25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Human Rights Watch twierdzi, że błąd w wystrzeleniu rakiet prawdopodobnie spowodował śmiertelną eksplozję szpitala w Gazie

Human Rights Watch twierdzi, że błąd w wystrzeleniu rakiet prawdopodobnie spowodował śmiertelną eksplozję szpitala w Gazie

Zdjęcie satelitarne przedstawia szpital Al-Ahli pośród trwającego konfliktu między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas w Gazie, 7 listopada 2023 r. Maxar Technologies/Materiał informacyjny za pośrednictwem Reuters/Zdjęcie pliku Uzyskanie praw licencyjnych

GENEWA (Reuters) – Dowody wskazują, że niewystrzelony pocisk prawdopodobnie spowodował potężną eksplozję w szpitalu w Gazie 17 października – podała w niedzielę Human Rights Watch.

Eksplozja w szpitalu Al-Ahli wywołała powszechny gniew w świecie arabskim. Palestyńczycy obwiniali izraelski nalot, podczas gdy Izrael twierdził, że był on spowodowany błędnym wystrzeleniem palestyńskiej rakiety.

Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że zginęło 471 osób. Izrael kwestionuje tę liczbę. Niesklasyfikowany raport wywiadu USA podaje liczbę ofiar śmiertelnych „na najniższym krańcu spektrum od 100 do 300”.

Human Rights Watch stwierdziła: „Wybuch, w wyniku którego zginęło i zostało rannych wielu cywilów w Narodowym Szpitalu Arabskim w Gazie w dniu 17 października 2023 r., najwyraźniej został spowodowany amunicją rakietową, taką jak ta powszechnie używana przez palestyńskie grupy zbrojne…”

Stwierdziła, że ​​wyniki śledztwa w sprawie eksplozji oparto na przeglądzie zdjęć, filmów, zdjęć satelitarnych oraz wywiadach ze świadkami i ekspertami.

Eksplozja w szpitalu Al-Ahli była jednym z najbardziej kontrowersyjnych incydentów podczas wojny, charakteryzującej się oskarżeniami obu stron o dezinformację i zbrodnie wojenne.

Basem Naim, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział agencji Reuters, że wszystkie przesłanki wskazują na odpowiedzialność Izraela, dodając, że raport Human Rights Watch był stronniczy w stosunku do Izraela i nie był „ostateczny”.

„Human Rights Watch nie znalazła żadnych dowodów na poparcie swoich ustaleń, ani zeznań naocznych świadków, ani opinii na temat niezależnego eksportu sprzętu wojskowego” – oznajmił, dodając, że Hamas otrzymał pytania od Human Rights Watch dwa tygodnie temu, ale poprosił ją o odłożenie raportu do czasu po zakończeniu wojny. Skończyłem.

READ  Wenezuela i Gujana spotykają się 14 grudnia w atmosferze sporu terytorialnego

Emmanuel Nahshon, zastępca dyrektora generalnego ds. dyplomacji publicznej w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, skrytykował czas, jaki zajęło Human Rights Watch wydanie opinii.

„Mamy jeszcze ponad miesiąc, aby bez przekonania dojść do wniosku, do którego cały świat doszedł po dwóch dniach” – powiedział w serwisie społecznościowym X.

Naim powiedział, że Hamas zaoferował Human Rights Watch lub jakiemukolwiek innemu międzynarodowemu komitetowi śledczemu pełną współpracę, jeśli wyrazi on chęć odwiedzenia Gazy i przeprowadzenia kompleksowego dochodzenia.

Organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że ​​doniesienia o 471 osobach zabitych i 342 rannych „wskazują na niezwykle wysoki stosunek zabitych do rannych” i wydają się „nieproporcjonalne” do szkód widocznych na miejscu.

„Władze w Gazie i Izraelu powinny ujawnić dowody dotyczące pozostałości amunicji oraz inne dostępne im informacje dotyczące eksplozji w szpitalu Al-Ahli, aby umożliwić pełne dochodzenie” – powiedziała Ida Sawyer, dyrektor ds. kryzysów i konfliktów w Human Rights Watch.

Podczas konfliktu między Izraelem a Hamasem zbombardowano szpitale, a wszystkie szpitale w północnej części Strefy Gazy przestały normalnie funkcjonować, chociaż nadal udzielają schronienia niektórym pacjentom, którzy nie byli w stanie uciec, a także osobom wysiedlonym z domów.

Palestyńczycy oskarżają Izrael o obieranie za cel szpitali i szkół, podczas gdy Izrael twierdzi, że Hamas używa zwykłych Gazańczyków jako żywych tarcz, umieszczając obiekty wojskowe w budynkach cywilnych.

Doniesienia Emmy Farge Redakcja: Nick Macfie, Giles Elgood i Alexander Smith

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę