20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Książę Harry przegrywa apelację do Sądu Najwyższego w sprawie poziomu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii

Książę Harry przegrywa apelację do Sądu Najwyższego w sprawie poziomu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii

Książę Harry przegrał sprawę Wysokiego Trybunału przeciwko rządowi w związku z poziomem bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii.

Książę Sussex nie uchylił poprzedniego orzeczenia, na mocy którego obniżono jego status bezpieczeństwa po tym, jak przestał być członkiem rodziny królewskiej.

Sąd Najwyższy uznał, że decyzja ta nie była ani nielegalna, ani irracjonalna.

Książę Harry będzie starał się odwołać od najnowszego orzeczenia, a rzecznik prawny powiedział, że „ma nadzieję uzyskać sprawiedliwość”.

Jego prawnicy stwierdzili, że sposób, w jaki zapadła decyzja, był niesprawiedliwy, choć orzeczenie Sądu Najwyższego stwierdziło, że tak nie jest.

Książę Harry wniósł skargę prawną po tym, jak powiedziano mu, że podczas pobytu w kraju nie będzie już otrzymywał takiego samego poziomu ochrony finansowanej ze środków publicznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że bezpieczeństwo jego podczas wizyt w Wielkiej Brytanii zostanie zorganizowane w zależności od przewidywanego ryzyka, podobnie jak w przypadku innych osobistości udających się z wizytą, i stwierdziło w środę, że jest „zadowolone” z wyniku sądu.

W odpowiedzi na wyzwanie księcia prawnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedzieli wcześniej Wysokiemu Trybunałowi, że książę Harry nadal finansowałby ze środków publicznych ochronę policyjną, ale byłyby to „porozumienia doraźne, dostosowane do jego potrzeb”, a nie automatyczna ochrona oferowana w pełnym wymiarze godzin praca. rodzina królewska.

Większość postępowań prawnych, dotyczących zabezpieczeń dla znanych osobistości, miała charakter prywatny w grudniu, a orzeczenie emerytowanego sędziego Sądu Najwyższego, Sir Petera Lane’a, zostało opublikowane w środę rano.

Może to mieć konsekwencje dla przyszłych wizyt księcia w Wielkiej Brytanii, ponieważ jak już wcześniej stwierdził, niższy poziom bezpieczeństwa utrudnia sprowadzenie jego rodziny do kraju.

Uznał, że decyzja nie była ani nieracjonalna, ani niesprawiedliwa proceduralnie.

W 51-stronicowym dokumencie, który został częściowo zredagowany, sir Peter stwierdził, że prawnicy Harry'ego „niewłaściwie zinterpretowali” sposób, w jaki otrzymał on zabezpieczenie w ramach Królewskiego Komitetu Wykonawczego i VIP (RAFIC), który zapewnia bezpieczeństwo członkom rodziny królewskiej i inni VIP-owie. Odpowiedzialność została przekazana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i obejmowała Policję Metropolitalną, Biuro Rady Ministrów i dom królewski.

W orzeczeniu stwierdzono również, że „proces ad hoc”, który Ravik opracował dla księcia Harry’ego, „był i pozostaje legalny”.

Wchodząc bardziej szczegółowo w stanowisko księcia Harry'ego, Sir Peter napisał w swoim orzeczeniu, że książę „uważa, że ​​przebywając w Wielkiej Brytanii powinien otrzymać od państwa gwarancję ochronną ze względu na jego pozycję w rodzinie królewskiej i czynniki związane z jego przeszłością i rodzina.” Aktualne stanowiska. Ravik nie podzielił tej opinii.

Następnie powiedział, że w styczniu 2020 r. Sekretarz Gabinetu powiedział prywatnemu sekretarzowi księcia Harry'ego, „że powód nie powinien oczekiwać, że jego obecne ustalenia dotyczące bezpieczeństwa pozostaną niezmienione”, co zostało „potwierdzone” na kolejnym spotkaniu pod koniec miesiąca.

W orzeczeniu ujawniono także przykłady obaw księcia o bezpieczeństwo, w których zwrócono uwagę na dowody przedstawione w sprawie.

Powiedziała, że ​​prywatny sekretarz księcia i księżnej Sussex wysłał w lutym 2020 r. list do ówczesnego sekretarza gabinetu sir Marka Sedwilla, w którym książę nie mógł „zobaczyć, w jaki sposób można usunąć jego bezpieczeństwo, chyba że obecne zagrożenie zagraża jemu i jemu samemu”. „Jego rodzina się zmniejszyła”.

