26 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sondaże pokazują, że w głosowaniu prowadzi partia Nowa Jedność premiera Łotwy

Sondaże pokazują, że w głosowaniu prowadzi partia Nowa Jedność premiera Łotwy

RYGA (Reuters) – Centroprawicowa Partia Nowej Jedności Łotwy Krisjanisa Karenza wygra sobotnie wybory, wynika z sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w sobotę po kampanii zdominowanej przez obawy o bezpieczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony, powinien oznaczać, że Łotwa pozostanie wiodącym głosem obok swoich bałtyckich sąsiadów Litwy i Estonii w wywieraniu nacisku na UE, by zajęła zdecydowane stanowisko przeciwko Rosji.

Ale może to pogłębić przepaść między łotewską większością a rosyjskojęzyczną mniejszością o ich miejsce w społeczeństwie, wśród powszechnego gniewu narodowego z powodu działań Moskwy na Ukrainie.

57-letni Karenz, pierwszy łotewski szef rządu, który żył przez pełne cztery lata, skorzystał na jego polityce wobec Rosji, która obejmowała m.in. ograniczenie wjazdu obywateli rosyjskich podróżujących z Rosji i Białorusi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Andriosa Setasa w Wilnie i Janis Layzanz w Rydze; Montaż przez Justinę Pavlac i Davida Holmesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: siły Azowstalu mówią, że „kapitulacja nie jest opcją” | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą