10 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Władze Ekwadoru i Peru szacują straty po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło co najmniej 15 osób

(Reuters) – Władze Ekwadoru i Peru pracowały w niedzielę, aby poradzić sobie ze szkodami spowodowanymi przez potężne trzęsienie ziemi, które wstrząsnęło regionem dzień wcześniej, pozostawiając co najmniej 15 zabitych i setki rannych.

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera nawiedziło ekwadorską przybrzeżną prowincję Guayas w sobotę w południe, a mieszkańcy zgłaszali wstrząsy w większości części kraju, a także w miastach położonych na północnej granicy Peru.

„Naszym celem jest podjęcie natychmiastowych działań, aby przywrócić nas do normalności” – powiedział prezydent Guillermo Lasso w nagraniu wideo w niedzielę wieczorem. „Macie moje pełne poparcie, aby jak najszybciej naprawić wszystkie szkody, na które Ministerstwo Finansów przeznaczyło już niezbędne środki”.

Laso poinformował o 14 ofiarach śmiertelnych, a także ponad 460 osobach rannych. Powiedział, że 89 domów zostało zniszczonych, a 192 inne uszkodzone. Zwrócił uwagę, że dziesiątki ośrodków zdrowia i placówek oświatowych odnotowało też ślady.

Powiedział, że rząd stworzył bon na wynajem mieszkania i dostanie domy, w których mogą przebywać rodziny, które straciły domy.

Sekretariat ds. Zarządzania Ryzykiem powiedział, że wysłał zespół na wyspę Buna wczesną niedzielę, w pobliżu epicentrum, w celu oceny potrzeb i zapewnienia pomocy humanitarnej.

Państwowa firma naftowa Petroecuador poinformowała, że ​​awaria elektryczna dotknęła sześć pól naftowych, co zmniejszyło produkcję o około 17 400 baryłek ropy.

Petroecador powiedział, że platforma morska w pobliżu epicentrum również ucierpiała, powodując awarię maszyn i czasowe obniżenie produkcji. Firma obliczyła stratę produkcyjną na ponad 20,5 miliona stóp sześciennych dziennie.

Władze peruwiańskie zgłosiły jedną śmierć, cztery domy zawaliły się, a pięć innych nie nadawało się do zamieszkania, podczas gdy podstawowe usługi i infrastruktura transportowa nie zostały uszkodzone.

READ  Linie Air India zawiodły, powinny były działać szybciej: prezes Tata Sons reaguje na incydent z oddawaniem moczu

Podczas niedzielnego orędzia papież Franciszek złożył kondolencje z powodu strat i „wszystkich, którzy cierpią” z powodu trzęsienia ziemi. Inne rządy, w tym rządy Chile i Kuby, przesłały wyrazy solidarności.

Ekwador i Peru są częścią tak zwanego Pacyficznego Pierścienia Ognia, rozległego obszaru otaczającego Ocean Spokojny, gdzie często dochodzi do starć płyt kontynentalnych.

Dodatkowe raporty autorstwa Alexandry Valencii w Ekwadorze, Fabiana Campero w Santiago i Jackie Potts w Mexico City; Montaż przez Matthew Lewisa i Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.