19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Polski handel detaliczny podwoił tempo ekspansji r/r w kwietniu

bne IntelliNews – Polski handel detaliczny podwoił tempo ekspansji r/r w kwietniu

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w kwietniu o 19% r/r przy stałej cenie, niemal podwajając tempo wzrostu do 9,6% r/rw poprzednim miesiącu, jak podał Urząd Statystyczny Gus 23 maja.

Analitycy twierdzą, że efekt niższej bazy z kwietnia 2021 r., koszty wielkanocne i ukraińscy uchodźcy wojenni popchnęli kwietniowy skok. W tym samym czasie sprzedaż detaliczna m/m wyrównana sezonowo spadła o 0,8% po raz pierwszy od grudnia, co było wczesną oznaką spadku wydatków konsumpcyjnych po szoku związanym z przyjazdami uchodźców z powodu wojny, ale w miarę pożerania przez inflację dochodów gospodarstw domowych .

„W najbliższych miesiącach spodziewamy się, że wydatki gospodarstw domowych na towary będą rosły w wolniejszym tempie r/r ze względu na wyższą inflację, realną dewaluację oszczędności i stopy procentowe kontrolujące prawdopodobieństwo finansowania kredytem” – podał bank w komunikacie Millennium GUS. dane liczbowe.

Jednak sam kwiecień to dobry początek drugiego kwartału dla gospodarki. Pomimo najbardziej wyraźnej recesji w maju i czerwcu, panuje zgoda, że ​​całoroczny wzrost gospodarczy wyraźnie spadnie poniżej 4%.

Siedem z ośmiu głównych segmentów detalicznych odnotowało w kwietniu wzrosty obrotów r/r w cenach stałych, jak wynika z zestawienia danych GUS.

Wśród kluczowych sektorów sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia gwałtownie rosła, osiągając w czwartym miesiącu balon 121,4% r/r, prawdopodobnie ze względu na to, że uchodźcy wydają pieniądze na niezbędne rzeczy podczas próby osiedlenia się w swojej tymczasowej ojczyźnie.

Sprzedaż paliw wzrosła o 11% r/r, natomiast sprzedaż w segmencie farmaceutycznym wzrosła o 18,9% r/r.

Sprzedaż żywności rosła o 11,9% rocznie – kolejny efekt napływu uchodźców, ale także koszt Wielkanocy. Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD wzrosła o 27,9% rok do roku.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych skurczyła się tylko w segmencie detalicznym, spadając o 11,2% rok do roku.

W cenach bieżących sprzedaż detaliczna wzrosła o 33,4% rok do roku (+22% w marcu) i 2,1% m/mw kwietniu. W cenach stałych sprzedaż spadła o niezmienione 0,1% m/m, pokazały również dane GUS.

READ  🇵🇱 Polska: Pierwszy skład uczestników Szanzy na Szak: ujawniono Eurowizję Junior 2023

Dane detaliczne i inne dane wysokiej częstotliwości nie zmienią się zbytnio ze względu na stopy procentowe w Polsce. Narodowy Bank Polski (NBP) zaproponuje kolejną podwyżkę w czerwcu. Rynek oczekuje, że stopa referencyjna wzrośnie o co najmniej 75 pb i sprowadzi ją do 6%.

Ponieważ oczekuje się, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie 15% lub 20%, w nadchodzących miesiącach z pewnością będzie się ona dalej obniżać.