17 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Papież Franciszek rozpoczyna skromną wizytę u katolików w buddyjskiej Mongolii

Papież Franciszek rozpoczyna skromną wizytę u katolików w buddyjskiej Mongolii

ULAANBAATAR, 1 września (Reuters) – Papież Franciszek, czasami witany jako supergwiazda podczas swoich zagranicznych podróży, przybył w piątek do Mongolii ku uciesze małej wspólnoty katolickiej w kraju, ale jego obecność miała niewielki wpływ na kraj z większością buddyjską.

Samolot wiozący Franciszka i jego świtę wylądował po prawie 10-godzinnym nocnym locie, a 86-letni papież, który porusza się na wózku inwalidzkim, przez resztę dnia odpoczywa.

Jego pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę, kiedy weźmie udział w oficjalnym przyjęciu i przemówi do przywódców rządów i dyplomatów.

Na lotnisku kobieta w tradycyjnym stroju podała papieżowi solidny jogurt, co było zwyczajowym mongolskim gestem powitania, zanim minął on gwardię honorową ubraną w ozdobne niebiesko-czerwone mundury, niosącą karabiny.

Poza flagami Mongolii i Watykanu na masztach na autostradzie oraz ruchem wzmożonym przez przejazd jego konwoju, niewiele było oznak obecności papieża w mieście.

Jeden z nielicznych transparentów na trasie jego konwoju do współczesnej stolicy, otoczonej głównie jałowymi przestrzeniami, trzymali katolicy z Wietnamu, kraju wrogiego religiom Zachodu, ale który ostatnio poprawił stosunki z Watykanem.

Gdy Papież dotarł do celu w centrum miasta, powitali go życzliwi ludzie, niektórzy wykonali krótką piosenkę i taniec.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że widzę Papieża” – powiedział Otgon Zyssingaf, 47 lat. „Jestem bardzo wdzięczna za jego wizytę. Tak długo czekaliśmy na tę chwilę. Dwukrotnie uścisnął mi dłoń. Jestem bardzo podekscytowana”.

W Mongolii jest zaledwie 1450 katolików pod przewodnictwem kardynała Giorgio Marengo, który rozpoczął pracę w tym kraju ponad 20 lat temu jako młody ksiądz.

„poprawa relacji”

Odwiedzanie miejsc, w których katolicy stanowią mniejszość, wpisuje się w politykę Franciszka mającą na celu zwracanie uwagi na ludzi i problemy, które nazywał marginesem społeczeństwa i świata. Nie odwiedził większości stolic Europy Zachodniej.

READ  Dyplomaci wycofują się, gdy minister spraw zagranicznych Rosji przemawia do ONZ

Rozmawiając z reporterami w samolocie z Rzymu, Franciszek powiedział, że nie może się doczekać odwiedzenia chociaż jednej części tego rozległego kraju, który, jego zdaniem, ma małą populację, ale ma wspaniałą kulturę.

Francis, który w czerwcu przeszedł operację jelita, wydawał się stosunkowo zdrowy, gdy przechodził przez część prasową samolotu, wsparty na lasce i zatrzymując się, aby porozmawiać.

Jak zwykle Franciszek, który oprócz tego, że jest przywódcą 1,3 miliarda katolików na świecie, jest także głową państwa, przesłał pozdrowienia przywódcom wszystkich krajów, nad którymi przeleciał, w tym Chin, z którymi Watykan miał trudne stosunki.

Stolica Apostolska utrzymuje pełne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, demokratyczną wyspą, którą Pekin uważa za swoją, podczas gdy katolicy w Chinach od dawna są podzieleni między oficjalny kościół wspierany przez państwo i tajne stado lojalne wobec papieża.

Franciszek w swoim przesłaniu do prezydenta Chin Xi Jinpinga złożył życzenia wszystkim narodowi Chin i zapewnił prezydenta o modlitwach o „dobrobyt narodu”.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że błogosławieństwo papieża odzwierciedla przyjaźń i dobrą wolę, zauważając, że Chiny i Watykan utrzymywały kontakty w ostatnich latach.

„Chiny są gotowe kontynuować współpracę z drugą stroną w celu prowadzenia konstruktywnego dialogu, wzmacniania zrozumienia, budowania wzajemnego zaufania i przyspieszania procesu poprawy stosunków między obiema stronami” – powiedział Wang.

Przed wyjazdem w poniedziałek Franciszek będzie przewodniczył kilku wydarzeniom religijnym, z których najważniejszym będzie niedzielna Msza św. na Placu Stepowym.

Weźmie także udział w nabożeństwie międzywyznaniowym i otworzy ośrodek charytatywny, który będzie pomagał potrzebującym niezależnie od wyznania.

(Raport: Philip Pullella i Joseph Campbell – przygotowany przez Mohameda dla biuletynu arabskiego) Redakcja: Christian Schmollinger

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę