30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trzem albańskim podróżnym odmówiono wjazdu do Polski w związku z nadmiernym pobytem w strefie Schengen

Trzem albańskim podróżnym odmówiono wjazdu do Polski w związku z nadmiernym pobytem w strefie Schengen

Trzej Albańczycy udali się do Kraków-Police rozkładowym lotem z Tirany, ale po przylocie musieli liczyć się z ograniczeniami wjazdu do Polski ze względu na przedłużający się pobyt w strefie Schengen.

Pomimo okazania podczas kontroli paszportowej ważnych paszportów biometrycznych wydanych przez władze Albanii, władze ujawniły, że każdy z nich przekroczył dozwolony okres pobytu w krajach strefy Schengen – podaje SchengenVisaInfo.com.

Jak podają polskie media, cudzoziemcy mogą wjechać do Polski wyłącznie na podstawie wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego.

Ze względu na długość pobytu w strefie Schengen Komendant Straży Granicznej w Krakowie-Polsku podjął decyzję o zakazie całej trójce oddzielnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ natychmiastowy wyjazd do Tirany tego samego dnia nie był możliwy, osoby umieszczano w pokojach przeznaczonych dla cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu na teren Polski.

Jednak rankiem 4 grudnia odlecieli do stolicy Albanii.

Zgodnie z właściwymi przepisami prawa pobyt cudzoziemca w strefie Schengen na podstawie ważnego paszportu biometrycznego bez konieczności posiadania wizy jest ograniczony maksymalnie do 90 dni w każdym okresie 180 dni.

W rzeczywistości w przypadku okresów dłuższych niż 90 dni, takich jak nauka, praca lub mieszkanie w kraju należącym do strefy Schengen, osoby muszą ubiegać się o wizę krajową zgodnie ze szczegółowymi przepisami obowiązującymi w tym konkretnym kraju.

Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2020 r., kiedy z inicjatywy władz francuskich do Albanii repatriowano 219 Albańczyków, którzy przekroczyli okres pobytu bezwizowego we Francji o trzy miesiące lub złożyli nieuzasadnione wnioski o azyl.

Dwa oddzielne loty ułatwiły powrót tych osób, z których 110 zostało repatriowanych z Metz we Francji, przekraczając dozwolony okres trzech miesięcy. Kolejnych 109 osób zostało repatriowanych lotem czarterowym z Lyonu we Francji po tym, jak francuskie ośrodki dla azylantów odrzuciły ich wnioski o azyl. Wśród repatriowanych Albańczyków byli członkowie rodzin, w tym dzieci.

READ  Polska zaprzecza wtargnięciu wojskowego helikoptera w białoruską przestrzeń powietrzną

W tym samym czasie kolejnych 19 Albańczyków odesłano z Niemiec po odrzuceniu ich wniosków o azyl z podobnych powodów.

Ponadto w marcu 2020 r. z Francji i Luksemburga deportowano łącznie 49 Albańczyków w związku z odrzuceniem ich wniosków o azyl. Operacja, koordynowana przez albańską policję graniczną we współpracy z funkcjonariuszami policji we Francji i Luksemburgu, była skierowana do obywateli Albanii, których wnioski o azyl uznano za bezpodstawne.

Pięć osób zostało repatriowanych z Luksemburga, a pozostałe 44 z Francji.