19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Słońce wyzwala największy rozbłysk słoneczny od prawie dekady

Słońce wyzwala największy rozbłysk słoneczny od prawie dekady

CAPE CANAVERAL, Floryda (AP) – We wtorek słońce wywołało swój największy rozbłysk od prawie dwudziestu lat, zaledwie kilka dni po intensywnych burzach słonecznych, które nawiedziły Ziemię i stworzyły olśniewającą zorzę polarną w niezwykłych miejscach.

„Jeszcze nie skończyłem!” Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna ogłosiła w aktualizacji.

Według NOAA jest to największy rozbłysk w tym 11-letnim cyklu słonecznym, który zbliża się do szczytu. Dobra wiadomość jest taka, że ​​tym razem Ziemia powinna znaleźć się poza linią ognia, ponieważ płomień wybuchł na części Słońca, która obraca się od Ziemi.

Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA uchwyciło jasny błysk rozbłysku rentgenowskiego. Był to najsilniejszy od 2005 roku i w skali tych rozbłysków oceniany jest na X8,7.

Może być silniejsza, gdy naukowcy będą zbierać dane z innych źródeł, powiedział Brian Brasher z Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) w Boulder w Kolorado.

Nadchodzi po prawie tygodniu rozbłysków i masowych koronalnych wyrzutów plazmy, które groziły zakłóceniem zasilania i komunikacji na Ziemi i na orbicie. Brasher zauważył, że wyrzuty związane z wtorkowym rozbłyskiem wydają się być skierowane z dala od naszej planety, chociaż analizy są w toku.

NASA podała, że ​​burza geomagnetyczna, która miała miejsce w weekend, spowodowała nieoczekiwany obrót jednego z satelitów środowiskowych w wyniku spadku wysokości spowodowanego pogodą kosmiczną i przejście w ochronny stan uśpienia, zwany trybem awaryjnym. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej siedmiu astronautom zalecono pozostanie w obszarach o silnej osłonie przed promieniowaniem. Według NASA załodze nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby skorygować, że jest to największy rozbłysk słoneczny od prawie dwóch dekad, a nie prawie dekady.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

READ  Całkowite zaćmienie słońca: gdzie i kiedy oglądać oraz na co zwrócić uwagę