6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie siły wycofują się z Lyman: Ukraina na żywo

Rosyjskie siły wycofują się z Lyman: Ukraina na żywo

przypisane mu…David Guttenfelder dla The New York Times

Szef agencji nuklearnej ONZ wezwał w sobotę do uwolnienia zatrzymanego przez Rosję dyrektora generalnego elektrowni atomowej Zaporożża, twierdząc, że jego aresztowanie „ma bardzo istotny wpływ” na bezpieczeństwo Rosjan. statek. Obiekt kontrolowany.

Dyrektor generalny, Ihor Muraszow, odpowiada za bezpieczeństwo jądrowe i radiologiczne, jak informuje ukraiński państwowy koncern energetyczny Energoatom. W piątek około godziny 16 samochód wiozący Murashova został zatrzymany na drodze do fabryki, z zawiązanymi oczami i przewieziony w nieznane miejsce, podała firma.

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael M. Grossi, w oświadczenie W sobotę aresztowanie Murashova „ma natychmiastowy i poważny wpływ na proces podejmowania decyzji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zakładu”.

Dodał, że nagłe aresztowanie wywarło presję psychiczną na pozostałych pracowników fabryki.

W marcu siły rosyjskie przejęły kontrolę nad największą elektrownią jądrową w Europie, ale kierują nią ukraińscy inżynierowie. Walka w pobliżu Wywołało międzynarodowe obawy związane z wypadkiem. Bombardowania czasami powodowały odłączenie elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej, co zdaniem ukraińskiego ministra energetyki zagraża krytycznym systemom chłodzenia polegającym wyłącznie na awaryjnym zasilaniu awaryjnym.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało w obecnej sytuacji Wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia Muraszowa i wezwał agencję nuklearną ONZ do podjęcia „zdecydowanych środków”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej od września ma w zakładzie dwóch inspektorów. powiedział w oświadczenie W piątek w ostatnich dniach w pobliżu fabryki doszło do serii eksplozji min lądowych, które zagrażają bezpieczeństwu i ochronie obiektu.

Według agencji ostatnia eksplozja, szósta w ciągu tygodnia, uszkodziła kabel niskiego napięcia na zewnątrz ogrodzenia. W oświadczeniu stwierdzono, że eksplozja miała miejsce w pobliżu instalacji tlenowo-azotowej i pośrednio uszkodziła przekładnik napięciowy w jednym z reaktorów. wcześniej w tygodniu, Agencja powiedziała Wygląda na to, że miny zostały wysadzone przez zwierzęta.

READ  Norwegia aresztuje Rosjan za latanie dronami w pobliżu infrastruktury energetycznej

Ukraińskie i rosyjskie siły zbrojne oskarżyły się nawzajem o wykorzystywanie widma katastrofy nuklearnej do przerwania wojny poprzez ataki w pobliżu stacji. Pan Grossi wielokrotnie wzywał do utworzenia strefy bezpieczeństwa na tym obszarze.

Zakład znajduje się w obwodzie zaporoskim, części wschodniej i południowej Ukrainy, którą prezydent Rosji Władimir Putin postanowił w piątek bezprawnie zaanektować.

Uwaga ukraińscy urzędnicy Zmęczenie i stres pracowników ukraińskiej dyspozytornimówiąc, że rosyjscy żołnierze poddali ich surowym przesłuchaniom, w tym torturom wstrząsami elektrycznymi, oraz podejrzewali sabotaż lub zgłaszali ukraińskiemu wojsku działania w zakładzie.