14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jeremy Corbyn startuje w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii jako niezależny kandydat |  Wiadomości wyborcze

Jeremy Corbyn startuje w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii jako niezależny kandydat | Wiadomości wyborcze

74-letni były lider partii będzie kandydował w swoim rodzinnym okręgu wyborczym Islington North po tym, jak został pominięty na krótkiej liście kandydatów Partii Pracy.

Były przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn będzie niezależnym kandydatem w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii zaplanowanych na 4 lipca, co może doprowadzić do potencjalnych wstrząsów dla Partii Pracy w jego siedzibie w północnym Londynie.

Corbyn, który od ponad 40 lat reprezentuje londyński okręg wyborczy Islington North, ogłosił w piątek, że będzie ubiegał się o mandat „niezależnego głosu na rzecz równości, demokracji i pokoju”.

Urzędnicy pracy nie umieścili 74-latka na krótkiej liście kandydatów do mandatu, co skłoniło go do samodzielnego podjęcia decyzji.

„Chcę, aby nasze partie polityczne były demokratyczne, ale członkom Partii Pracy w Islington North odmawia się prawa wyboru kandydata” – powiedział Corbyn w nagraniu wideo ogłaszającym swój plan.

„Więc musimy wstać. Musimy wstać i powiedzieć, że nie będziemy już tego znosić. Będziemy domagać się naszych praw. Dlatego startuję jako niezależny kandydat do wyborów mieszkańcy Islington North.”

Partia Pracy zawiesiła Corbyna w 2020 r. po raporcie na temat sposobu rozpatrywania skarg dotyczących antysemityzmu pod jego kierownictwem. Corbyn był przywódcą Partii Pracy w ostatnich wyborach w 2019 r., a od 1983 r. sprawuje urząd Islington North.

Corbyn, który od dawna jest głośnym krytykiem polityki Izraela wobec Palestyny, przyznał się do niektórych konsekwencji podczas swego przywództwa, dodając, że żydowscy członkowie Partii Pracy i szersza społeczność „miały rację, oczekując, że zajmiemy się tą sprawą”. Dodał jednak, że nie akceptuje „wszystkich wyników”.

Dochodzenie Al Jazeery w sprawie kryzysu wykazało, że wyżsi urzędnicy Partii Pracy próbowali podważyć poparcie dla Corbyna, a w niektórych przypadkach uciszyć debatę na temat traktowania Palestyńczyków przez Izrael.

READ  Izrael sygnalizuje wsparcie dla większej liczby tras pomocy do Gazy: aktualizacje na żywo


Krytyk izraelskiej wojny w Gazie

Po ataku palestyńskiego ruchu Hamasu na Izrael z 7 października i rozpoczęciu trwającej izraelskiej wojny w Gazie, w wyniku której zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków, Corbyn ponownie pojawił się jako krytyk izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i ogólną politykę izraelskiego rządu.

W listopadzie był jednym z pierwszych polityków, który wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania czegoś, co określił jako „ludobójstwo” w Gazie.

„Ludzie w Gazie żyją w stanie oblężenia od 16 lat, a izraelska okupacja kontroluje większość tego, co przybywa i wychodzi z Gazy” – powiedział, oskarżając także polityków na całym świecie o dawanie Izraelowi „zielonego światła na zagłodzenie Gazy”. Dokonują rzezi narodu palestyńskiego w imię samoobrony”.

Powiedział, że atak kierowany przez Hamas nie może usprawiedliwiać „masowych bombardowań i głodzenia narodu palestyńskiego, który jest karany za ohydną zbrodnię, której nie popełnił”.

Od października Corbyn przyłączył się także do kilku protestów w Wielkiej Brytanii potępiających izraelską operację wojskową w Gazie.

Przywódcy polityczni Wielkiej Brytanii rozpoczęli w czwartek sześciotygodniową kampanię przed głosowaniem w kraju mającym na celu wybór nowego rządu, który odbędzie się 4 lipca.

Szybki sondaż dotyczący zamiarów głosowania po oświadczeniu premiera Rishi Sunaka pozostawił centrolewicową Partię Pracy na poziomie 48 punktów – najwięcej od listopada 2022 r. i 21-punktową przewagą nad rządzącymi konserwatystami (27).

Survation stwierdziła, że ​​wyniki są zgodne z sondażami Partii Pracy z 2023 r. i tego roku. Inne sondaże sugerują podobne wyniki.