19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wycofuje się z zaproponowanej przez prezydenta oferty olimpijskiej w 2036 roku – minister sportu twierdzi, że kraj nie jest gotowy

Polska wycofuje się z zaproponowanej przez prezydenta oferty olimpijskiej w 2036 roku – minister sportu twierdzi, że kraj nie jest gotowy

Minister sportu Sławomir Niedras zapewnił w piątek, że jego kraj nie jest gotowy na organizację Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2036 roku.

(Od lewej do prawej) Były Minister Sportu i Turystyki Kamil Bordnyszczuk, Prezes PKOl Radosław Bysiewicz i Prezydent RP Andrzej Duda, 27 września 2023 r. (Fot.: POC)

W lokalnym radiu Nitras odniósł się do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu ubiegłego roku, że kampania na rzecz organizacji igrzysk jest nieuchronna.

„Trzeba licytować i konkurować z innymi krajami” – stwierdziła Nitras, zdaniem Polskiej Agencji Informacyjnej. PAPKA, „Polska nie jest dziś na to gotowa”.

Przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, które odbędą się 15 października, Prezydent Duda powiedział: „Chciałbym powiedzieć, że naszą ambicją i zamiarem jest rozpoczęcie wysiłków po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz rządem. Gospodarz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2036 w naszym kraju.

Powiedział, że list przedstawiający plany wykorzystania sukcesu Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce jako gospodarza Igrzysk w Warszawie zostanie dostarczony Prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasowi Bachowi 6 października.

Choć Nitras oświadczył, że popiera plany przetargowe dotyczące Igrzysk, przestrzegł: „Poprzedni rząd nie podjął żadnych kroków w tym kierunku poza oświadczeniem Prezydenta”.

Nitras, który 13 grudnia został ministrem sportu, zastępuje byłego ministra sportu Kamila Bordnisuka.

Oferty wybierane są zwykle na siedem lat przed ceremonią otwarcia, ale gospodarzy można wybrać w dowolnym momencie zgodnie z nowymi, mniej rygorystycznymi przepisami wprowadzonymi przez MKOl w 2019 r. Brisbane zostało wybrane na gospodarza Zimowych Igrzysk w 2032 r. 11 lat temu, natomiast MKOl planuje wybrać gospodarza Zimowych Igrzysk w 2034 r. w Alpach Francuskich w drodze głosowania w lipcu, prawie 10 lat wcześniej.

W zeszłym roku Bach powiedział, że po zakończeniu jego kadencji w 2025 r. chce pozostawić decyzję swojemu następcy w 2036 r. Dodał, że liczba zainteresowanych stron w rozmowach z MKOl jest „dwucyfrowa”.

Choć MKOl zachował poufność takich rozmów, zainteresowanie opinii publicznej organizacją Igrzysk w 2036 r. wyraziło 10 regionów innych niż Polska, w tym Korea Południowa, Indonezja, Indie, Niemcy, Katar, Węgry, Turcja, Meksyk, Egipt i Anglia.

READ  Wietnam, Polska zwiększy handel żywnością | Reklama w telewizji

Polska nigdy nie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk, ale bezskutecznie ubiegała się o dwie Zimowe Igrzyska. Jakobne nie znalazło się na krótkiej liście edycji 2006, a Kraków w drodze referendum wycofał się z wyścigu w 2022 roku. Na gospodarza Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Poznaniu wybrano Nanjing w Chinach.

Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r. będą gospodarzami kolejnych letnich igrzysk w Paryżu, które rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.