26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polscy naukowcy „odkrywają gen, który podwaja ryzyko ciężkiego wola, a nawet śmierci”

bNaukowcy z Alicji odkryli gen, który podwaja ryzyko poważnej choroby lub śmierci z Covit-19.

Ministerstwo zdrowia w Warszawie ma nadzieję, że odkrycie pomoże zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku zachorowania na tę chorobę, która w samej Polsce zabiła już ponad 100 000 osób. Do końca czerwca planowane jest włączenie testów genetycznych do badań przesiewowych pacjentów pod kątem możliwej infekcji Govt-19.

Według badań Uniwersytetu Medycznego w Bialistaku szacuje się, że około 14% populacji Polski może mieć gen, w porównaniu do 9% w Europie i 27% w Indiach. Jest to czwarty najważniejszy czynnik określający ciężkość choroby po wieku, wadze i płci.

Test genetyczny „pomoże zidentyfikować osoby zagrożone poważną chorobą, jeśli infekcja wystąpi przed jej wystąpieniem” – powiedział profesor Marcin Monisco, który kieruje badaniem. Wyszedł z udziałem blisko 1500 Polaków. Ministerstwo nie podało, czy badanie zostało zrecenzowane przez kolegów.

To odkrycie może wyjaśniać jedną z przyczyn wysokiej liczby zgonów w rządzie 19 w kraju – inną niż niechęć do szczepień. Średnia nadmierna śmiertelność podczas epidemii wynosi ponad 20%, co jest jednym z najgorszych wyników dla UE, jak pokazują dane Eurostatu. – Bloomberg


Czytaj więcej: Egzaminy Olimpiady 2022: Egzaminy przełożone z powodu wzrostu liczby spraw rządowych, wkrótce zostaną opublikowane nowe daty


READ  „Wielkie ujawnienie” Kejriwala, rozmowy Polska-Ukraina w Warszawie… Najważniejsze wiadomości dnia – Firstpost