29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wielka Brytania wstrzymuje negocjacje handlowe z Kanadą w sprawie hormonów objętych zakazem wołowiny

Wielka Brytania wstrzymuje negocjacje handlowe z Kanadą w sprawie hormonów objętych zakazem wołowiny

  • Napisane przez Paula Seddona i Kate Whannell
  • Reporterzy polityczni

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Negocjacje między Wielką Brytanią a Kanadą w sprawie umowy handlowej po brexicie załamały się po prawie dwóch latach w wyniku kłótni dotyczącej wołowiny i sera.

Kanada naciska na Wielką Brytanię, aby złagodziła zakaz dotyczący wołowiny poddanej działaniu hormonów, co według jej producentów w efekcie uniemożliwia jej wejście na rynek brytyjski.

Tymczasem Wielka Brytania ma obawy, że Kanada nałoży podatki importowe w wysokości do 245% na brytyjskie produkty serowe.

Utknęły w martwym punkcie rozmowy oznaczają, że brytyjskie firmy samochodowe również mogą stanąć w obliczu wyższych ceł.

Będzie to również oznaczać, że warunki handlowe Wielkiej Brytanii z Kanadą będą teraz gorsze niż wtedy, gdy były częścią umowy UE z Kanadą.

Jednak Minnette Butters, przewodnicząca Krajowego Związku Rolników Anglii i Walii, stwierdziła, że ​​cieszy się, że rząd Wielkiej Brytanii nie „poszedł na kompromis” w sprawie wołowiny poddanej działaniu hormonów.

Downing Street oświadczyło, że rząd będzie „negocjować wyłącznie umowy, które służą Brytyjczykom” i zastrzegło sobie prawo do „wstrzymania negocjacji w przypadku braku postępów”.

Rzecznik firmy dodał jednak: „Jesteśmy otwarci na wznowienie rozmów z Kanadą w przyszłości”.

Nr 10 odrzucił sugestię, jakoby brexit pogorszył sytuację Wielkiej Brytanii w handlu międzynarodowym, stwierdzając, że „jedną z korzyści wynikających z naszego statusu niezależnego handlu jest to, że możemy nalegać na szczegóły każdej umowy, aby precyzyjnie zapewnić jej powodzenie”. W interesie Wielkiej Brytanii.

Handel między obydwoma krajami odbywa się obecnie na podstawie warunków umowy, z którą Wielka Brytania opóźnia się od czasu członkostwa w UE.

Jest to pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania formalnie zawiesiła rozmowy z partnerem handlowym od oficjalnego opuszczenia systemu handlowego UE w 2021 r.

Rozmowy obu krajów w sprawie osiągnięcia szczegółowego porozumienia trwają od marca 2022 roku.

„Pomoc” dla brytyjskich rolników

Rzeczniczka kanadyjskiej minister handlu Mary Ng stwierdziła, że ​​jest „rozczarowana” faktem, że rozmowy utknęły w martwym punkcie, i poinformowała o tym brytyjską minister biznesu Kimmy Badenoch.

„Ich decyzja o dalszym utrzymywaniu barier w dostępie do rynku dla naszego przemysłu rolnego oraz niechęć do osiągnięcia wzajemnego porozumienia jedynie zahamowały negocjacje” – dodała rzeczniczka.

„Wielka Brytania jest wieloletnim partnerem handlowym i jestem pewien, że możemy wynegocjować umowę korzystną dla obu stron.

„Ale chcę wyrazić się jasno – nie będziemy negocjować porozumienia, które nie leży w najlepszym interesie Kanadyjczyków – ani w najlepszym interesie naszych kanadyjskich przedsiębiorstw, rolników i pracowników”.

Całkowity handel towarowy między obydwoma krajami osiągnął w 2020 roku 19,2 miliarda funtów szterlingów. Według rządu brytyjskiegoprzy czym import Wielkiej Brytanii z Kanady wart jest 7,3 miliarda funtów, a eksport Wielkiej Brytanii do Kanady o wartości 11,8 miliarda funtów.

Pani Butters powiedziała, że ​​decyzja Wielkiej Brytanii będzie „ulgą dla rolników”.

W programie Today BBC Radio 4 powiedziała, że ​​jest zadowolona, ​​że ​​„rząd trzymał się swojego stanowiska i nie ustąpił”.

„Wyrządziliśmy już szkody naszej gospodarce i sektorowi rolnemu, całkowicie liberalizując umowy handlowe z Australią i Nową Zelandią. Musieliśmy zająć w tej sprawie zdecydowane stanowisko. „

Jonathan Reynolds, sekretarz ds. biznesu cieni Partii Pracy, powiedział: „To głęboko niepokojąca wiadomość i kolejne poważne niepowodzenie konserwatystów w dotrzymaniu obietnic”.

Dodał: „Zamiast wzmacniać naszą pozycję handlową po Brexicie, te niepowodzenia postawiły nas na słabszej pozycji, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym”.

Rzecznik Szkockiej Partii Narodowej ds. handlu międzynarodowego, Richard Thomson, powiedział: „Wyjście Westminsteru z Unii Europejskiej zaszkodziło światowemu potencjałowi handlowemu Wielkiej Brytanii i pociągnęło za sobą upadek gospodarki Szkocji”.

Były minister środowiska George Eustice powiedział BBC, że Wielka Brytania „absolutnie słusznie zawiesiła negocjacje” i że Kanada powinna „zaakceptować potrzebę przestrzegania brytyjskich standardów żywności”.

Spiker Izby Gmin Sir Lindsay Hoyle wyraził swoją frustrację po ogłoszeniu o zaprzestaniu rozmów z mediami przed parlamentarzystami.

„Powiem, że to zdumiewające, jak szybko rząd przekazuje dobre wieści… Zawsze uważam, że ta rada powinna usłyszeć je pierwsza” – powiedział.