15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael ogłasza „taktyczny rozejm” w południowej Strefie Gazy, aby umożliwić większą pomoc

Izrael ogłasza „taktyczny rozejm” w południowej Strefie Gazy, aby umożliwić większą pomoc

Jerozolima (AFP) – Armia izraelska ogłosiła w niedzielę „taktyczną pauzę” w swojej ofensywie w południowej Strefie Gazy, aby umożliwić dostawy rosnących ilości… Pomoc humanitarna.

Armia podała, że ​​rozejm rozpocznie się w rejonie Rafah o 8:00 (05:00 GMT, 1:00 czasu wschodniego) i będzie obowiązywać do 19:00 (16:00 GMT, 1:00 czasu wschodniego). Dodała, że ​​zawieszenia będą następować codziennie aż do odwołania.

Przystanek ten ma umożliwić ciężarówkom humanitarnym dotarcie do pobliskiego kontrolowanego przez Izrael przejścia granicznego Kerem Shalom, głównego punktu wejścia dla pomocy, i bezpieczny dojazd do autostrady Salah al-Din, głównej drogi łączącej północ z południem, w celu dostarczenia zaopatrzenia do inne obszary. Armia oświadczyła, że ​​w niektórych częściach Gazy. Dodała, że ​​zawieszenie broni odbywa się w koordynacji z Organizacją Narodów Zjednoczonych i międzynarodowymi agencjami pomocowymi.

Od czasu wkroczenia izraelskich sił lądowych do Rafah na początku maja na przejściu występują zatory.

Ośmiomiesięczna ofensywa wojskowa Izraela przeciwko Hamasowi pogrążyła Gazę w kryzysie humanitarnym, a Organizacja Narodów Zjednoczonych doniosła o powszechnym głodzie, a setki tysięcy ludzi na skraju głodu. Społeczność międzynarodowa wezwała Izrael do podjęcia większych wysiłków w celu złagodzenia kryzysu.

Według danych Biura Humanitarnego ONZ, znanego jako OCHA, od 6 maja do 6 czerwca Organizacja Narodów Zjednoczonych otrzymywała średnio 68 ciężarówek z pomocą dziennie. To spadek ze 168 ciężarówek dziennie w kwietniu i znacznie poniżej 500 ciężarówek dziennie, które według grup pomocowych są potrzebne.

Przepływy pomocy w południowej Strefie Gazy zmniejszyły się wraz ze wzrostem potrzeb humanitarnych. Ponad milion Palestyńczyków, wielu z nich zostało już wysiedlonych, Po inwazji uciekł z RafahTłoczą się w innych częściach południowej i środkowej Gazy. Większość żyje obecnie w zrujnowanych obozach, w których rowy pełnią funkcję latryn, a ulicami ścieki ściekają.

Komitet Koordynacyjny ds. Działań Rządu na Terytoriach, izraelski organ wojskowy nadzorujący dystrybucję pomocy w Gazie, twierdzi, że nie ma żadnych ograniczeń wjazdu ciężarówek. Mówi, że w okresie od 2 maja do 13 czerwca ponad 8600 ciężarówek wszelkiego rodzaju, zarówno pomocowych, jak i komercyjnych, wjechało do Gazy ze wszystkich przejść granicznych, co daje 201 ciężarówek dziennie. Jednak znaczna część tej pomocy zgromadziła się na przejściach granicznych i nie dotarła do miejsca przeznaczenia.

READ  Republikański senator wzywa USA do odwetowych ataków na Iran

Szimon Friedman, rzecznik Biura Koordynacji Działań Rządów na Terytoriach, powiedział, że winą Organizacji Narodów Zjednoczonych było nagromadzenie jej dostaw na przejściu Kerem Shalom w Gazie. Powiedział, że agencje mają „fundamentalne nierozwiązane problemy logistyczne”, zwłaszcza brak ciężarówek.

Organizacja Narodów Zjednoczonych odrzuca takie oskarżenia. Mówi Walki między Izraelem a Hamasem To często sprawia, że ​​dla ciężarówek ONZ znajdujących się w Gazie podróż do Kerem Shalom, położonego tuż przy granicy z Izraelem, jest zbyt niebezpieczna.

Mówi także, że tempo dostaw spadło, ponieważ izraelskie wojsko musi umożliwić kierowcom dojazd na miejsce, a system, który według Izraela ma zapewniać bezpieczeństwo kierowców. Ze względu na brak bezpieczeństwa tłumy poruszające się drogami Gazy w niektórych przypadkach plądrowały ciężarówki z pomocą humanitarną.

Nowe rozwiązanie ma na celu ograniczenie konieczności koordynowania dostaw poprzez zapewnienie ciągłego, 11-godzinnego dziennego okna dla ciężarówek wjeżdżających i wyjeżdżających z przejścia.

Nie było od razu jasne, czy armia zapewni bezpieczeństwo, chroniąc ciężarówki z pomocą humanitarną poruszające się autostradą.