21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po kłótni w Partenonie Sunak odwołuje spotkanie z Mitsotakisem

Po kłótni w Partenonie Sunak odwołuje spotkanie z Mitsotakisem

Przez ostatnie dwa lata rząd grecki prowadził delikatne negocjacje z Muzeum Brytyjskim w sprawie przyszłości marmurów Partenonu, starożytnych greckich reliktów przywiezionych do Wielkiej Brytanii przez lorda Elgina na początku XIX wieku.

Teraz wydaje się, że brytyjski premier Rishi Sunak podlewa te dyskusje zimną wodą.

W poniedziałkowy wieczór Sunak nagle odwołał zaplanowane na wtorek zakrojone na szeroką skalę spotkanie z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem. Według Do BBCDecyzję podjęto po tym, jak Mitsotakis, który w niedzielę wystąpił w brytyjskiej telewizji, wezwał do zwrotu marmuru, w tym posągów greckich bogów i rzeźbionych paneli fryzowych, które niegdyś zdobiły Partenon, do Aten.

Panie Mitsotakis – powiedział w programie telewizyjnym BBC Że posągi zostały skradzione i trzeba je ponownie połączyć w Atenach. „Gdzie można lepiej docenić to, co w zasadzie jest jednym pomnikiem?” Powiedział. Dodał, że obecna sytuacja, w której rzeźby są w dużej mierze podzielone pomiędzy Muzeum Brytyjskie w Londynie i Muzeum Akropolu w Atenach, jest niezadowalająca, porównując ją do przecięcia Mona Lisy na dwie połowy i podzielenia jej pomiędzy dwa muzea.

Mitsotakis wypowiadał się w podobny sposób przez cały czas swojej urzędowania, a Sunak wielokrotnie zapewniał, że nie zmieni brytyjskiego prawa, aby rzeźby, zwane czasami marmurami Elgina, opuściły na stałe Muzeum Brytyjskie.

W oświadczeniu Mitsotakis wyraził konsternację w związku z odwołaniem spotkania. Powiedział: „Stanowisko Grecji w sprawie rzeźb Partenonu jest dobrze znane”. W komunikacie prasowym. „Miałem nadzieję, że będę miał okazję omówić je również z moim brytyjskim odpowiednikiem, a także główne wyzwania chwili obecnej na arenie międzynarodowej: Gaza, Ukraina, kryzys klimatyczny i migracja”.

Rzeczniczka biura Sunaka zapytana o przyczyny odwołania spotkania przesłała oświadczenie, w którym poinformowała, że ​​wicepremier jest gotowy na spotkanie z Mitsotakisem.

Rzeczniczka British Museum powiedziała w wywiadzie, że muzeum nie komentuje decyzji Sunaka, ale konstruktywne rozmowy trwają.

READ  3 amerykańskich turystów znalezionych martwych w kurorcie na Bahamach objętych dochodzeniem

Dla pana Sunaka spór dyplomatyczny z Grecją jest niepożądaną rozrywką w czasach, gdy zmaga się on ze spowolnieniem gospodarczym i kłótnią w Partii Konserwatywnej dotyczącą polityki imigracyjnej.

Od czasu, gdy w zeszłym roku został premierem, nawiązał generalnie bardziej przyjazne stosunki z innymi europejskimi przywódcami. W lutym udało mu się załagodzić kryzys z Unią Europejską dotyczący statusu handlowego Irlandii Północnej po jej wyjściu z Unii Europejskiej.

Jednak konserwatywni politycy od dawna argumentowali, że rzeźby Partenonu stanowią część stałej kolekcji British Museum i nie można ich po prostu zwrócić do Grecji, niezależnie od ich pochodzenia.

W poniedziałkowy wieczór minister spraw zagranicznych Grecji Giorgos Gerapetritis powiedział podczas wykładu w London School of Economics, że nie wierzy, że spór o przyszłość rzeźb stanowi „uzasadniony” powód do odwołania spotkania na wysokim szczeblu.