26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

live news

Dyplomaci wycofują się, gdy minister spraw zagranicznych Rosji przemawia do ONZ

Przywódca samozwańczego regionu separatystycznego w Doniecku, Denis Pushlin, mówi, że spodziewa się, że jego siły we wtorek oblegają nadmorskie miasto Mariupol, dodając w wywiadzie telewizyjnym, że miasto Wołnowaka, które znajduje się w połowie drogi między Mariupolem a Donieckiem. – Był prawie całkowicie otoczony.

„Naszym dzisiejszym zadaniem jest okrążenie Mariupola” – powiedział.

Pushlin twierdził, nie dostarczając żadnych dowodów, że elementy nacjonalistyczne w Mariupolu terroryzują ludność cywilną i używają jej jako żywych tarcz. Miasto zamieszkuje około 400 000 osób.

Osobno wiceszef Donieckiej Milicji Ludowej Eduard Basurin poinformował, że tzw. Doniecka Republika Ludowa (DRL) wraz z siłami rosyjskimi zorganizuje korytarze humanitarne, aby umożliwić ludności cywilnej opuszczenie Mariupola.

Powiedział, że pasy będą otwarte do środy.

Basurin powiedział, że kilka miast na tym obszarze już wpadło w ręce milicji Demokratycznej Republiki Konga (DRK).

Wadim Bojczenko, burmistrz Mariupola, powiedział w ukraińskiej telewizji, że dzielnice mieszkalne były bombardowane przez pięć dni – ciężką artylerią, rakietami i samolotami.

„Jest wielu rannych i zabitych miejscowych, kobiet i dzieci”.

„Ale dzisiaj najlepsi rodacy z ojczyzny na granicach naszego miasta robią wszystko, aby nie porzucić Mariupola” – powiedział Bojczenko.

Zniszczyli ważną infrastrukturę, w mieście nie ma prądu, nie ma ogrzewania. Walczymy o [the] Ostatnia kula.”

READ  Francuski Macron zwrócił się w ostatniej chwili z apelem do wyborców, gdy Le Pen osiągnął najwyższy w historii wynik sondaży opinii