnie jak my” – powiedziała Jodi Langtry, która odbyła ze nią długą podróż z Brisbane córkę, aby obejrzała królewskie wydarzenie.

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w Danii nie odbywa się ceremonia koronacyjna. Premier Fryderyk uroczyście ogłosi króla z balkonu pałacu Christiansborg, w którym mieszczą się biura rządowe, parlament i Sąd Najwyższy, a także stajnie królewskie i sale przyjęć królewskich.

Aby uczcić sukcesję, cztery działa w porcie w Kopenhadze oddają trzykrotnie 27 strzałów. Późnym popołudniem park rozrywki Tivoli Gardens w Kopenhadze planuje uczcić nowego króla i królową największym pokazem sztucznych ogni w 180-letniej historii parku.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie duńskiego nadawcy publicznego DR opublikowanego w piątek wynika, że ​​79% z 1037 osób ankietowanych przez ankieter Epinion stwierdziło, że uważa Frederika za gotowego do przejęcia prezydentury, a 83% stwierdziło, że uważa, że ​​jego żona Marie jest gotowa przejąć prezydenturę. . królowa. DR podała, że ​​margines błędu sondażu wynosił 3 punkty procentowe.

READ  Jury Michael Sussman rozpoczyna obrady w sprawie fałszywych oskarżeń FBI

___

Dziennikarz Associated Press, Alexander Fortula w Kopenhadze, przyczynił się do powstania tego raportu.