29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem, rozejm w Gazie, uwolnienie zakładników i więźniów

Wojna między Izraelem a Hamasem, rozejm w Gazie, uwolnienie zakładników i więźniów

Rozejm między Izraelem a Hamasem wkroczył w czwarty i być może ostatni dzień, a po obu stronach rośnie presja, aby przedłużyć zaprzestanie walk.

Od piątku Hamas jak dotąd Uwolniono 58 zakładnikówIzrael uwolnił ze swoich więzień 117 palestyńskich więźniów.

Ale choć Izrael i Hamas mogą chcieć przedłużyć rozejm, będzie to najeżone trudnościami.

Problemy logistyczne: Nie wszyscy z około 240 osób przewiezionych do Gazy podczas ataku na Izrael z 7 października są lub byli powiązani z Hamasem, grupą zbrojną, która przeprowadziła atak. Ponad 40 zakładników Źródło dyplomatyczne zaznajomione z negocjacjami powiedziało CNN, że Palestyńczycy są przetrzymywani przez grupy inne niż Hamas.

CNN podało wcześniej, że wzięto od 40 do 50 zakładników Palestyński Islamski Dżihad Albo inne grupy zbrojne.

Porozumienie o rozejmie wymaga, aby Hamas – a nie jakakolwiek inna grupa – wydał zakładników w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich. Zatem nawet gdyby Hamas był skłonny przedłużyć rozejm, zlokalizowanie dodatkowych zakładników może być trudne. Koordynacja ich uwolnienia również może być trudna, ponieważ komunikacja w Gazie uległa pogorszeniu w wyniku izraelskich nalotów.

Premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al Thani – który pomógł wynegocjować wstępne porozumienie – powiedział… „Financial Times”. Jakiekolwiek przedłużenie walk zależy od zdolności Hamasu do znalezienia większej liczby zakładników.

„Jeśli uda im się pozyskać więcej kobiet i dzieci, nastąpi przedłużenie” – powiedział Al-Thani, dodając, że jednym z celów rozejmu jest dla Hamasu „poszukiwanie reszty zaginionych”.

Problemy strategiczne: Przedłużenie rozejmu w zamian za uwolnienie większej liczby zakładników może również stworzyć strategiczne problemy zarówno dla Izraela, jak i Hamasu.

Dla Hamasu przetrzymywanie zakładników stanowi jedyny realny wpływ, jaki ma na Izrael. Obietnica uwolnienia zakładników była jedyną rzeczą, która odepchnęła Izrael podczas siedmiu tygodni walk.

READ  23.00 w Kijowie. Oto najnowsze wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę

Hamas może wkrótce podnieść cenę, żądając przedłużenia zaprzestania walk lub zwiększenia liczby zwolnionych więźniów palestyńskich w zamian za uwolnienie izraelskich zakładników. Prawdopodobnie będzie ograniczona liczba zakładników, których Hamas będzie chciał uwolnić, ponieważ nie będzie chciał zrezygnować ze swoich wpływów na Izrael.

Izraelowi porozumienie o zawieszeniu broni umożliwiło mu podjęcie kroków w kierunku osiągnięcia jednego z nich Cele wojenneZapewnienie uwolnienia izraelskich zakładników. Jednak dalsze przedłużenie rozejmu może utrudnić osiągnięcie ostatecznego celu wojny – zniszczenia Hamasu.

Według sondażu przeprowadzonego wśród Izraelczyków przez Organizację Wyzwolenia Palestyny ​​uwolnienie wszystkich zakładników okazuje się ważniejszym celem wojny niż obalenie Hamasu. Izraelska Inicjatywa Demokratyczna Przed ogłoszeniem w zeszłym tygodniu porozumienia o zawieszeniu broni. Rząd izraelski potwierdził jednak, że jest zaangażowany w osiągnięcie obu celów.

Każdego dnia następuje przerwa w walkach, która daje Hamasowi więcej czasu na przegrupowanie się przed potencjalną ekspansją walk na Izrael Południowa Strefa Gazy. Zgodnie z pierwotnym porozumieniem o rozejmie Izrael i Stany Zjednoczone zgodziły się wstrzymać loty obserwacyjne nad Gazą za pomocą dronów – co Izrael zrobił. Niechętnie to robiPonieważ oznacza to utratę kontroli nad ruchami bojowników Hamasu.

Tak więc, chociaż przedłużenie rozejmu może przyspieszyć jeden z celów wojennych Izraela, opóźnia i być może udaremnia drugi.

Becky Anderson z CNN przyczyniła się do powstania tej publikacji.