21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael zarządza nową ewakuację w mieście Rafah w Gazie

Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael zarządza nową ewakuację w mieście Rafah w Gazie

RAFAH (Strefa Gazy) – Izrael zarządził w sobotę nową ewakuację w mieście Rafah na południu Gazy, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia kraju w związku z przygotowaniami do rozszerzenia swojej operacji wojskowej w pobliżu Strefy Gazy, która jest uważana za ostateczność, wbrew rosnącą eskalację. Presja ze strony bliskiego sojusznika, Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

tak jak Protesty palestyńskie kontynuacja vs wojnaIzraelskie wojsko oświadczyło również, że przemieszcza się na zdewastowany obszar w północnej Gazie, gdzie potwierdziło, że grupa bojowników Hamasu przegrupowała się po siedmiu miesiącach walk.

Izrael ewakuował obecnie wschodnią część Rafah, a główny rzecznik wojskowy admirał Daniel Hagari powiedział, że w wyniku „kontynuowania ukierunkowanych operacji” zginęło tam dziesiątki bojowników. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​planowana jest również inwazja na dużą skalę na Rafah Dalsze paraliżujące akcje humanitarne Spowodowało to dużą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej.

Przejście graniczne w Rafah na granicy z Egiptem znajduje się w pobliżu głównych punktów wejścia pomocy, które już ucierpiały. Siły izraelskie to zrobiły Zdobył stronę Gazy Przejście Rafah, co doprowadziło do jego zamknięcia. Egipt odmówił współpracy z Izraelem w sprawie dostarczenia pomocy przez przejście ze względu na „niedopuszczalną eskalację Izraela” – podał w sobotę państwowy kanał Cairo News Channel, powołując się na anonimowego urzędnika.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie dostarczy Izraelowi broni ofensywnej w Rafah. Jego administracja stwierdziła w piątek, że istnieje „rozsądne” Dowody na to, że Izrael naruszył prawo międzynarodowe Ochrona ludności cywilnej – jak dotąd najostrzejsze oświadczenie Waszyngtonu w tej sprawie.

W odpowiedzi Ofir Falk, doradca premiera Izraela ds. polityki zagranicznej, powiedział Associated Press, że Izrael postępuje zgodnie z prawami konfliktu zbrojnego i że wojsko podejmuje szeroko zakrojone działania, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej, w tym ostrzegając ludzi, aby operacji wojskowych za pośrednictwem rozmów telefonicznych i rozmów telefonicznych. Wiadomości SMS.

READ  Rosja wystrzeliwuje grad rakiet, a Ukraina potępia „głupie barbarzyństwo”

więcej niż 1,4 miliona Palestyńczyków Połowa populacji Gazy – połowa populacji – znalazła schronienie w Rafah, większość z nich uciekła przed izraelskimi atakami w innych miejscach. Ostatnie ewakuacje zmuszają część osób do powrotu na północ, gdzie obszary zostały zniszczone w wyniku poprzednich izraelskich ataków. Agencje pomocowe szacują, że przed sobotnim zarządzeniem opuściło 110 000 osób, co oznacza liczbę 40 000 osób.

„Czy powinniśmy poczekać, aż wszyscy umrzemy jeden na drugim? Dlatego zdecydowaliśmy się wyjechać” – powiedział Hanan Al-Satri, mieszkaniec Rafah, gdy ludzie spieszyli się, aby załadować materace, zbiorniki na wodę i inne rzeczy na pojazdy.

„Armia izraelska nie ma bezpiecznej strefy w Gazie. „Obierają za cel wszystko” – powiedział Abu Youssef Al-Deiri, który został wcześniej wysiedlony z miasta Gaza.

Wiele osób było przesiedlanych wielokrotnie. Zostało jeszcze kilka miejsc do odwiedzenia. Niektórzy uciekający przed walkami na początku tygodnia założyli obozy w mieście Khan Yunis – z którego połowa została zniszczona podczas wcześniejszego izraelskiego ataku – oraz w centralnym mieście Dajr al-Balah, nadwyrężając pozostałą infrastrukturę.

