29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zachodni urzędnik powiedział, że połowa samolotów bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przestała operować

Zachodni urzędnik powiedział, że połowa samolotów bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przestała operować

LONDYN (Reuters) – Eksplozje w dołączonej bazie lotniczej Saki na Krymie na początku tego miesiąca spowodowały upadek ponad połowy samolotów bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, powiedział w piątek zachodni urzędnik.

Baza lotnicza w pobliżu Novofedorivka na zachodnim wybrzeżu półwyspu, który Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku, doznała wielokrotnych eksplozji 9 sierpnia.

Urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Ukraina stale osiąga „efekty kinetyczne” głęboko za rosyjskimi liniami, które miały istotny wpływ na wsparcie logistyczne Rosji i „znaczący wpływ psychologiczny na rosyjskie przywództwo”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Obecnie szacujemy, że wydarzenia na lotnisku Sake 9 sierpnia uziemiły ponad połowę samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej” – powiedział urzędnik.

12 sierpnia brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w swoim raporcie wywiadowczym, że chociaż część rosyjskiej floty powietrznej została zniszczona w wyniku wybuchu, zdolności lotnicze marynarki znacznie się pogorszyły. Czytaj więcej

Urzędnik powiedział, że Flota Czarnomorska walczy o coś więcej niż tylko „flotę obrony wybrzeża”, która od czasu do czasu przeprowadza ataki rakietowe, i że jej próba zagrożenia desantem desantowym na Odessę została udaremniona.

Urzędnik dodał, że wojna w ogóle jest w „pół-patowym momencie operacji”.

„Siły lądowe żadnej ze stron nie mają skoncentrowanej siły bojowej naziemnej wystarczającej do prowadzenia skutecznych operacji ofensywnych, które w jakikolwiek sposób wpłynęłyby materialnie na przebieg wojny” – powiedział urzędnik.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Michael Holden; Redakcja Tomasz Janowski)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Protesty w Peru pokazują szeroki wpływ wojny Putina