20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zespół NASA kierowany przez naukowca pochodzenia indyjskiego ujawnił przyczynę wysokiej temperatury w rejonie cumowania Słońca

Zespół NASA kierowany przez naukowca pochodzenia indyjskiego ujawnił przyczynę wysokiej temperatury w rejonie cumowania Słońca

NOWE DELHI: Tajemnica zawsze otaczała związek spalonego słońcem obszaru z jego podbrzuszem Warstwy atmosfery Poddaje się imponującemu procesowi ogrzewania, który waha się od 10 000 stopni Fahrenheita do prawie 1 miliona stopni Fahrenheita, czyli 100 razy więcej niż sąsiadująca błyszcząca powierzchnia. Niedawne badania prowadzone pod kierunkiem naukowca Sovika Bose’a rzuciły światło na tę kwestię Wysoka temperatura Mechanizm działania wewnątrz mchu.
W badaniu wykorzystano dane zebrane od NASARakieta sondująca High-Resolution Imaging Coronal (Hi-C) i misja Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS) w połączeniu ze złożonymi symulacjami 3D mają na celu ujawnienie potencjalnej roli prądów elektrycznych w procesie nagrzewania.
W tym regionie znajduje się złożona sieć linii pola magnetycznego, przypominająca niewidzialne pasma spaghetti. To splątanie magnetyczne generuje prądy elektryczne, które podgrzewają materiały w szerokim zakresie temperatur, od 10 000 do 1 miliona stopni Fahrenheita. To miejscowe ogrzewanie mchu wydaje się uzupełniać ciepło emanujące z gorącej korony o temperaturze kilku milionów stopni powyżej. Wyniki te, szczegółowo opisane w Nature Astronomy z 15 kwietnia, dostarczają ważnych informacji pozwalających zrozumieć, dlaczego korona słoneczna przekracza temperaturę powierzchni.
„Dzięki naszym obserwacjom w wysokiej rozdzielczości i zaawansowanym symulacjom numerycznym jesteśmy w stanie odkryć część tej zagadki, która intrygowała nas przez ostatnie ćwierć wieku” – powiedział autor Sovik Bose, pracownik naukowy w Lockheed Martin Solar i Lockheed Martin Solar. Laboratorium Astrofizyczne, Instytut Środowiska Bay Area i Centrum badawcze NASA Ames w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. „To jednak tylko część układanki, która nie rozwiązuje całego problemu”.
Na horyzoncie widać więcej okazji do rozwikłania całej tajemnicy: Hi-C ma wystartować ponownie w tym miesiącu, aby uchwycić rozbłysk słoneczny, prawdopodobnie obejmujący inny obszar glonów oprócz IRIS. Aby jednak uzyskać obserwacje na tyle wszechstronne, aby pokazać, jak korona i algi nagrzewają się, naukowcy i inżynierowie aktywnie opracowują nowe instrumenty na potrzeby przyszłej misji Multi-Eaperture Solar Energy Explorer (MUSE).
Drobna, jasna, niejednolita struktura zbudowana z plazmy w atmosferze słonecznej jest uderzająco podobna do roślin lądowych, dlatego naukowcy nazwali ją „algami”. Mech ten został po raz pierwszy odkryty w 1999 roku przez misję TRACE NASA. Tworzą się głównie wokół centrum gromad plam słonecznych, gdzie panują silne warunki magnetyczne.