21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Spór o marmury Partenonu zakłóca rozmowy między Sunakiem z Wielkiej Brytanii a Mitsotakisem z Grecji  Wiadomości polityczne

Spór o marmury Partenonu zakłóca rozmowy między Sunakiem z Wielkiej Brytanii a Mitsotakisem z Grecji Wiadomości polityczne

Grecki premier wyraził „konsternację” faktem, że Sunak odwołał spotkanie, twierdząc, że unikał rozmów na temat spornego marmuru.

Iskry dyplomatyczne wybuchły po tym, jak brytyjski premier nagle odwołał spotkanie ze swoim greckim odpowiednikiem, na którym mieli omówić od dawna sporne artefakty.

Brytyjski premier Rishi Sunak ma spotkać się w poniedziałek z odwiedzającym go premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem, który zamierza podnieść rangę marmurów Elgina, liczącej 2500 lat kolekcji greckich rzeźb, którą Ateny chcą, aby Wielka Brytania odnowiła.

Grecja twierdzi, że marmur, który brytyjski dyplomata lord Elgin zabrał z Partenonu na początku XIX wieku, został skradziony, czemu Wielka Brytania zaprzecza.

Kwestia ta od dziesięcioleci jest źródłem sporów między obydwoma krajami.

W oświadczeniu Mitsotakis wyraził „konsternację” w związku z odwołaniem spotkania przez brytyjskiego premiera w ostatniej chwili, zarzucając mu uchylanie się od tej kwestii.

Stanowisko Grecji w sprawie fryzów Partenonu jest powszechnie znane. „Szkoda, że ​​nie mam możliwości omówienia tego z moim brytyjskim odpowiednikiem”.

Dodał: „Ci, którzy wierzą w słuszność i słuszność swoich stanowisk, nigdy nie boją się stawić czoła argumentom”.

Według doniesień Mitsukis odrzucił ofertę Wielkiej Brytanii dotyczącą spotkania się w zamian z wicepremierem Oliverem Dowdenem.

W odpowiedzi na oświadczenie Mitsotakisa rzecznik Downing Street powiedział: „Relacje między Wielką Brytanią a Grecją są bardzo ważne”, powołując się na wspólną pracę w ramach NATO i „stawianie czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak nielegalna imigracja” oraz wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

„Wicepremier był gotowy spotkać się z premierem Grecji, aby omówić te ważne kwestie” – dodał rzecznik, nie wspominając o kwestii marmuru.

Przykłady rzeźb Partenonu, czasami określanych w Wielkiej Brytanii jako marmury Elgina, na wystawie w British Museum w Londynie w Wielkiej Brytanii [File: Toby Melville/Reuters]

Kilkudziesięcioletni spór

Rzeźby zostały zabrane z Partenonu na Akropolu w Grecji na początku XIX wieku przez brytyjskiego dyplomatę Thomasa Bruce’a, hrabiego Elgin.

Wielka Brytania upiera się, że zdobyła Biblie legalnie.

READ  Organizacja pozarządowa twierdzi, że łódź migrantów pływająca po Morzu Śródziemnym uzupełnia paliwo, ale nie ratuje

Według greckiej agencji informacyjnej ANA, powołującej się na źródła w greckim rządzie, brytyjski premier wydawał się zaniepokojony niedzielnymi oświadczeniami swojego greckiego odpowiednika dla BBC.

W swoich komentarzach Mitsotakis porównał kolekcję British Museum do przeciętej na pół Mony Lisy.

Źródło z rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej powiedziało w poniedziałek radiu, że „odbycie się tego spotkania stało się niemożliwe ze względu na wcześniejsze komentarze dotyczące Elgina Marblesa”.

Rząd brytyjski zawsze wykluczał zrzeczenie się własności marmurowych rzeźb, w tym około połowy 160-metrowego fryzu zdobiącego Partenon.

Jednak ostatnio Ateny nalegały na zawarcie umowy, na mocy której rzeźby zostaną zwrócone w ramach pewnego rodzaju umowy pożyczkowej.

W zeszłym tygodniu „Financial Times” doniósł, że przywódca brytyjskiej opozycji Keir Starmer nie zablokuje „wzajemnie akceptowalnej” umowy pożyczki na zakup rzeźb. Poniedziałkowe spotkanie Mitsotakisa i Starmera odbyło się zgodnie z planem.

Jednak rzecznik Sunaka powiedział w poniedziałek, że rząd Wielkiej Brytanii „nie planuje zmiany naszego podejścia i z pewnością wierzymy, że tak się stanie”. [British] Muzeum to miejsce” dla marmuru.