2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy po raz pierwszy uchwycili kamerą „najgłębszą rybę świata” – ponad 27 000 stóp pod powierzchnią

Naukowcy po raz pierwszy uchwycili kamerą „najgłębszą rybę świata” – ponad 27 000 stóp pod powierzchnią

Ogromna inicjatywa badawcza mająca na celu zbadanie stworzeń głębinowych doprowadziła do nowych odkryć na północnym Pacyfiku w zeszłym roku, kiedy naukowcy sfotografowali i złapali trzy ryby na głębokościach, których wcześniej nie rejestrowano.

W ramach 10-letniej współpracy naukowców z University of Western Australia i Tokyo University of Marine Science and Technology naukowcy wykorzystali zrobotyzowane kamery przymocowane do przynęty, aby sfilmować małego ślimaka około 8300 metrów pod powierzchnią, Australijski Uniwersytet ogłaszać w poniedziałek. Szkoła uznała za standardowe znalezisko „najgłębszą rybę świata”.

Osiągnięcie zostało ogłoszone po dwumiesięcznej ekspedycji skupionej w szczególności na populacjach ryb głębinowych w trzech okopach położonych w pobliżu Japonii. Rowy japońskie, Izu-Ogasawara i Ryukyu rozciągają się odpowiednio na 8000 metrów, 9300 metrów i 7300 metrów pod powierzchnią północnego Pacyfiku.

Fotografie żywych ślimaków z wysokości 7500-8200 metrów w wykopie Izu-Ogasawara.

Uniwersytet Zachodniej Australii


ryba ślimak Przypominają kijankę i mogą urosnąć tylko do około 12 cali długości. Występują w oceanach na całym świecie, a niektóre gatunki żyją w stosunkowo płytkich wodach. Naukowcy stwierdzili, że ślimak odkryty na głębokości 8300 metrów – ponad 27 000 stóp lub pięć mil głębokości – należy do nieznanego gatunku.

Znaleźli i sfotografowali rybę we wrześniu zeszłego roku w Rowie Izu-Ogasawara w południowej Japonii, ustanawiając światowy rekord najgłębszej ryby, jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Materiał opublikowany w niedzielę pokazuje ślimaka, opisanego przez naukowców jako bardzo mały, pływającego samodzielnie nad dnem oceanu.

Ten szczególny rodzaj ślimaka należy do rodziny Pseudoliparis i według University of Western Australia był wcześniej widziany około 7700 metrów pod powierzchnią oceanu w 2008 roku.

Materiał wideo opublikowany w weekend pokazuje również dwa ślimaki, które zostały znalezione i złowione podczas tej samej wyprawy badawczej. Na głębokości 8022 metrów, w innym głębokim rowie u wybrzeży Japonii, para ryb złapana w pułapki oznaczała najgłębszy połów w historii naukowców.


Znajdź najgłębszą rybę na świecie przez
Uniwersytet Zachodniej Australii NA
youtube

„Japońskie okopy były wspaniałymi miejscami do odkrycia; są tak bogate w życie, nawet na dnie” – powiedział w oświadczeniu Alan Jamieson, profesor University of Western Australian, który kierował ekspedycją.

„Spędziliśmy ponad 15 lat badając te głębokie ślimaki” – dodał Jamieson. „To znacznie więcej niż tylko głębokość, ale maksymalna głębokość, jaką mogą przetrwać, jest naprawdę niesamowita”.

Profesor powiedział, że naukowcy odkryli ślimaki „na głębszych głębokościach, po prostu pełzające powyżej 8 000 metrów w coraz mniejszej liczbie” na innych obszarach, takich jak Rów ​​Mariański – najgłębszy na świecie – który znajduje się na zachodnim Pacyfiku w pobliżu Guam. Ale Jamieson zauważył, że populacje badane wokół Japonii były szczególnie „obfite”.

„Prawdziwym przesłaniem dla mnie” – powiedział Jamieson – „niekoniecznie jest to, że żyją na wysokości 8336 metrów, ale że mamy wystarczająco dużo informacji o tym środowisku, aby spodziewać się, że rowy te znajdują się tam, gdzie są głębsze ryby. W rzeczywistości, aż do tej ekspedycji, nikt nigdy nie widział ani nie zbierał ryb. „Jeden z całego rowu”.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie