22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W związku ze zbliżaniem się tajfunu Saola w Hongkongu i Guangdong w Chinach odwołano setki lotów

W związku ze zbliżaniem się tajfunu Saola w Hongkongu i Guangdong w Chinach odwołano setki lotów

HONG KONG, 1 września (Reuters) – Setki lotów zostało odwołanych w chińskiej prowincji Guangdong i Hongkongu po tym, jak potężny tajfun Saola zbliżył się w piątek do kontynentu, co zmusiło władze do podniesienia poziomu ostrzeżenia przed poważnymi burzami oraz zamknięcia firm, szkół i rynków finansowych.

W północno-zachodniej części Pacyfiku i na Morzu Południowochińskim utworzyły się trzy cyklony tropikalne. Saola i Haikui zostały już sklasyfikowane jako tajfuny, a Kirogi, położone najdalej od lądu, według meteorologów nadal są klasyfikowane jako burze tropikalne.

Tajfun Saola niósł wiatr o prędkości ponad 200 kilometrów na godzinę i zmierzał w stronę wybrzeża wschodniej prowincji Guangdong, która obejmuje Hongkong. Może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 r., podały w czwartek chińskie władze w swoim najwyższym ostrzeżeniu przed tajfunem.

Saola może dotrzeć na ląd w piątek wieczorem lub w sobotę rano jako silny tajfun wzdłuż wybrzeża od Huidong do Taishan w Guangdong – podało Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne, które utrzymało najwyższe czerwone ostrzeżenie przed tajfunem. Sąsiednie Hongkong i Makao leżą pośrodku tej linii brzegowej.

Obserwatorium w Hongkongu stwierdziło, że warunki pogodowe mogą gwałtownie się pogorszyć w miarę dotarcia tajfunu na ląd, dodając, że rozważy potrzebę wydania silniejszych sygnałów ostrzegawczych przed tajfunem w dalszej części piątku.

Hongkong ma pięć klasyfikacji tajfunu: 1, 3, 8, 9 i 10 najlepszych, a obecnie obowiązuje sygnał 8.

Rząd powiedział, że wszystkie szkoły w Hongkongu zostaną zamknięte w piątek, mimo że dla wielu jest to pierwszy dzień semestru.

Sąsiednie miasta Shenzhen i Kanton również zamknęły szkoły, a centrum technologiczne Shenzhen poszło dalej, wstrzymując pracę, działalność gospodarczą i rynki finansowe od piątkowego popołudnia.

READ  Ukraiński kontratak wyzwala okupowane miasta, a Rosjanie wycofują się

W Hongkongu w czwartek można było zobaczyć tłumy ludzi gromadzących się na targowiskach ze świeżą żywnością w dzielnicy Wan Chai w centrum miasta, gdzie wiele warzyw zostało już wyprzedanych. W supermarketach ustawiały się długie kolejki ludzi, którzy chcieli zaopatrzyć się przed burzą.

Obserwatorium w Hongkongu twierdzi, że spodziewa się ulewnych opadów deszczu i gwałtownych wiatrów, a poziom wody w mieście ma „znacznie wzrosnąć” aż do soboty, co może spowodować poważne powodzie.

Główna linia lotnicza miasta, Cathay Pacific, podała, że ​​wszystkie loty do i z Hongkongu między godziną 14:00 (06:00 GMT) w piątek a godziną 02:00 GMT w sobotę zostały odwołane.

Dodała, że ​​ze względu na trasę huraganu w sobotę rano mogą być konieczne dalsze opóźnienia i odwołania lotów.

Dane Flightmaster wykazały, że do godziny 10:55 (02:55 GMT) w piątek lotniska w Zhuhai i Shenzhen odwołały setki lotów.

Władze Guangdong wstrzymały wszystkie pociągi do i z prowincji od ósmej wieczorem (12:00 GMT) w piątek do szóstej wieczorem (1000 GMT) w sobotę.

Lokalna gazeta Southern Metropolis Daily doniosła, że ​​most Hongkong, Zhuhai i Makao łączący trzy miasta zostanie zamknięty w piątek od 15:30 (07:30 GMT) w celu zapewnienia bezpieczeństwa transportu, nie podając daty otwarcia mostu.

Obserwatorium pogodowe w Makau podniosło poziom ostrzeżenia o wietrze do poziomu 8 w piątek między 13:00 a 15:00. Oczekuje, że w sobotę rano podniesie go do pierwszej dziesiątki.

Tymczasem tajfun Haikui zbliża się do Tajwanu i według Centralnego Biura Meteorologicznego Tajwanu ma w niedzielę dotrzeć na ląd w północnej części wyspy, a następnie skierować się w stronę południowo-wschodniego chińskiego miasta Fuzhou.

(Raporty Farah Master z Hongkongu oraz Bernarda Orra, Ryana Wu i Ethana Wanga w Pekinie – przygotowanie Mahometa do biuletynu arabskiego) Dodatkowe raporty Bena Blancharda z Tajpej; Redakcja: Lincoln Feist i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę