30 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gazprom wygrywa apelację od polskiej kary w wysokości 6,2 mld euro

Gazprom wygrywa apelację od polskiej kary w wysokości 6,2 mld euro

W poniedziałek polski sąd uchylił decyzję polskiego organu antymonopolowego o nałożeniu grzywny w wysokości 6,2 mld euro (6,3 mld dolarów) na rosyjskiego giganta gazowego Gazprom.

Kary nałożone w 2020 r. na pięć innych firm, w tym Gazprom i brytyjsko-holenderski gigant Shell, zostały nałożone za budowę gazociągu Nord Stream 2.

Dostawy gazu rurociągiem łączącym Rosję i Niemcy zostały wstrzymane z powodu rosyjskiej okupacji Ukrainy.

Urząd antymonopolowy wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółkom rurociągowym, twierdząc, że jego budowa utrudni konkurencję.

Grupa strażnicza UOKiK napisała w oświadczeniu, że decyzja Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest „zaskakująca”.

„Zagrożenia, o których mówiliśmy przedstawiając decyzję, są dziś wyraźnie widoczne nie tylko w Polsce, ale w całej Europie” – powiedział w oświadczeniu prezes UOKiK Tomasz Grostny.

Będziemy się odwoływać od wyroku.

Krostny powiedział, że sąd stwierdził, że firmy, które opracowały Nord Stream 2, nie utworzyły nowego joint venture, a jego biuro nie ma uprawnień do podejmowania decyzji o skutkach gazociągu dla gospodarki.

Przed wojną na Ukrainie gazociągowi zdecydowanie sprzeciwiały się Polska, kraje bałtyckie i Stany Zjednoczone, które obawiały się, że zwiększy on zależność Europy od rosyjskich dostaw energii, którą Moskwa mogłaby następnie wykorzystać do wywierania presji politycznej.

READ  Holandia, Polska i Ukraina przypieczętowały kwalifikacje do FIH Hockey5s Women's World Cup 2024