25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kramatorsk: Domniemany rosyjski szpieg oskarżony o śmiertelny cios

Kramatorsk: Domniemany rosyjski szpieg oskarżony o śmiertelny cios

Źródło obrazu, Ed Habershon/BBC

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rzekomy rosyjski agent zamieszany w atak na miasto Kramatorsk zostanie oskarżony o zdradę.

Powiedział, że ci, którzy pomagają Rosji niszczyć życie, zasługują na „maksymalną karę”.

Jedenaście osób, w tym troje nastolatków, zginęło we wtorek w ataku rakietowym na popularną restaurację.

Ukraińskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że mężczyzna wysłał rosyjskiej armii nagranie wideo z restauracji na kilka godzin przed jej zniszczeniem.

Wśród zabitych są 14-letnie siostry bliźniaczki Julia i Anna Aksenchenko oraz 17-letnia dziewczynka.

„Rosyjskie pociski zatrzymały bicie serc dwóch aniołów” – napisano w oświadczeniu wydziału edukacji Rady Miasta Kramatorsk.

Co najmniej 60 innych osób zostało rannych, w tym obywatele Kolumbii i wybitny ukraiński pisarz.

W środę ukraińskie służby bezpieczeństwa opublikowały zdjęcie zatrzymanego przez siebie miejscowego mężczyzny, nazywając go rosyjskim agentem.

W swoim wieczornym przemówieniu Zełenski dał jasno do zrozumienia, że ​​służby bezpieczeństwa tego kraju ściśle współpracują z siłami specjalnymi policji w celu aresztowania podejrzanego, któremu grozi dożywocie.

Służby ratunkowe poinformowały w środę, że poszukiwania i ratownictwo trwają.

Kramatorsk, wschodnie miasto w obwodzie donieckim, znajduje się pod kontrolą Ukrainy, ale znajduje się blisko okupowanych przez Rosję części kraju.

W kwietniu ubiegłego roku ponad 50 osób zginęło, a wiele innych zostało rannych w ataku rakietowym na stację kolejową w tym mieście.

Salon Ria, który tym razem stał się celem ataków, był popularnym miejscem, w którym regularnie gościli międzynarodowi dziennikarze, ochotnicy i ukraińscy żołnierze odpoczywający od pobliskich linii frontu.

podpis pod zdjęciem,

Władze w Kramatorsku twierdzą, że dwie ofiary wczorajszego ataku to 14-letnie bliźniaczki Julia i Anna Aksenchenko.

Pan Jaramillo Caro opisał chwile po wybuchu, mówiąc, że widział „cząsteczki poruszające się w zwolnionym tempie”, gdy próbował zrozumieć, co się dzieje.

Siedzi z nimi wybitna ukraińska pisarka – jej tożsamości nie ujawniono – w stanie krytycznym i „walczącym o życie”.

„Proszę, módlcie się za nią” – powiedział pan Jaramillo Caro.

Valentina, mieszkanka Kramatorska, która jest właścicielem kawiarni w pobliżu miejsca zdarzenia, mówiła o zniszczeniach po ataku. „Wszystko tam zostało zdmuchnięte” – powiedziała agencji informacyjnej Reuters, dodając, że „nie pozostały żadne szyby, okna ani drzwi”.

Kreml ponownie twierdził, że przeprowadzał tylko ataki na cele wojskowe, a rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że zniszczyło „tymczasowe rozmieszczenie rosyjskich sił zbrojnych”. [Ukrainian] Liderzy ”w Kramatorsku, bez wchodzenia w szczegóły.

Jurij Sak, doradca ministerstwa obrony Ukrainy, powiedział BBC, że obrona powietrzna Ukrainy jest „obecnie niewystarczająca, aby objąć całe terytorium Ukrainy”.

Ukraina nadal żąda od sojuszników nowoczesnych samolotów bojowych, które pomogą jej w obronie przed rosyjskimi uderzeniami.

wyjaśnij wideo,

Zobacz: szok i zniszczenia po tym, jak rosyjskie rakiety uderzyły w restauracje