16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo |  wieści polityczne

Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo | wieści polityczne

Rosja domaga się wyjaśnień po tym, jak polski minister sprawiedliwości powiedział, że 14. członek sił szpiegowskich aresztowany w państwie członkowskim NATO jest podejrzany.

Władze w Polsce aresztowały rosyjskiego hokeistę, który grał w czołowym polskim klubie pod zarzutem szpiegostwa.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP, powiedział w piątek, że anonimowy podejrzany jest 14. członkiem siatki szpiegowskiej zatrzymanym przez polskie służby specjalne.

„Rosyjscy szpiedzy padają jeden po drugim!” — powiedział Geopro. „Szpieg przebrany za sportowca złapany”.

W piątek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Moskwa „zdecydowanie sprzeciwia się” aresztowaniu obywatela Rosji w Polsce i zażądała wyjaśnień.

Zatrzymany 11 czerwca mężczyzna jest oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i działanie na zlecenie obcego wywiadu na szkodę Polski – poinformowała Prokuratura Krajowa. Czyny takie zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

Podejrzany „nadal przekazywał informacje o wynikach swojej działalności szpiegowskiej, za co nadal otrzymywał wynagrodzenie” – czytamy w oświadczeniu Biura Służb Specjalnych Kancelarii Premiera.

W raporcie napisano, że Rosjanie wykorzystali grupę szpiegów do prowadzenia operacji wywiadowczych, w tym obserwacji kolei i propagandy wymierzonej w NATO i Polskę.

„Podejrzani dokonywali również aktów sabotażu zleconych przez rosyjski wywiad. Za wykonaną pracę opłacono cały pierścień” – napisano.

Członek NATO Polska jest głównym ośrodkiem zachodniej broni, która trafia na Ukrainę w celu wsparcia jej walki z rosyjską agresją.

READ  Aktualizacja: Poznań obchodzi rocznicę strajku robotniczego – sekcja angielska