30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nieporozumienia w sprawie funduszy imigracyjnych przenika szczyt UE – POLITICO

Nieporozumienia w sprawie funduszy imigracyjnych przenika szczyt UE – POLITICO

BRUKSELA – Kraje Unii Europejskiej kłócą się o miliardy nowych pieniędzy, aby poradzić sobie z migracją, ponieważ liczba wniosków o azyl gwałtownie rośnie, a na granicach kontynentu utrzymują się zaległości.

Niemcy, które Odbierać Jedna czwarta wszystkich wniosków o azyl w UE w 2022 r. chce w szczególności „ożywić” stosunki UE z sąsiednią Turcją, według wysokiego rangą niemieckiego urzędnika – odnosząc się do ostatniego razu, kiedy blok stawił czoła takim poziomom migracji.

Następnie w 2016 roku Unia Europejska zaoferowała Turcji miliardy w zamian za państwowe mieszkania dla tysięcy syryjskich uchodźców uciekających przed wojną domową. Teraz za licencję trzeba zapłacić do 10,5 mld euro Z nowymi pieniędzmi nie tylko dla Turcji, ale także dla krajów takich jak Libia czy Tunezja, w nadziei, że pomogą im one uniemożliwić ludziom wjazd do Unii Europejskiej bez zezwolenia.

Debata znalazła się w porządku obrad szczytu przywódców UE w Brukseli w czwartek i piątek. Według pięciu dyplomatów i urzędników z czterech różnych krajów kraje debatują, czy odnieść się do żądania pieniężnego w końcowych wnioskach ze spotkania.

Zakulisowa walka ilustruje stopień, w jakim imigracja zdominowała program polityczny. Organizatorzy szczytu mieli nadzieję ograniczyć do minimum dzielące rozmowy o imigracji na korzyść dyskusji o Rosji, Chinach i bezpieczeństwie ekonomicznym. Ale przy głośnych katastrofach, takich jak niedawne zatonięcie statku z migrantami w pobliżu Grecji i liczba przybywających wciąż gwałtownie rośnie, coraz trudniej jest uniknąć tego palącego problemu.

Mianowicie projekt wnioski Na szczycie, który odbył się w środę wieczorem i był widziany przez Politico, były jeszcze dwa pośrednie odniesienia do nowych funduszy migracyjnych: kwota 10,5 mld euro i kolejne 2 mld euro na „zarządzanie migracją” w granicach Unii Europejskiej. Unia.

Inną kwestią jest to, czy ten język przetrwa do piątku.

Niemcy: Porozmawiajmy o Türkiye, nie o pieniądzach

Niemcy, jak zawsze, są jednym z głównych graczy w debacie — iw tym przypadku przedstawiają argumenty dla obu stron.

READ  Dzisiejsze przemówienie Bidena bezpośrednio: prezydent zaprzecza, że ​​w swoim oświadczeniu nie docenił Putina i „pariasowskich” sankcji Rosji na Ukrainę

Z jednej strony Berlin chce odnowić stosunki UE z Turcją, mając nadzieję na przyjęcie większej liczby osób ubiegających się o azyl i ograniczenie nielegalnego przekraczania granic. W zamian Niemcy chcą od UE poprawy stosunków handlowych z tym krajem.

Z drugiej jednak strony Berlin stanowczo sprzeciwia się próbom wyraźnego wspominania o pieniądzach w wynikach szczytu. Logika: Zaangażowanie teraz nowych miliardów zagrozi zbliżającym się rozmowom na temat tego, czy dodać 66 miliardów euro do budżetu. Niemcy chcą od razu omówić cały pakiet, zamiast z góry uzgadniać jego fragmenty.

Od środy wieczorem projekt wyników szczytu nadal zawierał pośrednie zatwierdzenie funduszy.

Niemcy, jak zwykle, są jednym z kluczowych graczy w debacie – iw tym przypadku przedstawiają argumenty dla obu stron David Gannon/AFP za pośrednictwem Getty Images

Dokument wspomina o „mechanizmach finansowania” – rozumianych jako odniesienie do 10,5 mld euro – na „zewnętrzne aspekty migracji”. Te pieniądze trafią do krajów takich jak Turcja, Libia i Tunezja, przez które często przejeżdżają migranci w drodze do Europy.