Powiedziała, że ​​książę zapytał: „Kto byłby skłonny postawić jego i jego rodzinę w sytuacji skrajnie bezbronnej i ryzykownej – w sytuacji, w której nikt nie byłby skłonny postawić mojej matki 23 lata temu – a jednak dzisiaj, w jeszcze większym ryzyko”, „jak wspomniano powyżej, z dodatkowymi warstwami „Rasizm i ekstremizm, ktoś czuje się komfortowo, biorąc odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć. Proszę o nazwisko osoby, która jest gotowa wziąć odpowiedzialność za ten wybór”.

READ  Wybuch samochodu w Moskwie zabija córkę największego propagandzisty Putina: państwowe media

W zeszłym roku książę Harry przegrał odrębną sprawę prawną dotyczącą możliwości prywatnego płacenia za ochronę policyjną podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii, w sprawie, która skupiała się również na obawach związanych z zmniejszonym poziomem bezpieczeństwa od czasu, gdy przestał pracować jako pełnoetatowy członek rodziny królewskiej.

W swoim orzeczeniu Sir Peter stwierdził, że oferta księcia dotycząca zapłaty za jego ubezpieczenie zostałaby odrzucona „ze względu na to, że osoba ta albo jest uprawniona do odpowiedniej ochrony jako członek Grupy RAFIC, albo nie jest do niej uprawniona”.

Skomentuj zdjęcie,

Książę i księżna Sussex wycofują się z obowiązków królewskich w 2020 roku

Rzecznik księcia Harry'ego powiedział, że złoży apelację od środowego wyroku.

„Książę nie prosi o preferencyjne traktowanie, ale raczej o uczciwe i zgodne z prawem stosowanie własnych zasad RAFIC, zapewniając mu takie samo traktowanie jak inni, zgodnie z pisemną polityką RAFIC” – napisano w oświadczeniu.

Dodali: „Ravik nie zastosował swojej pisemnej polityki wobec księcia Sussex i wykluczył go z niektórych analiz ryzyka”.

Sir Peter stwierdził jednak w swoim orzeczeniu, że poddanie się ocenie ryzyka „nie jest prawem ani nawet korzyścią. Jest to… narzędzie analityczne”.

Rzecznik księcia Harry'ego powiedział: „Tak zwany„ proces szyty na miarę ”, który go dotyczy, nie zastępuje analizy ryzyka”.

Dodali: „Książę Sussex ma nadzieję uzyskać sprawiedliwość od Sądu Apelacyjnego i do czasu zakończenia sprawy nie udziela żadnych dalszych komentarzy”.

Książę Harry, który nie był obecny na grudniowej rozprawie, mieszka w Stanach Zjednoczonych z żoną Meghan i dwójką dzieci.

Ostatnie wizyty księcia w Wielkiej Brytanii były krótkotrwałe. Na początku tego miesiąca 39-latek spędził nieco ponad 24 godziny w Wielkiej Brytanii po tym, jak udał się do kraju, aby spotkać się z ojcem na 45 minut po zdiagnozowaniu raka u króla Karola.

Ostatni występ księcia Harry'ego na królewskim przyjęciu miał miejsce w maju ubiegłego roku, podczas koronacji króla.

Było to również krótkotrwałe, ponieważ książę wyjechał natychmiast po ceremonii w Opactwie Westminsterskim. Jednak źródło poinformowało wówczas amerykańskie media Page Six, że książę Harry zamierza dołożyć „wszystkich wysiłków”, aby wrócić na czas na urodziny swojego syna Archiego, które przypadały tego samego dnia.

Uważa się również, że napięte stosunki Harry'ego z rodziną odegrały rolę w krótkości jego wizyt.

Po wyroku rzecznik MSW powiedział, że „jest zadowolony, że sąd orzekł na korzyść stanowiska rządu w tej sprawie i uważnie rozważamy dalsze kroki”.

Kontynuowali: „System bezpieczeństwa prewencyjnego rządu Wielkiej Brytanii jest rygorystyczny i proporcjonalny.

„Naszą wieloletnią polityką jest nieudzielanie szczegółowych informacji na temat tych ustaleń, ponieważ mogłoby to zagrozić ich integralności i mieć wpływ na bezpieczeństwo osób”.

Chociaż po wydaniu wyroku nie pojawił się publicznie, książę Harry pojawił się w filmie na rzecz sponsorowanej przez siebie organizacji charytatywnej.

W krótkiej wiadomości skierowanej do kamery w związku z nominacjami do nagrody WellChild Award książę złożył hołd „niezwykłej sile i duchowi” młodych ludzi ze złożonymi schorzeniami.