21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wydaje się, że porozumienie między Izraelem a Hamasem zaczęło nabierać kształtu.  Jak to będzie wyglądać?

Wydaje się, że porozumienie między Izraelem a Hamasem zaczęło nabierać kształtu. Jak to będzie wyglądać?

Kair (AFP) – Izrael i Hamas zmierzają w stronę nowego porozumienia, które uwolniłoby część z około 130 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy w zamian za tygodniową przerwę w Gazie. wojnaA teraz jest w piątym miesiącu.

Prezydent USA Joe Biden mówi umowę Może wejść w życie już w poniedziałek, przed nieoficjalnym terminem – rozpoczęciem muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan, około 10 marca.

Osiągnięcie porozumienia przyniosłoby ulgę zdesperowanym Ludzie w Gaziektóry poniósł ciężkie straty, a także ucierpiał Rodziny izraelskich zakładników Zrobione podczas Hamasu Atak 7 października To wywołało wojnę.

Oto spojrzenie na powstające porozumienie.

Zarys umowy

Według wyższego urzędnika z Egiptu wejdzie w życie sześciotygodniowe zawieszenie broni, a Hamas zgodzi się na uwolnienie do 40 zakładników – Większość z nich to przynajmniej kobiety cywilne Dwoje dzieciStarsi i chorzy więźniowie. Izrael uwolni co najmniej 300 z nich więźniowie palestyńscy Urzędnik powiedział, że Palestyńczycy przetrzymywani są w izraelskich więzieniach.

Izrael również na to pozwoli Wysiedleni Palestyńczycy Według urzędnika z Egiptu, który pośredniczy w zawarciu umowy ze Stanami Zjednoczonymi i Katarem, należy powrócić do niektórych obszarów w północnej Gazie, która była pierwszym celem izraelskiej ofensywy lądowej i doznała rozległych zniszczeń.

– oznajmił egipski urzędnik Dostawa pomocy Nastąpi ono w okresie zawieszenia broni, kiedy na oblężony teren wjeżdża dziennie od 300 do 500 ciężarówek, co znacznie przekracza średnią dzienną liczbę wjeżdżających ciężarówek od początku wojny.

Urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do omawiania szczegółów rozmów z Izraelem, powiedział, że Izrael ułatwi dostawy pomocy do obszarów w całej Strefie Gazy, gdyż jego siły będą powstrzymywać się od przeprowadzania ataków na niego i na eskortującą pomoc policji konwoje. Dziennikarze.

Punkty zaczepienia

Pomimo optymizmu Bidena obie strony w dalszym ciągu przygotowują się do ostatecznego porozumienia, nawet gdy rozmowy w Katarze trwają. Przedstawiciele Izraela i Hamasu bagatelizowali jakiekolwiek poczucie postępu.

READ  Japonia stawia swój system obrony przeciwrakietowej w stan gotowości, podczas gdy Korea Północna ostrzega przed wystrzeleniem satelity

To był Izrael i Hamas Rozdzieleni na ich warunkach w przeszłości osiągnąć porozumienia, opóźniając negocjacje, które wydawały się nabrać tempa.

Według izraelskiego urzędnika, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na trwające rozmowy, Izrael chce, aby w pierwszej fazie uwolnienia zakładników objęto wszystkie żołnierki. Hamas postrzega wszystkich żołnierzy jako ważniejszą kartę przetargową i prawdopodobnie ponownie będzie naciskał na tę prośbę. Egipski urzędnik powiedział, że rekrutację kobiet na tym etapie odroczono do czasu pierwszego zwolnienia.

Egipski urzędnik powiedział, że obie strony omawiają także liczbę Palestyńczyków, którzy będą mogli wrócić do północnej Gazy oraz czy ich powrót będzie ograniczony do kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.

W trakcie rozmów zostaną także określone obszary Gazy, z których Izrael wycofa swoje siły, powiedział egipski urzędnik, dodając, że Izrael chce, aby Hamas powstrzymał się od wykorzystywania pozostawionych przez siebie obszarów do przeprowadzania ataków. Chce także, aby Hamas zaprzestał strzelania rakietami do południowego Izraela. Urzędnik powiedział, że Hamas jak dotąd odrzucił oba wnioski.

Wyłaniające się porozumienie pozostawia Izraelowi otwarte drzwi do działania w regionie Południowe miasto graniczne Rafah Gdy wygaśnie. Ponad połowa ludności Gazy uciekła do południowego miasta położonego przy granicy z Egiptem. Izrael chce zniszczyć te nieliczne, które według niego pozostały tam brygady Hamasu.

Co pozostało do negocjacji?

Podczas tymczasowego zawieszenia broni obie strony będą negocjować przedłużenie porozumienia, które według egipskiego urzędnika obejmie uwolnienie wszystkich żołnierek w zamian za większą liczbę uwięzionych Palestyńczyków, w tym tych odbywających długie wyroki za śmiertelne ataki.

Po kobietach-żołnierzach Izrael będzie starał się uwolnić mężczyzn-żołnierzy, za których Hamas prawdopodobnie zażąda wysokiej ceny. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że nie zgodzi się na żadne porozumienie, niezależnie od ceny. Ale Rodziny zakładnikówJej ciężkie doświadczenia, które głęboko wstrząsnęły Izraelczykami, prawdopodobnie nasilą presję, jeśli inne osoby zostaną uwolnione.

READ  Ceny ropy na Ukrainie spadają do poziomu sprzed kryzysu z powodu napięć gospodarczych

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że nowe porozumienie stanie się punktem wyjścia do realizacji ich wizji powojennej Strefy Gazy, która ostatecznie doprowadzi do powstania państwa palestyńskiego. Chce, aby Gazą rządziła nowa władza palestyńska, która zarządza częścią okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu. W poniedziałek zrobiła pierwszy krok, który może doprowadzić do reform wspieranych przez USA – Rozwiązanie rządu autonomicznego.

Izrael chce zachować Kompleksowa kontrola bezpieczeństwa W Strefie Gazy odrzuca mocarstwa światowe narzucające jej państwo.

___

Goldenberg donosił z Jerozolimy. Joseph Federman również przyczynił się z Jerozolimy.