14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA ograniczają wizy do Gruzji w związku z ustawą o „zagranicznych agentach” |  Aktualności

USA ograniczają wizy do Gruzji w związku z ustawą o „zagranicznych agentach” | Aktualności

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że środki będą wymierzone w osoby odpowiedzialne za podważanie demokracji.

Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć ograniczenia wizowe i dokonać przeglądu stosunków z Gruzją w związku z kontrowersyjną ustawą o „zagranicznych agentach”, która wywołała masowe protesty w kraju.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w czwartek, że ograniczenia wizowe będą obowiązywać osoby odpowiedzialne za podważanie demokracji w Gruzji oraz członków ich rodzin.

„Wsparcie USA dla demokracji w Gruzji ma charakter długotrwały i jest niezbędne dla naszych dwustronnych stosunków Każdy, kto podważa procesy lub instytucje demokratyczne w Gruzji – w tym w okresie poprzedzającym wybory w Gruzji w październiku 2024 r., w ich trakcie i po nich – może zostać uznany za niezgodnego z prawem”. Blinken stwierdził w oświadczeniu, że zgodnie z tą polityką przysługuje mu wiza amerykańska i ma zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych.

Blinken powiedział, że proponowana ustawa zdusi Gruzinów wolność zrzeszania się i wypowiedzi oraz „utrudni niezależnym organizacjom medialnym działającym na rzecz zapewnienia Gruzinom dostępu do informacji wysokiej jakości”.

„Pozostajemy mamy nadzieję, że przywódcy Gruzji ponownie rozważą projekt ustawy i podejmą niezbędne kroki, aby realizować demokratyczne i euroatlantyckie aspiracje swojego kraju. Dokonując przeglądu stosunków między naszymi dwoma krajami, przy ustalaniu własnych celów weźmiemy pod uwagę działania Gruzji .”

Ustawa przyjęta w zeszłym tygodniu przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie wymaga, aby organizacje pozarządowe i media, których ponad 20 procent środków pochodzi spoza Gruzji, rejestrowały się jako podmioty „realizujące interesy obcego mocarstwa”.

Organizacje, które nie zastosują się do tych środków, zostaną ukarane grzywną w wysokości do 25 000 lari (9200 dolarów), a następnie dodatkowymi karami w wysokości 20 000 lari (7300 dolarów) za każdy kolejny miesiąc nieprzestrzegania tych zasad.

Krytycy zarzucają rządzącej od 2012 roku partii Gruzińskie Marzenie o inspirowanie się rosyjskim ustawodawstwem służącym tłumieniu sprzeciwu.

READ  Oto jak chińskie media relacjonują Ukrainę

Po przyjęciu ustawy 14 maja tysiące demonstrantów starło się z policją przed budynkiem parlamentu w centrum Tbilisi.

Stany Zjednoczone wezwały Gruzję do uchylenia tego ustawodawstwa, ostrzegając, że może ono zagrozić przyjętemu przez nią celowi, jakim jest przystąpienie do Unii Europejskiej i nawiązanie stosunków z NATO.

Gruzja złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w 2022 r., a status kraju kandydującego uzyskała w grudniu ubiegłego roku.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ostrzegała na początku tego miesiąca, że ​​ustawodawstwo będzie „poważną przeszkodą dla Gruzji z jej europejskiej perspektywy”.

Zwolennicy ustawodawstwa, w tym premier Irakli Kobakhidze, twierdzą, że środki te są konieczne, aby promować przejrzystość, zwalczać „pseudoliberalne wartości” promowane przez cudzoziemców i chronić suwerenność kraju.

W sobotę prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili za pomocą weta zablokowała projekt ustawy pod pretekstem jego niezgodności z konstytucją.

Oczekuje się, że posunięcie Zurabiszwili jedynie opóźni legislację, gdyż partia rządząca ma w parlamencie wystarczającą liczbę głosów, aby w kolejnym głosowaniu odrzucić jego weto.