30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„To komedia, która zamienia się w horror” (ekskluzywnie)

„To komedia, która zamienia się w horror” (ekskluzywnie)

Zwycięzca Visions to Reel, Tomas Wolski, w następnej kolejności skupi się na „Roku z życia kraju” Różnorodność Można wyrazić wyłącznie.

Polski sternik – którego najnowszy film „Na Ukrainie”, którego współreżyserował z Piotrem Powlesem, miał premierę w Berlinie – zgłębia burzliwy okres stanu wojennego, który 13 grudnia 1981 roku wprowadził generał Wojciech Jaruselski w komunistycznej Polsce. Fala uderzeniowa.

Więcej od Variety

Anna Kawlitha będzie producentem filmu Kijora.

„To tytuł, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. To bardzo ważne historie, często tragiczne, a ja byłem zdeterminowany, aby być jak „1970”. [his previous film about brutal suppression of worker protests], będę miał prawie tyle samo materiału do pracy. Nie mylę się” – mówi.

W nadchodzącym filmie Wolski portretuje zamieszanie, gdy żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, więzią członków Solidarności i próbują zdyskredytować laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęzy. Pokaże także wydarzenia, które doprowadziły do ​​jego wprowadzenia.

„Dla mnie stan wojenny w Polsce miał na celu powstrzymanie rewolucji. To było jak stara sztuczka z wbijaniem szprych, kiedy ten konkretny rower jechał ku wolności. Ludzie zaczęli się buntować, to było „święto jedności”. Potem wszystko ustało.”

Rok z życia kraju

„Rok z życia kraju”

Wracając do materiałów archiwalnych, Wolski – który dołączył do panelu Zihlavy Illuminating the Shadows of Everyday Life and Intimacy wraz z Peterem Forcaux i Lucie Kralovą – nie boi się tuszować znanych wydarzeń.

„Zawsze bawiłem się archiwami. W „Zwyczajnym kraju” dodałem nowy materiał, w „1970” – animację poklatkową. Tym razem chciałem zająć się materiałami archiwalnymi, takimi jak free jazz. Ścieżka dźwiękowa również to odzwierciedla” – zauważa.

„Do wszystkich moich filmów podchodzę tak samo: nic nie wiem. To prawda – nie interesuję się historią, po prostu głupio mnie to nudziło. Dopiero nadrabiam zaległości, więc wszystko jest dla mnie niesamowite.

READ  Polski premier z zadowoleniem przyjmuje orzeczenie polskiego sądu kwestionujące priorytet prawa unijnego

Teraz zawiera wpadki, w tym niesławne telewizyjne przemówienie Jaruselskiego.

„Szkoda, że ​​ludzie, którzy to nagrali, zaczęli to tak późno i tak szybko zakończyli. Dzięki tym krótkim chwilom, w których widzimy go zdezorientowanego lub zagubionego, nie jest już postacią niedostępną. Jest po prostu człowiekiem.

Rok z życia kraju

„Rok z życia kraju”

Realizacja filmu pozwoliła Wolskiemu opowiedzieć o „komunistycznej Polsce w ogóle”.

„Poza tym obowiązywała ustawa medialna, nie można było pić wódki ani spacerować nocą po ulicy, więc zacząłem szukać scen, które oddałyby nudę tamtych czasów”.

Albo ich absurdalność.

„W pewnym sensie to żart. Do pewnego momentu, bo robi się strasznie. Żeby wyśmiać tę sytuację, chciałem wyśmiać fakt, że nagle wszędzie pojawiło się wojsko. Potem zobaczyłem scenę, w której ci „żołnierze” stali razem i oglądali kreskówkę. Nie można stworzyć czegoś takiego.”

Oprócz skupienia się na farsowych sytuacjach – zaniepokojeni obywatele zaopatrujący się w żywe kurczaki w obliczu pustych półek w sklepach – Wolski ukazuje także brutalność tamtych czasów.

„Ostatni akt filmu będzie bardzo trudny. Pozwolę sobie dodać długą wypowiedź dotyczącą brutalnego egzekwowania tych praw. Gdybym był cyniczny, nie pokazałbym całej historii.

To historia, która wydaje się szczególnie aktualna po ostatnich wyborach w Polsce. „Jak widzisz przyszłość w Polsce?”

„To pytanie jest zawsze aktualne” – mówi Wolsky.

„Ten film jest także opowieścią o podzielonej Polsce. O tych, którzy popierali to, co się działo, i tych, którzy się temu sprzeciwiali. Myślę, że to pokazuje, że byliśmy w separacji przez lata. Nie tylko u nas – to dzieje się wszędzie.

„Chciałem dodać to pytanie, bo czułem, że nikt nie odważy się go zadać. Po wydarzeniach, które tu pokazuję, ruszyliśmy w kierunku demokracji i nikt nie mógł się domyślić, że ten reżim powróci, tym razem w innej masce. Co dalej? Trudno powiedzieć. ”

READ  Polska i Rumunia różnią się pod względem stawek jeszcze bardziej

Najlepsza odmiana

Zapisać się Biuletyn Różnorodny. Śledź nas, aby otrzymywać najnowsze wiadomości Facebook, ŚwiergotI Instagrama.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.