Niektórzy Palestyńczycy są wysyłani do tak zwanych przez Izrael bezpiecznych stref humanitarnych wzdłuż wybrzeża Mawasi, które jest już zatłoczone przez około 450 000 ludzi żyjących w nędznych warunkach. Obóz, zawalony śmieciami, pozbawiony jest podstawowego wyposażenia.

Georgios Petropoulos, urzędnik agencji humanitarnej ONZ w Rafah, powiedział, że pracownicy organizacji humanitarnych nie mają zapasów, które umożliwiłyby ludziom osiedlenie się w nowych lokalizacjach. „Po prostu nie mamy namiotów, koców, łóżek ani żadnych materiałów, których mobilna populacja mogłaby uzyskać od systemu humanitarnego” – powiedział.

Petropoulos powiedział, że Światowy Program Żywnościowy ostrzegł, że skończy się żywność przeznaczona do dystrybucji w południowej Strefie Gazy do soboty, co stanowi kolejne wyzwanie w obliczu tego, że części Strefy Gazy stoją w obliczu tego, co określił szef Światowego Programu Żywnościowego „Całkowity głód”. Grupy pomocowe stwierdziły, że paliwo wkrótce się skończy, co zmusi szpitale do wstrzymania kluczowych operacji i zatrzymania ciężarówek dostarczających pomoc.

READ  Dwóch wciąż zaginionych po austriackiej lawinie - APA

Brutalne bitwy toczą się także w północnej Gazie, gdzie Hajjari powiedział, że Siły Powietrzne przeprowadzają ataki powietrzne. Rzecznik izraelskiej armii Avichai Adraee wezwał Palestyńczyków w Dżabalii, Beit Lahia i okolicach, aby udali się do schronów na zachód od miasta Gaza, ostrzegając, że Izrael uderzy „z wielką siłą”.

Północna Gaza była pierwszym celem izraelskiej ofensywy lądowej, która rozpoczęła się po tym, jak Hamas i inni bojownicy zaatakowali południowy Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i biorąc 250 innych jako zakładników. Nadal przetrzymuje około 100 więźniów, a szczątki ponad 30. Hamas powiedział w sobotę, że zakładnik Nadav Boublewell zmarł miesiąc temu w wyniku ran w izraelskim nalocie. Hamas nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które nie rozróżnia liczby cywilów i bojowników, w izraelskich bombardowaniach i atakach naziemnych zginęło ponad 34 800 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci. Izrael obwinia Hamas za ofiary wśród ludności cywilnej i oskarża go o obecność w gęsto zaludnionych obszarach mieszkalnych.

Władze cywilne w Gazie przekazały więcej szczegółów na temat masowych grobów ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia na początku tygodnia w szpitalu Al-Shifa, największym szpitalu w północnej Gazie, który był celem poprzedniego izraelskiego ataku. Władze stwierdziły, że większość z 80 ciał pacjentów zmarła z powodu braku opieki. Armia izraelska stwierdziła: „Jakiekolwiek próby obwiniania Izraela za grzebanie cywilów w masowych grobach są całkowicie fałszywe”.

Według Szpitala Męczenników Al-Aksa i dziennikarza AP, który policzył ciała, co najmniej 19 osób, w tym osiem kobiet i ośmioro dzieci, zginęło w nocy w środkowej Gazie w nalotach, które nawiedziły obszary Zawaida, Maghazi i Deir al-Balah.

„Dzieci, jaka jest wina dzieci, które zmarły?” Powiedział krewny. Kobieta uderzyła jedno z dzieci w twarz, które leżało na ziemi.

W sobotni wieczór w ostatnim antyrządowym proteście w Izraelu wzięło udział dziesiątki tysięcy ludzi. Kolejna runda rozmów o zawieszeniu broni w Kairze zakończyła się na początku tego tygodnia bez żadnego postępu.

READ  Netanjahu mówi, że Izrael oddzieli Strefę Gazy od Egiptu i będzie kontrolował pozostałe granice Strefy Palestyny

___

Sam Madanek relacjonował z Tel Awiwu i Sami Magdy z Kairu. Jack Jeffrey w Jerozolimie przyczynił się do tej historii.

___

Śledź relację AP z wojny https://apnews.com/hub/israel-hamas-war