6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy twierdzą, że zapewnią Ukrainie system obrony powietrznej w ciągu kilku dni

Niemcy twierdzą, że zapewnią Ukrainie system obrony powietrznej w ciągu kilku dni

BERLIN (Reuters) – Niemcy dostarczą Ukrainie pierwsze cztery zaawansowane systemy obrony powietrznej IRIS-T w nadchodzących dniach, aby pomóc odeprzeć ataki dronów, powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht podczas niespodziewanej wizyty w Odessie w sobotę.

Kiedy w nadmorskim mieście zabrzmiały syreny przeciwlotnicze, Lambrecht przeprowadziła rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Oleksijem Reznikowem w podziemnym bunkrze. Lambrecht przedłużył wizytę w sąsiedniej Mołdawii, aby wziąć udział w spotkaniu.

„Za kilka dni dostarczymy ultranowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T” – powiedziała ARD TV. „Jest to bardzo ważne w szczególności w przypadku obrony przed dronami”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Na Ukrainie w ostatnich tygodniach odnotowano więcej ataków ze strony irańskich dronów kamikaze, które odebrały życie i spowodowały rozległe szkody w infrastrukturze.

W maju po raz pierwszy okazało się, że Berlin rozważa wysłanie systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T, który kosztuje 150 milionów euro (147 milionów dolarów) za sztukę.

Same niemieckie siły zbrojne nie posiadają obecnie systemu, który zaliczany jest do najnowocześniejszych na świecie.

Wcześniej podczas spotkania w Kiszyniowie ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Anatolijem Nosatim wezwała państwa zachodnie, by nie odstraszały od uzbrojenia Ukrainy groźby użycia przez Rosję broni jądrowej.

„Musimy być bardzo ostrożni” – powiedziała. „Ale nie możemy dać się sparaliżować”.

Niemcy stoją przed wezwaniami do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, w tym poprzez wysłanie broni ofensywnej, takiej jak nowoczesne czołgi, które według Kijowa muszą podjąć walkę z siłami rosyjskimi.

Berlin jak dotąd opierał się takim wezwaniom, argumentując, że takie posunięcia eskalują sytuację, zauważając, że żaden inny kraj nie wysłał jeszcze czołgów bardziej nowoczesnych niż stare radzieckie zapasy wysyłane przez kraje byłego Układu Warszawskiego.

(1 dolar = 1,0205 euro)

READ  Pakistański szpital tonie w miarę rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez wodę

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Thomasa Escritta i Sabine Siebold); Montaż przez Aleksandra Smitha

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.