30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Protest rolników w Indiach: Podczas marszu tysięcy ludzi na Fort w Delhi wystrzelono gaz łzawiący

Protest rolników w Indiach: Podczas marszu tysięcy ludzi na Fort w Delhi wystrzelono gaz łzawiący

  • Napisane przez Nikkilę Henry w Delhi i Arvinda Chhabrę w Haryana
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Indyjska policja strzela gazem łzawiącym do protestujących rolników

Policja w północnych Indiach użyła gazu łzawiącego, aby uniemożliwić tysiącom protestujących rolników żądających minimalnych cen plonów marszu do Delhi.

Stolicę otoczono drutem kolczastym, blokami cementu i płotem z trzech stron, aby zapobiec protestom.

Rząd obawia się, że powtórzy się sytuacja z 2020 r., kiedy dziesiątki osób zginęło w trwającym rok proteście, który zakończył się dopiero po zgodzie ministrów na uchylenie kontrowersyjnych przepisów rolnych.

Jednak nieco ponad dwa lata później rolnicy twierdzą, że inne żądania nie zostały spełnione.

Indyjscy rolnicy stanowią wpływowy blok wyborczy, a analitycy twierdzą, że rząd premiera Narendry Modiego będzie uważał, aby ich nie zrazić. Jego partia Bharatiya Janata stara się zdobyć trzecią kadencję z rzędu w tegorocznych wyborach powszechnych.

We wtorek zdjęcia pokazały, że ciężkie chmury gazu łzawiącego użyto do rozproszenia protestujących w pobliżu miasta Ambala, około 200 kilometrów na północ od stolicy.

Podobnie jak w poniedziałek policja użyła również gazu łzawiącego na granicy Shambhu między stanami Haryana i Pendżab. Drony nieustannie latały nad tłumem i zrzucały gaz łzawiący na ludzi poniżej.

Obecny tam korespondent BBC w Pendżabie powiedział: „Przez cały dzień padał deszcz bomb z gazem łzawiącym”. Wśród tłumu było kilku rannych, większość została trafiona plastikowymi kulami wystrzelonymi przez policję.

W odpowiedzi część protestujących obrzuciła policję kamieniami. Rolnicy używali mokrych toreb i ubrań, aby chronić się przed pociskami z gazem łzawiącym.

Skomentuj zdjęcie,

Demonstranci używali mokrych ubrań i toreb, próbując chronić się przed gazem łzawiącym

Rolnicy, głównie z Pendżabu, twierdzą, że chcieli bezpiecznie przeprawić się przez Haryanę i dotrzeć do Delhi, ale nie pozwolono im na to. Do starć policji z protestującymi doszło także na granicy Champo, a sytuacja pozostaje napięta.

W 2020 r. protestujący rolnicy schronili się na kilka miesięcy, blokując drogi krajowe łączące stolicę z sąsiednimi państwami. Ruch ten uznano za jedno z największych wyzwań stojących przed rządem premiera Narendry Modiego.

We wtorek w Delhi odnotowano korki i zakłócenia, ponieważ władze zamknęły drogi i skierowały ruch na objazdy.

Policja zakazała także dużych zgromadzeń w mieście, w tym na przejściach granicznych między stolicą a sąsiednimi stanami Uttar Pradesh i Haryana, którymi rolnicy mają dotrzeć do stolicy.

W Haryana rząd stanowy pod przewodnictwem BJP zawiesił do wtorku usługi internetowe w siedmiu okręgach. Dwie rundy rozmów między przywódcami związków zawodowych rolników a ministrami federalnymi nie udało się jak dotąd przełamać impasu.

Rolnicy żądają gwarantowanych cen minimalnych – znanych również jako minimalna cena wsparcia – które pozwolą im sprzedawać większość swoich produktów na kontrolowanych przez rząd rynkach hurtowych, czyli mandis. Domagają się także, aby rząd spełnił obietnicę podwojenia dochodów rolników.

Skomentuj zdjęcie,

Granice Delhi zostały zamknięte, aby uniemożliwić rolnikom wjazd do miasta

W poniedziałek ministrowie federalni odbyli sześciogodzinne spotkanie z przywódcami związków rolniczych. Według doniesień obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie niektórych żądań, w tym wycofania spraw zarejestrowanych przeciwko demonstrantom podczas protestów w 2020 r.

Ale w sprawie MSP nie było konsensusu. W 2021 r., po uchyleniu przepisów rolnych, rząd zapowiedział utworzenie komisji, która ma znaleźć sposoby zapewnienia wsparcia cenowego na wszystkie produkty rolne. Komisja nie przedstawiła jednak jeszcze swojego raportu.

W marszu bierze udział ponad 200 związków zawodowych rolników. „Będziemy działać pokojowo, a naszym celem jest, aby rząd wysłuchał naszych żądań” – powiedział agencji prasowej ANI Sarvan Singh Pandheer, sekretarz generalny Komitetu Pendżabu Kisan Mazdoor Sangharsh.

Rolnicy i związki zawodowe ogłosiły także strajk wiejski na 16 lutego, podczas którego nie będzie prowadzona żadna działalność rolnicza. Sklepy, targi i biura będą zamknięte we wszystkich wioskach, a rolnicy będą blokować główne drogi w całym kraju.

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC:

READ  Interpol potwierdza czerwoną notę ​​angolskiej miliarderki Isabel dos Santos