14 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy z UE twierdzą, że ten rok jest „prawie na pewno” najcieplejszy od 125 000 lat

Naukowcy z UE twierdzą, że ten rok jest „prawie na pewno” najcieplejszy od 125 000 lat

BRUKSELA (Reuters) – Naukowcy z Unii Europejskiej stwierdzili w środę, że jest prawie pewne, że ten rok będzie najcieplejszy od 125 000 lat, po tym jak dane wykazały, że ostatni miesiąc był w tym okresie najcieplejszym październikiem na świecie.

Unijna Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus (C3S) podała, że ​​w zeszłym miesiącu znacznie pobito poprzedni październikowy rekord temperatury, ustanowiony w 2019 r.

„Rekord został pobity o 0,4 stopnia Celsjusza, co stanowi znaczny margines” – powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S, która określiła październikową anomalię temperaturową jako „wyjątkowo ekstremalną”.

Ciepło jest skutkiem ciągłej emisji gazów cieplarnianych wynikającej z działalności człowieka, a także pojawienia się w tym roku zjawiska pogodowego El Niño, które powoduje wzrost temperatury wód powierzchniowych we wschodniej części Pacyfiku.

Na całym świecie średnia temperatura powietrza na powierzchni Ziemi w październiku była o 1,7°C wyższa niż w tym samym miesiącu w latach 1850–1900, które Kopernik określa jako okres przedindustrialny.

Rekordowy październik oznacza, że ​​„prawie na pewno” rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii, C3S stwierdziło w oświadczeniu. Poprzedni rekord to rok 2016, kolejny rok El Nino.

Zbiór danych programu Copernicus sięga 1940 r. „Kiedy połączymy nasze dane z IPCC, możemy stwierdzić, że jest to najcieplejszy rok w ciągu ostatnich 125 000 lat” – powiedział Burgess.

Długoterminowe dane IPCC ONZ obejmują odczyty ze źródeł takich jak rdzenie lodowe, słoje drzew i osady koralowców.

Jedyny inny przypadek, w którym październik pobił rekord temperatury w tak dużym stopniu, miał miejsce we wrześniu 2023 r.

„Wrzesień naprawdę nas zaskoczył. Dlatego po zeszłym miesiącu trudno powiedzieć, czy mamy do czynienia z nową sytuacją klimatyczną. Ale teraz rekordy wciąż spadają i nie dziwi mnie to mniej niż miesiąc temu” – powiedział Burgess.

READ  Władze Ekwadoru i Peru szacują straty po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło co najmniej 15 osób

„Większość lat El Niño jest obecnie rekordowych, ponieważ dodatkowe globalne ocieplenie spowodowane przez El Niño przyczynia się do ciągłego spadku globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka” – powiedział Michael Mann, klimatolog na Uniwersytecie Pensylwanii.

Zmiany klimatyczne napędzają coraz bardziej destrukcyjne zjawiska ekstremalne. W tym roku obejmowały one powodzie, w wyniku których zginęło tysiące ludzi w Libii, ekstremalne fale upałów w Ameryce Południowej i najgorszy sezon pożarów w historii w Kanadzie.

„Nie możemy pozwolić, aby niszczycielskie powodzie, pożary buszu, burze i fale upałów, które widzieliśmy w tym roku, stały się nową normalnością” – powiedział Piers Forster, klimatolog na Uniwersytecie w Leeds.

Dodał: „Dzięki szybkiemu ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w ciągu następnej dekady możemy zmniejszyć o połowę tempo wzrostu temperatury”.

Chociaż kraje wyznaczają coraz ambitniejsze cele w zakresie stopniowej redukcji emisji, jeszcze tak się nie stało. Globalna emisja dwutlenku węgla osiągnie rekordowy poziom w 2022 roku.

Zgłoszone przez Kate Abnett. Pod redakcją Jana Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Kate Abnett zajmuje się w Brukseli polityką klimatyczną i energetyczną UE, składając sprawozdania na temat zielonej transformacji w Europie oraz wpływu zmian klimatycznych na ludzi i ekosystemy w całej UE. Inne obszary zainteresowania obejmują międzynarodową dyplomację klimatyczną. Przed dołączeniem do Reuters Kate zajmowała się rynkami emisji i energii dla Argus Media w Londynie. Należy do zespołów, których reportaże na temat kryzysu energetycznego w Europie zdobyły w 2022 r. dwie nagrody Dziennikarza Roku agencji Reuters.

Gloria Dickey informuje agencję Reuters o kwestiach klimatycznych i środowiskowych. Jej siedziba mieści się w Londynie. Jej zainteresowania obejmują utratę różnorodności biologicznej, naukę o Arktyce i kriosferze, międzynarodową dyplomację klimatyczną, zmiany klimatyczne i zdrowie publiczne oraz konflikty między ludźmi a dziką przyrodą. Wcześniej przez 7 lat pracowała jako niezależna dziennikarka zajmująca się ochroną środowiska, pisząc dla takich publikacji jak The New York Times, The Guardian, Scientific American i Wired. Dickie jest finalistką nagrody Livingstone Awards dla młodych dziennikarzy w 2022 r. w kategorii Raportowanie międzynarodowe za reportaż klimatyczny ze Svalbardu. Jest także autorką w W.W. Norton.

READ  Chude wideo Micheila Saakaszwilego wywołuje konfrontację między Gruzją a Ukrainą