1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Agencja ds. Żywności ONZ: Gruz po uderzeniu drona uderzył w ciężarówkę w północnej Etiopii

Agencja ds. Żywności ONZ: Gruz po uderzeniu drona uderzył w ciężarówkę w północnej Etiopii

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

NAIROBI (Reuters) – Gruz z ataku dronów w regionie Tigray w północnej Etiopii uderzył w ciężarówkę Światowego Programu Żywnościowego przewożącą pomoc humanitarną, raniąc kierowcę, powiedział w poniedziałek rzecznik Światowego Programu Żywnościowego.

Światowy Program Żywnościowy, agencja Narodów Zjednoczonych, pomaga koordynować pomoc humanitarną dla Tigray, gdzie trwający prawie dwa lata konflikt zabił tysiące ludzi i pozostawił miliony w potrzebie.

Rzecznik Światowego Programu Żywnościowego powiedział agencji Reuters, że niedzielny strajk dronów miał miejsce w pobliżu obszaru zwanego Zana Warida w północno-zachodnim Tigray.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Latające gruzy po strajku uderzyły w kierowcę zakontraktowanego przez WFP i nieznacznie uszkodziły ciężarówkę flotową WFP”, powiedział rzecznik, dodając, że nie można jeszcze powiedzieć, czy dalsze dystrybucje w tym obszarze zostaną zawieszone.

Dwóch pracowników organizacji humanitarnych, którzy prosili o zachowanie anonimowości, powiedziało Reuterowi, że dystrybucja żywności przez inną agencję pomocową została zakłócona przez bombardowanie w Tigray.

Służba Komunikacji Rządu Etiopii poinformowała w oświadczeniu, że rząd zwrócił się do organizacji pomocowych o unikanie działania na obszarach, na których podejmują środki ostrożności w odpowiedzi na ataki na nie ze strony Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray, który rządzi Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigray.

Służba komunikacyjna poinformowała, że ​​w przeszłości uprowadzano pojazdy pomocy i że TPLF przewoziła swoje myśliwce na ciężarówkach z emblematami ONZ.

Ciężarówka WFP dostarczała żywność osobom wewnętrznie przesiedlonym. Źródła humanitarne podają, że setki tysięcy ludzi zostało przesiedlonych w wyniku wznowienia walk od 24 sierpnia, kiedy upadło pięciomiesięczne zawieszenie broni.

Od tego czasu, według Światowego Programu Żywnościowego, do Tigray nie wjechała żadna ciężarówka przewożąca pomoc żywnościową.

Według szacunków około 13 milionów ludzi w Tigray i przyległych obszarach Amhary i Afaru „bardzo potrzebuje pomocy żywnościowej”.

READ  Putin mówi, że Rosja dopiero zaczyna się na Ukrainie, a rozmowy pokojowe będą z czasem coraz trudniejsze

Konflikt stawia rząd premiera Abiy Ahmeda przeciwko Frontowi Wyzwolenia Tigray, który wcześniej dominował w rządzącej koalicji Etiopii.

Rząd oskarża Ludowy Front Wyzwolenia Tigrayjczyków o próbę umocnienia hegemonii Tigrayan w Etiopii. Ludowy Front Wyzwolenia Tigrajów oskarża Abe o nadmierną centralizację władzy i ucisk Tigrajów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacja z newsroomu w Nairobi. Montaż przez George’a Opolutsę, Aarona Rossa i Davida Gregorio

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.