17 maja, 2024

Celtics pokonuje Heat w piątym meczu i awansuje do półfinału Konferencji Wschodniej

BOSTON – Jaylen Brown i Derrick White zdobyli po 25 punktów, gdy Boston Celtics awansowali do półfinału Konferencji Wschodniej, pokonując Miami Heat 118:84 w piątym meczu w środowy wieczór.

Boston zmierzy się ze zwycięzcą serii Cleveland-Orlando. W piątkowy wieczór w Orlando Cavaliers prowadzili 3:2.

Brown miał także 6 asyst, a White trafił 5 za trzy punkty, co dało mu 13 w ostatnich dwóch meczach – najwięcej w historii Celtics w porównaniu z dwoma meczami poza sezonem.

Sam Hauser dodał 17 punktów, a Jayson Tatum 16 punktów i zebrał 12 zbiórek. Najwyżej rozstawieni Celtics nigdy nie przegrywali i nie prowadzili aż o 35 punktów, zanim ostatecznie zwyciężyli różnicą 34 punktów, co stanowiło trzecie co do wielkości zwycięstwo w historii play-offów.

Uwzględniając sezon zasadniczy i play-offy, Celtics wygrali w tym sezonie 11 meczów różnicą 30 lub więcej punktów i zremisowali z Los Angeles Lakers z sezonu 1986/87 najwięcej w jednym sezonie w historii NBA.

Dokonali także zemsty rok po tym, jak Heat pokonali ich w siódmym meczu finału konferencji w Bostonie. Celtics wygrali trzy mecze z serii bez przegrywania, co stanowi drugi wynik wśród wszystkich drużyn w serii w ciągu ostatnich 25 sezonów.

Bam Adebayo zdobył 23 punkty, a Tyler Herro 15 dla Miami, które po raz pierwszy od 2021 roku opuściło play-offy przed finałami konferencji. Heat mieli problemy przez cały mecz, zdobywając 3 z 29 rzutów za trzy punkty.

Boston po raz pierwszy po sezonie zagrał bez środkowego Kristapsa Porzingisa po tym, jak nadwyrężył prawą łydkę podczas czwartego zwycięstwa Celtics w meczu. Jego koledzy z drużyny wyrównali straty, a prowadzenie Celtics w pierwszej połowie osiągnęło 30 punktów.

Boston skorzystał z drużyny Heat, która uderzała najmocniej w serii. Jaime Jaquez Jr. odpadł po kontuzji pachwiny w czwartym meczu. W składzie zastąpił go Delon Wright, co oznaczało 37. początek sezonu Heat. Jaquez dołącza do Jimmy'ego Butlera (kolano) i Terry'ego Roziera (szyja), obaj byli pauzowani od początku serii.

READ  Cowboys podobno użyją tagu franczyzy na RB Tony Pollardzie, jeśli nie będą w stanie osiągnąć długoterminowej umowy

Stworzyło to wyjątkowe rotacje dla Miami, które obejmowały weterankę Patty Mills, która zdobywała minuty dopiero po raz trzeci w serii.

Boston wykorzystał słabości w obronie Heat, rozkładając je i zdobywając 8 trójek w pierwszej kwarcie. Dzięki temu w drugiej kwarcie Celtics prowadzili różnicą 18 punktów.

Najważniejszy moment pierwszych 12 minut nastąpił dzięki uprzejmości White'a, który w czwartym meczu uderzył w Miami z dużej odległości, trafiając 8 trójek. W środę w dalszym ciągu atakował, udając rzut za trzy punkty, a następnie strzelając niekwestionowanego gola jedną ręką. .

Następnie White zagrał przed własną publicznością, wycofując się na boisko, trzymając rękę przed twarzą. Po tym, jak Heat ogłosili przerwę na żądanie, kibic znajdujący się w pobliżu ławki Celtics podpalił White'a przy linii bocznej.

ESPN Statistics & Information oraz Associated Press wniosły wkład do tego raportu.