29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jemen, kontrolowany przez rebeliantów Houthi, wystrzelił rakiety balistyczne w kierunku amerykańskiego niszczyciela, który był odpowiedzią na atak na komercyjny tankowiec.

Jemen, kontrolowany przez rebeliantów Houthi, wystrzelił rakiety balistyczne w kierunku amerykańskiego niszczyciela, który był odpowiedzią na atak na komercyjny tankowiec.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych/Bill Mista/Reuters/Archiwum

Niszczyciel rakietowy USS Mason Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych płynie obok tankowca w celu uzupełnienia floty na Oceanie Atlantyckim, 17 lipca 2021 r.CNN

Wojsko amerykańskie ogłosiło w niedzielę, że z Jemenu kontrolowanego przez rebeliantów Houthi wystrzelono dwa pociski balistyczne w kierunku amerykańskiego okrętu wojennego w Zatoce Adeńskiej po tym, jak Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych odpowiedziała na wezwanie pomocy pochodzące z komercyjnego tankowca przechwyconego przez uzbrojonych bandytów.

Centralne Dowództwo USA stwierdziło w oświadczeniu, że tankowiec o nazwie Central Park przewoził ładunek kwasu fosforowego, gdy jego załoga wezwała pomoc „został zaatakowany przez nieznaną stronę”. oświadczenie.

Niszczyciel rakietowy USS Mason i sojusznicze statki z antypirackiej grupy zadaniowej działającej w Zatoce Adeńskiej i u wybrzeży Somalii odpowiedzieli na wezwanie o pomoc i „zażądali uwolnienia statku” po jego przybyciu. – oznajmiło Centralne Dowództwo.

Oświadczenie opublikowano na platformie mediów społecznościowych

W oświadczeniu dodano: „Al-Maison ścigał napastników, co doprowadziło do ich ostatecznej kapitulacji”, nie identyfikując napastników.

Kilka godzin później, w poniedziałek rano, o 1:41 czasu lokalnego, dwie rakiety balistyczne wystrzelono z obszarów kontrolowanych przez rebeliantów Houthi w Jemenie „w stronę głównej lokalizacji” USS Mason i Central Parku, jak podano w oświadczeniu.

W oświadczeniu napisano: „Pociski wylądowały w Zatoce Adeńskiej, około dziesięciu mil morskich od statków”.

W momencie wystrzelenia rakiety Mason kończył swoją odpowiedź na wezwanie pomocy w Central Parku. Dodała, że ​​w rezultacie nie było żadnych uszkodzeń ani obrażeń w Central Parku ani w Masonie.

W niedzielnym oświadczeniu Zodiac Maritime, operatora Central Parku, stwierdzono, że chemikaliowiec pływający pod banderą Liberii jest bezpieczny, a „cała załoga, statek i ładunek nie odniosły obrażeń”.

Wydaje się, że tankowiec ma powiązania z izraelską firmą; zodiak morski Bloger Jako firma będąca własnością izraelskiego miliardera Eyala Ofera, Ofer Global, chociaż rzecznik Zodiac Maritime, Jani Jarvinen, powiedział w niedzielę, że Zodiac „nie jest własnością Ofer Global”.

READ  Śmierć Ali Ahmeda Aslama, wynalazcy „Chicken Tikka Masala”, w wieku 77 lat

Bezpieczeństwo obszarów morskich jest „niezbędne dla stabilności regionalnej” – stwierdził w niedzielnym oświadczeniu gen. Eric Kurella, dowódca Centralnego Dowództwa USA.

„Będziemy nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, aby zapewnić bezpieczeństwo międzynarodowych szlaków żeglugowych” – powiedział Kurella.