9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Chinach nabywcy domów zajmują niedokończone „gnijące” nieruchomości

W Chinach nabywcy domów zajmują niedokończone „gnijące” nieruchomości

GUILIN, Chiny (26 września) (Reuters) – Sześć miesięcy temu dom pani Xu był pokojem w mieszkaniu w wieżowcu w południowym chińskim mieście Guilin, które kupiła trzy lata temu, narysowane broszurami promującymi jej widoki na rzekę. i czyste powietrze miejskie.

Jednak jej warunki życia są dalekie od tych obiecanych: niepomalowane ściany, dziury w miejscach, gdzie powinny być gniazdka elektryczne, brak gazu i bieżącej wody. Codziennie wspina się po kilku kondygnacjach schodów, niosąc na zewnątrz ciężkie butelki z wodą wypełnione wężem.

„Wszystkie oszczędności rodziny zostały zainwestowane w ten dom”, powiedział Chu, 55 lat, Reuterowi ze Związku Hrabstwa Xiulan, jej pokój był pusty, z wyjątkiem łóżka przykrytego moskitierami, kilkoma artykułami pierwszej potrzeby i pustymi butelkami na podłodze. Odmówiła podania swojego pełnego nazwiska, powołując się na delikatność sprawy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Xu i około 20 innych kupujących, którzy mieszkają w rezydencji hrabstwa Xiulan, dzielą prowizoryczną toaletę na świeżym powietrzu i zbierają się w ciągu dnia przy stole i ławkach na centralnym dziedzińcu.

Są częścią ruchu nabywców domów w całych Chinach, którzy przenieśli się do tego, co nazywają „zgniłymi” mieszkaniami, albo wywierając nacisk na deweloperów i władze, aby je ukończyli, albo z konieczności finansowej, ponieważ wielu nieszczęsnych budowniczych wstrzymało budowę w głębokim kraju. -spadku nieruchomości na siedzibach.

Shanghai E-House Real Estate Research Institute oszacował w lipcu, że wstrzymane projekty stanowiły 3,85% chińskiego rynku mieszkaniowego w pierwszej połowie 2022 roku, co odpowiada powierzchni 231 milionów metrów kwadratowych.

Podczas gdy niektóre samorządy podjęły kroki w celu wsparcia rynku nieruchomości poprzez utworzenie funduszy ratunkowych, kupujący tacy jak Shaw, którzy wpłacili depozyty z góry i mają kłopoty z kredytami hipotecznymi, pozostają w stanie zawieszenia.

Strajki hipoteczne

Proliferacja niedokończonych mieszkań wywołała bezprecedensowe masowe powstanie, napędzane przez media społecznościowe: pod koniec czerwca tysiące nabywców domów w co najmniej 100 miastach zagroziło wstrzymaniem spłaty kredytu hipotecznego w proteście przeciwko słabnącej budowie.

READ  Nepalski urzędnik mówi, że Sherpa po raz kolejny pobił swój rekord, zdobywając 26 razy Everest

Yan Yuejin, dyrektor ds. badań w Shanghai E-House, powiedział, że cały rynek nieruchomości jest bardzo wrażliwy na sytuacje niedokończonych mieszkań, ponieważ 90% nowych domów zakupionych w Chinach zostało kupionych „poza planem”, gdy są jeszcze w budowie.

„Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, wpłynie to na transakcje na rynku nieruchomości, wiarygodność rządu i może zaostrzyć problemy z zadłużeniem deweloperów” – powiedział.

Poważne spowolnienie w chińskim sektorze nieruchomości, wraz z zakłóceniami wynikającymi z surowych środków zwalczania wirusa Corona, ciągnie drugą co do wielkości gospodarkę świata, ponieważ rządząca partia komunistyczna przygotowuje się do odbycia w przyszłym miesiącu pięcioletniego kongresu.

Upadek z nieba

Xu kupiła swoje dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych na początku 2019 roku, około rok po tym, jak deweloper Jiadengbao Real Estate rozpoczął budowę i zaczął sprzedawać mieszkania za około 6000 juanów (851 dolarów) za metr kwadratowy, co, jak powiedzieli, pochodzą z udogodnień. Jak ogrzewanie podłogowe i basen komunalny.

Początkowo prace postępowały szybko, ponieważ bloki w planowanym zespole 34 wież rosły jeden po drugim.

Ale w czerwcu 2020 r. Jiadengbao Real Estate trafiło na pierwsze strony gazet po tym, jak sąd oskarżył spółkę matkę o nielegalne zbieranie funduszy i przejęcie nieruchomości o wartości 340 milionów juanów, w tym kilku mieszkań w posiadłości Xiulan County.

Budowa została wstrzymana w połowie 2020 roku, co Shaw odkrył kilka miesięcy później, opisując swoje uczucia jako „spadek z nieba”.

Jiadengbao Real Estate nie odpowiedział na prośbę Reutera o komentarz.

Od wybuchu kryzysu zadłużenia w 2021 r. tysiące nabywców domów znalazło się w podobnych tarapatach, gdy dewastatorzy z problemami finansowymi zbankrutowali lub porzucili zagrożone projekty.

ogrodzenie i wzrost

Ostatniego dnia główny budynek Pałacu Hrabstwa Xiulan został otoczony wysokim niebieskim ogrodzeniem, a klub, promowany materiałami promocyjnymi, pokryty był gęstymi krzakami. Betoniarki, żelazne filary i sterty gruzu porozrzucane dookoła.

READ  Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

Shaw, która jest bezrobotna, powiedziała, że ​​kupiła mieszkanie dla swojego jedynego syna, mając nadzieję, że będzie mógł tam założyć rodzinę. Powiedziała, że ​​jej syn i mąż, którzy mieszkają daleko w północnej prowincji Hebei, obwiniają ją za swoją sytuację finansową i już z nią nie rozmawiają.

„Nie wiemy, jak długo będziemy musieli tu mieszkać, ponieważ rząd nie powiedział nic oficjalnego” – powiedziała.

Ma nadzieję, że rząd Guilina wkroczy z pomocą.

Władze miasta nie odpowiedziały na prośbę agencji Reuters o komentarz.

Władze mieszkaniowe w Baoding, północnym mieście, do którego należy Xu i którego spółka macierzysta Jiadingbao Real Estate Company jest zarejestrowana, poinformowały w listopadzie zeszłego roku, że władze miasta i Komitet Partii Komunistycznej utworzyły grupę, aby rozwiązać ten problem.

„Jeśli rząd naprawdę chce chronić źródła utrzymania ludzi i wznowić budowę, wrócimy do domu” – powiedział Xu.

(Ta historia koryguje nazwisko eksperta w akapicie 9 Eugene’a)

(dolar = 7,0508 juana chińskiego)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(okładka) autorstwa Eduardo Baptisty i Xiaoyu Yen; Sprawozdania Beijing Newsroom i Xihao Jiang; Edycja Lincoln Fest.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.