13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie wzrosło, wypychając nabywców domów z powrotem

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie wzrosło, wypychając nabywców domów z powrotem

Średnia umowna stopa procentowa 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu z odpowiadającym saldem kredytów (766 550 USD lub mniej) wzrosła w zeszłym tygodniu do 6,87% z 6,80% tydzień wcześniej, przy wzroście punktów do 0,65 z 0,59 (w tym opłaty budowlane) w przypadku kredytów z 20% zaliczki. To najwyższy wskaźnik od początku grudnia 2023 r.

Liczba wniosków o refinansowanie kredytów mieszkaniowych, które są najbardziej wrażliwe na cotygodniowe zmiany stóp procentowych, spadła o 2% w ciągu tygodnia, ale była o 12% wyższa niż w tym samym tygodniu rok temu. Stopy procentowe są nadal o około pół punktu procentowego wyższe niż rok temu, ale niedawny spadek stóp procentowych z najwyższego poziomu od 20 lat jesienią ubiegłego roku spowodował, że coraz więcej kredytobiorców szuka oszczędności, jakie mogą uzyskać. Jednak zdecydowana większość obecnych kredytobiorców posiada pożyczki o oprocentowaniu znacznie niższym niż te dostępne obecnie.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny na zakup domu spadła w ciągu tygodnia o 3% i była o 12% niższa niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku.

„Zamówienia zakupu pozostają słabe, ponieważ wysokie stopy procentowe w dalszym ciągu stwarzają wyzwania związane z przystępnością cenową w połączeniu ze zmniejszającymi się zasobami istniejących mieszkań” – stwierdził w oświadczeniu ekonomista MBA Joel Kahn.

Niedawny raport Redfin wykazał 8% spadek liczby niezakończonych sprzedaży domów w ciągu ostatnich czterech tygodni w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Środki te podpisały umowy na istniejących domach.

„Obserwujemy lekkie odbicie w liczbie osób poszukujących domów zwiedzających domy, ale nawet na wczesnym etapie popyt nie rośnie tak bardzo, jak byśmy się tego spodziewali o tej porze roku” – powiedział Chen Zhao, dyrektor ds. badań ekonomicznych w Redfin . „Dzieje się tak dlatego, że oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie rośnie, a zimowa pogoda w większości kraju jest ostrzejsza niż zwykle, przez co niektórzy poszukujący domu utknęli w swoich domach”.

READ  Niemiecki rząd zatwierdza umowę nacjonalizacyjną dla energetycznego giganta Uniper

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło we wtorek po tym, jak rządowy raport na temat inflacji wykazał, że jest nadal znacznie wyższy niż oczekiwano. Według Mortgage News Daily średnie oprocentowanie 30-letnich kredytów o stałym oprocentowaniu wynosi 7,08%.

„Rynek obligacji (na którym opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych) zareagował natychmiast i zdecydowanie, gdy napłynęły te liczby” – napisał Matthew Graham, prezes Mortgage Bank. „W miarę upływu dnia wartość obligacji nadal się pogarszała, co skłoniło wielu kredytodawców hipotecznych do podniesienia stóp procentowych stawki.” Raz lub dwa razy dziennie.” Dyrektor operacyjny w Mortgage News Daily.