25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Intensywne bombardowanie” przez siły okupacyjne szpitali w Gazie w związku z przerwą w dostawie prądu |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

„Intensywne bombardowanie” przez siły okupacyjne szpitali w Gazie w związku z przerwą w dostawie prądu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Strefa Gazy jest narażona na przerwę w komunikacji po raz trzeci od początku wojny, ponieważ Izrael, jak twierdzi, podzielił oblężoną strefę na dwie części.

Według urzędników w oblężonej Strefie Izrael kontynuuje ciężkie bombardowania okolic szeregu szpitali w północnej Strefie Gazy, ponownie odcinając wszelkie usługi komunikacyjne i internetowe.

Salama Maarouf, szefowa biura medialnego rządu Hamasu, powiedziała w niedzielny wieczór: „Od ponad godziny wokół szpitali trwają intensywne bombardowania”.

Według Maroufa szczególnie ciężkie strajki doświadczyły okolice szpitala Al-Shifa, największego szpitala na terytoriach palestyńskich.

Safwat Kahlot z Al Jazeery przemawiający z Deir al-Balah w środkowej Gazie powiedział, że do najintensywniejszego niedzielnego bombardowania doszło w okolicach szpitala.

„Możemy zrozumieć, że te naloty mają na celu popchnięcie sił izraelskich otaczających miasto Gaza w kierunku szpitala Al-Shifa. Wiemy, że tysiące ludzi opuściło swoje domy w tych dzielnicach w kierunku szpitala w poszukiwaniu schronienia.”

„Co wskazuje, że armia izraelska planuje coś wielkiego, być może w nadchodzących godzinach lub w nadchodzących dniach, w związku z samym szpitalem Al-Shifa”.

Wcześniej w niedzielę izraelski atak miał miejsce w pobliżu szpitala Al-Quds w mieście Gaza, w wyniku którego co najmniej 14 osób zostało rannych i uszkodzono budynek.

Do zamachu doszło po tym, jak armia izraelska po raz kolejny oskarżyła Hamas o wykorzystywanie szpitali w swojej kampanii wojskowej przeciwko Izraelowi.

„Hamas umieszcza żołnierzy i broń w szkołach, meczetach, domach i obiektach ONZ, pod nimi i wokół nich” – powiedział w niedzielę dziennikarzom rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

„Wśród najgorszych zbrodni wojennych popełnionych przez Hamas jest wykorzystywanie szpitali do ukrywania swojej infrastruktury terrorystycznej”.

READ  Nowa Szkocja: Cztery osoby zaginęły po ulewnych deszczach, które nawiedziły Kanadę

Hamas wielokrotnie odrzucał ten zarzut.

Izraelskie wojsko potwierdziło, że w niedzielę w Gazie miały miejsce „poważne” strajki, a rzecznik wojskowy stwierdził, że izraelska ofensywa lądowa podzieliła terytoria palestyńskie na dwie części.

Rzecznik Daniel Hajari powiedział, że siły izraelskie „otoczyły miasto Gaza… a teraz jest Gaza Południowa i Gaza Północna”. Dodał, że siły „dotarły do ​​wybrzeża i kontrolują je”.

Grupa zajmująca się dostępem do Internetu NetBlocks.org zgłosiła „przerwę w łączności” w całej Gazie. Palestyńska firma telekomunikacyjna Paltel potwierdziła przerwę w dostawie prądu.

„Straciliśmy kontakt z przeważającą większością członków zespołu UNRWA” – powiedziała Associated Press Juliette Touma, rzeczniczka palestyńskiej agencji ONZ ds. uchodźców. Pierwsza awaria w Gazie trwała 36 godzin, a druga kilka godzin.

Obawy dotyczące placówek opieki zdrowotnej, w których przebywają cywile

Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie bezpieczeństwem pacjentów, pracowników służby zdrowia i tysięcy ludzi, którzy schronili się w szpitalu Al-Quds.

Organizacja stwierdziła w poście na stronie internetowej X: „Światowa Organizacja Zdrowia ponawia swój apel o natychmiastowe zawieszenie broni, skuteczną ochronę ludności cywilnej i opieki zdrowotnej oraz poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

„W naszym szpitalu Al-Quds jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją związaną z ciężkimi bombardowaniami, które miały miejsce w ostatnich dniach w pobliżu szpitala” – powiedział Tommaso Della Longa, rzecznik Międzynarodowej Federacji Czerwonych w Genewie. Krzyż i Czerwony Półksiężyc powiedział Al Jazeerze.

„Wczoraj [Saturday]Dodał, że w wyniku ataku wybite zostały okna, a do szpitala, w którym obecnie leczy się około 500 pacjentów, dostał się dym.

Od czasu ostatnich izraelskich ataków, które rozpoczęły się 7 października, szpitale i karetki pogotowia były kilkakrotnie bombardowane, zabijając pacjentów i wysiedlonych cywilów szukających schronienia w tych obiektach, a także pracowników służby zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia od początku wojny uszkodzonych zostało 39 placówek służby zdrowia. Szpitale zostały również zmuszone do zamknięcia lub odcięcia usług po odcięciu prądu i paliwa.

READ  Wybuchy wstrząsnęły stolicą Syrii, ale nie było natychmiastowych informacji o źródle ani celu ataków

Od początku ostatniej wojny w Strefie Gazy zginęło co najmniej 9 770 Palestyńczyków, w tym 4 008 dzieci, a całe dzielnice zostały obrócone w gruzy. Ponad 1400 osób zginęło w ataku Hamasu na południowy Izrael, który rozpoczął tę wojnę.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w Strefie Gazy znajduje się obecnie prawie 1,5 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych.