28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Tusk spotkał się z szefem Komisji Europejskiej w sprawie zamrożonych funduszy unijnych

Polski Tusk spotkał się z szefem Komisji Europejskiej w sprawie zamrożonych funduszy unijnych

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

BRUKSELA (Reuters) – Przyszły premier Polski Donald Tusk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z najwyższymi urzędnikami Unii Europejskiej, podali urzędnicy Unii Europejskiej.

Jak podają urzędnicy, Tusk spotka się w środę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metzolą, a w czwartek rano weźmie udział w spotkaniu przywódców europejskich partii centroprawicowych.

Zagrożony jest dostęp Polski do 35,4 mld euro (37,5 mld dolarów) dotacji i pożyczek z funduszu ratunkowego Unii Europejskiej, których UE wstrzymała do czasu przywrócenia przez Warszawę niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Te same obawy uniemożliwiają Polsce dostęp do 76,5 mld euro unijnych funduszy spójności, które mają na celu podniesienie poziomu życia w najbiedniejszych regionach UE.

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej i dwukrotny premier Polski, po wyborach 15 października został ponownie nominowany przez trzy ugrupowania opozycyjne na kandydata na premiera.

Jednak zgodnie z konstytucją jego rząd zostanie utworzony dopiero w grudniu.

Eurosceptyczna i nacjonalistyczna partia PiS obecnego premiera Mateusza Morawieckiego zdobyła w wyborach więcej mandatów, ale zabrakło jej do uzyskania większości ogólnej i dlatego nie może dalej sprawować władzy.

Podczas swoich ośmioletnich rządów PiS ścierał się z Brukselą w wielu kwestiach, od niezależności sądów po prawa LGBT, co doprowadziło do zamrożenia większości unijnych funduszy dla Warszawy.

(Reportaż: Jan Strupczewski i Gabriela Baczyńska; redakcja: Sharon Singleton)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Krajowe Eliminacje powracają - Eurowizja wybierze polski wpis na 2022 r.