22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nikaragua ogłosiła, że ​​zwolniła z więzienia biskupa Rolando Alvareza i 18 księży

Nikaragua ogłosiła, że ​​zwolniła z więzienia biskupa Rolando Alvareza i 18 księży

MEKSYK (AP) – Rząd Nikaragui ogłosił w niedzielę, że uwolnił wybitnego biskupa katolickiego i 18 innych duchownych uwięzionych w wyniku rozprawy ze strony prezydenta Daniela Ortegi i przekazał ich władzom Watykanu.

Biskup Rolando Alvarez i inni duchowni przebywają w więzieniu od ponad roku, w większości przypadków w ramach represji Ortegi wobec opozycji i Kościoła katolickiego. Oskarżył ich o wspieranie masowych protestów społecznych w 2018 r., które jego zdaniem stanowiły spisek mający na celu jego obalenie.

W oświadczeniu prasowym rząd oświadczył, że uwolnienia więźniów nastąpiły w ramach negocjacji z Watykanem, których celem było „umożliwienie im podróży do Watykanu”. W przeszłości uwięzionych księży szybko przewożono do Rzymu.

Jak poinformował rząd Ortegi, wśród zwolnionych w niedzielę znalazł się także biskup Isidoro Mora.

Ortega 222 więźniów wysłanych do Stanów Zjednoczonych W lutym, na mocy porozumienia wynegocjowanego przez rząd USA, więźniom tym pozbawiono później obywatelstwa.

Biskup Alvarez przebywał w więzieniu przez ponad rok po uznaniu go za spisek i skazaniu na 26 lat więzienia. Jeden z najwybitniejszych duchownych w kraju, Odmówili wejścia na pokład lutowego lotu Do Stanów Zjednoczonych bez możliwości konsultacji z innymi biskupami.

W październiku Nikaragua uwolniła kilkudziesięciu księży katolickich więzionych pod różnymi zarzutami i po porozumieniu z Watykanem wysłała ich do Rzymu.

Od stłumienia w 2018 r. powszechnych protestów żądających jego rezygnacji rząd Ortegi systematycznie wycisza głosy sprzeciwu i koncentruje się na Kościele, w tym na Konfiskata prestiżowego Uniwersytetu Ameryki Środkowej prowadzonego przez jezuitów w sierpniu.

Kongres Nikaragui, w którym dominuje Sandinistyczny Front Wyzwolenia Narodowego pod przywództwem Ortegi, nakazał zamknięcie przejścia granicznego. Ponad 3000 organizacji pozarządowychW tym Fundacja Charytatywna Matki Teresy.

READ  Ukrainiec dzwoni do rosyjskiego wsparcia technicznego z prośbą o pomoc w zdobyciu czołgu