15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łukaszenka mówi, że szef Wagnera Prigożyn jest w Rosji, a nie na Białorusi

Łukaszenka mówi, że szef Wagnera Prigożyn jest w Rosji, a nie na Białorusi

9:50: Prezydent Białorusi mówi, że szef Wagnera wrócił do Rosji

Przywódca rosyjskich najemników Jewgienij Prigożyn Nie ma go już na Białorusi, potężnym władcy tego kraju Aleksandra Łukaszenki powiedział dziennikarzom.

Łukaszenka, który w zeszłym miesiącu wynegocjował porozumienie o zakończeniu zbrojnego powstania Grupy Wagnera w Rosji, powiedział 27 czerwca, że ​​Prigożyn przybył na Białoruś w ramach porozumienia.

Ale dzisiaj powiedział dziennikarzom: „Jeśli chodzi o Prigożyna, to on jest w Petersburgu. Nie jest na białoruskiej ziemi”.

Łukaszenka powiedział, że oferta Wagnera dotycząca rozmieszczenia niektórych myśliwców na Białorusi – perspektywa, która zaniepokoiła sąsiednie kraje NATO – jest nadal aktualna.

9:15: Türkiye i Szwecja omawiają kryzys członkostwa w kwaterze głównej NATO

Wyżsi urzędnicy z Szwecja I indyk spotkać się o godz NATO Dzisiejsza siedziba badania prezydenta Turcji Recepa Tayyipa ErdoganaSprzeciw wobec przystąpienia kraju skandynawskiego do sojuszu wojskowego.

Sekretarz Generalny NATO Jensa Stoltenberga Będzie przewodniczył spotkaniu, w którym wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, szefowie wywiadów i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Wezmą w nim udział także wyżsi urzędnicy z Finlandii, która w kwietniu przystąpiła do NATO po rozwiązaniu problemów tureckich.

Rozmowy mają miejsce dzień po prezydencie USA Joe Bidena Powitali premiera Szwecji w Białym Domu w ramach poparcia dla kandydatury tego kraju do członkostwa.

07:35: „Cywile ponoszą ciężar tej wojny”

Według korespondenta France 24, Emmanuela Chase’a, rosyjskie rakiety uderzyły w bloki mieszkalne we Lwowie we wczesnych godzinach czwartkowych, kiedy większość mieszkańców spała, dając im niewielkie szanse na znalezienie schronienia. Kijów.

„Po raz kolejny cywilna infrastruktura została zbombardowana przez siły rosyjskie – to na Ukrainie dzieje się na porządku dziennym” – wyjaśnia.

6:45: Zełenski obiecuje konkretną odpowiedź po czterech zabitych w strajku we Lwowie

ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski Obiecał „konkretną reakcję” w następstwie rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny, w którym zginęły co najmniej cztery osoby we Lwowie.

READ  Macron zwraca się do Francji w związku ze złością z powodu reformy emerytalnej

„Konsekwencje nocnego ataku rosyjskich terrorystów” – napisał, obok postu wideo na Telegramie pokazującego zniszczony budynek. „Niestety są ranni i zabici. Na pewno będzie odpowiedź na wroga. Namacalna odpowiedź” – dodał.

05:15: Jedna ofiara śmiertelna po tym, jak rakieta uderzyła w kompleks mieszkalny we Lwowie

Burmistrz zachodnioukraińskiego miasta poinformował, że co najmniej trzy osoby zginęły w czwartek wieczorem w rosyjskim ataku rakietowym na apartamentowiec we Lwowie.

„Trzy osoby zginęły” – powiedział Andrei Sadovyiyi w poście na swoim kanale Telegram, dodając, że uszkodzonych zostało około 60 mieszkań i 50 samochodów.

Powiedział w poprzednim poście, że osiem osób zostało rannych. Nie było jasne, czy trzy osoby, których śmierć potwierdzono, zostały uwzględnione w tej liczbie.

03:06: Rosyjskie rakiety uderzyły we Lwów na zachodniej Ukrainie

Ukraińskie władze poinformowały, że ataki w zachodnim Lwowie zniszczyły „krytyczną infrastrukturę” i raniły co najmniej cztery osoby.

Rosja Fale uderzeń dronów i pocisków wystrzeliwanych w poprzek Ukraina Od inwazji w lutym 2022 r.

Obwód lwowski – setki kilometrów od linii frontu – uniknął ciężaru ataków.

„Ważny obiekt infrastrukturalny we Lwowie został uszkodzony, według wstępnych doniesień są osoby ranne” – napisał na Telegramie gubernator lwowski Maksim Kozicki.

Nie podał innych szczegółów i nie sprecyzował, czy naloty były przeprowadzane przez drony, czy rakiety.

Wcześniej ostrzegł, że „kilka” pocisków „leci w kierunku zachodnich regionów”, powołując się na dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

1:30 w nocy: Zełenski mówi, że szukał broni, aby kontratak mógł rozpocząć się wcześniej

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział CNN Chciał rozpocząć kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym wcześniej niż w czerwcu i wezwał zachodnich sojuszników do przyspieszenia dostaw broni dla tej misji, zgodnie z fragmentami opublikowanymi w środę przez tłumacza.

„Chciałem, aby nasz kontratak nastąpił dużo wcześniej, ponieważ wszyscy rozumieli, że jeśli kontratak nastąpi później, większa część naszego terytorium zostanie rozminowana” – powiedział Zełenski. „Dajemy naszemu wrogowi czas i możliwość podłożenia większej liczby min i przygotowania linii obrony” – dodał.

READ  Konserwatywny poseł Luke Evans twierdzi, że zgłosił policji sprawę elektronicznej lampy błyskowej

Powiedział, że trudności na polu bitwy spowodowały, że siły ukraińskie spowolniły kontrofensywę, której celem jest odzyskanie terytoriów we wschodniej i południowej Ukrainie, okupowanych przez Rosję od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 r.

Ukraiński przywódca konsekwentnie naciska na Stany Zjednoczone i innych zachodnich sojuszników, aby dostarczali jego siłom zbrojnym bardziej zaawansowaną broń, taką jak amerykańskie myśliwce F-16 i pociski dalekiego zasięgu.

  • Kluczowe wydarzenia ze środy 5 lipca:

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wezwała w środę do dodatkowego dostępu do okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, aby „potwierdzić, że na miejscu nie ma min ani materiałów wybuchowych”.

Ukraina i Rosja oskarżyły się nawzajem o planowanie sabotażu na miejscu, budząc obawy o ryzyko katastrofy radioaktywnej w największej elektrowni jądrowej w Europie.

Kreml Rzecznik Dmitrija Pieskowa powiedział dziennikarzom, że Moskwa nie podjęła jeszcze decyzji o przedłużeniu Morze Czarne Umowa zbożowa, która pozwala na bezpieczny eksport zboża z Ukrainy, wygasa 18 lipca.

Rosja wszczęła postępowanie karne w związku z brutalnym atakiem zamaskowanych mężczyzn w Czeczenii na wybitną rosyjską dziennikarkę i prawniczkę, gdy stało się jasne, jak poważne obrażenia odniosła.

Przeczytaj wczorajszy blog na żywo, aby zobaczyć, jak to wszystko potoczyło się dzisiaj.

© Studio graficzne France Médias Monde

(FRANCE 24 z AFP, AP i Reuters)