Istnieje również pośrednie odniesienie do 2 mld euro na zarządzanie migracją wewnętrzną w UE. Tekst wzywa do „wsparcia wysiedleńców”, zwłaszcza z Ukrainy, za pomocą „odpowiedniej i elastycznej pomocy finansowej dla państw członkowskich, które ponoszą ciężar kosztów leczenia, edukacji i utrzymania uchodźców”. W tłumaczeniu oznacza to więcej pieniędzy dla krajów przyjmujących większość ukraińskich uchodźców, takich jak Polska i Niemcy.

Jednak podczas środowego spotkania ambasadorów UE niemieccy urzędnicy wezwali swoich odpowiedników do odcięcia lub znacznego zmniejszenia obu korytarzy, według dyplomatów i pięciu urzędników, którym, podobnie jak innym w tej historii, zapewniono anonimowość, ponieważ byli nie wolno mówić publicznie. Omów rozmowy.

Od środy wieczorem odwołanie to nie powiodło się. Ale kanclerz Niemiec Olaf Scholz może sam przedyskutować tę kwestię ze swoimi odpowiednikami w czwartek.

Niemiecki argument jest taki, że uwzględnienie liczb oznaczałoby, że przywódcy UE zasadniczo robią duży krok w kierunku ratyfikacji pełnego pakietu budżetowego – coś, co powiedziała Komisja Europejska. wymagany Tylko w zeszłym tygodniu – przed omówieniem sprawy, dwóch urzędników powiedziało.

READ  Agencja ds. Żywności ONZ: Gruz po uderzeniu drona uderzył w ciężarówkę w północnej Etiopii

Oczekuje się jednak, że przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawi krótko swój plan budżetowy na 66 miliardów euro podczas czwartkowego spotkania przywódców UE, co oznacza, że ​​prawdopodobnie odbędzie się wstępna dyskusja na temat funduszy, powiedzieli urzędnicy.

Oczekuje się, że plany Von der Leyen napotkają opór wielu krajów, zwłaszcza tzw. krajów „oszczędnych”, w tym Austrii, Danii, Holandii i Szwecji.

W rozmowie z dziennikarzami w Berlinie wysoki rangą niemiecki urzędnik również wyraził ostrożność w stosunku do planu von der Leyen.

„Jedno z pytań brzmi: czy ocena sytuacji dokonana przez komisję jest przekonująca?” powiedział starszy urzędnik, którego nazwiska nie można podać ze względu na zasady, według których zorganizowano odprawę.

Czy nadszedł czas, aby ponownie współpracować z Erdoganem?

Jednocześnie wysoki niemiecki urzędnik podkreślił zainteresowanie Berlina odnowieniem relacji UE z Turcją.

„[Turkish President Recep Tayyip] Erdogan został ponownie wybrany, co powinno być okazją dla Unii Europejskiej do ponownego, szerokiego spojrzenia na jej stosunki z Turcją.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan | Adem Altan/AFP za pośrednictwem Getty Images

„Dla nas chodzi o ponowne umieszczenie stosunków UE-Turcja… i być może ożywienie ich, jeśli wszystkie strony zechcą się do tego zobowiązać” – kontynuował urzędnik, dodając, że koordynator ds. polityki zagranicznej Komisji Europejskiej i UE Josep Borrell powinien „powrócić jesienią z propozycjami.

Jednym z pomysłów może być aktualizacja zasad handlu między UE a Turcją – drażliwa kwestia, choć rozmowy między Brukselą a Ankarą od kilku lat nie przyniosły postępów w sprawie modernizacji tzw. unii celnej UE–Turcja.

Schultz odbył w środę rozmowę telefoniczną z Erdoganem, podczas której obaj przywódcy dyskutowali o tym, jak „zacieśnić współpracę i pogłębić wymianę w różnych kwestiach współpracy”, jak powiedział Stephen Hebbestreit, rzecznik Schultza.

Jakikolwiek postęp w stosunkach UE-Turcja będzie wymagał także zgody krajów UE na odwieczne spory z Turcją – Grecją i Cyprem.

READ  Paula Tinubu: Od ojca chrzestnego Lagos do prezydenta-elekta Nigerii

Przynajmniej w tym sensie wydaje się, że nastąpił postęp: „Zgodziliśmy się na włączenie akapitu o Turcji i przyszłych stosunkach”, powiedział grecki dyplomata.

W najnowszym projekcie konkluzji opublikowanym w środę wieczorem zwrócono się do Borrella i Komisji o „sprawozdanie” ze stosunków UE-Turcja „z myślą o poczynieniu postępów w sposób strategiczny i przyszłościowy”.

Barbara Moens, Jacob Hanke Villa, Lilly Baer, ​​​​Jacopo Paregazzi i Gregorio Sorgi przyczynili się do reportażu.