20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Eddie Wu przygotowuje się do kierowania imperium Alibaba, które zostało zbudowane z mentorem Jackiem Ma

Eddie Wu przygotowuje się do kierowania imperium Alibaba, które zostało zbudowane z mentorem Jackiem Ma

Pobierz bezpłatne aktualizacje Eddiego Wu

Kiedy osiem lat temu współzałożyciel Alibaba, Eddie Youngming Wu, zaczynał na własną rękę, nie odszedł daleko od mentora Jacka Ma.

Dla funduszu inwestycyjnego, który zakładał, wybrał biuro na terenach podmokłych w centrum Hangzhou, kilka stawów od miejsca, w którym Ma organizował korty i ćwiczył tai chi. Wu pozostał również jako specjalny asystent Ma i pozostaje członkiem Alibaba Partnership, które de facto służy jako zarząd grupy.

„Jack i Eddie mają bliskie, oparte na zaufaniu relacje” – powiedział jeden z byłych dyrektorów Alibaba.

Teraz, prawie dwie dekady po współzałożeniu Alibaby z Ma i 16 innymi osobami, 48-letni Wu ma przewodzić rozpadowi imperium technologicznego, które zbudowali. Jesienią Wu obejmie stanowisko dyrektora generalnego, a wiceprezes grupy Zhou Tsai obejmie stanowisko prezesa.

Alibaba stawia na to, że odchudzanie i powrót do korzeni e-commerce pomoże jej odzyskać udział w rynku, który ustąpił raczkującym platformom internetowym, takim jak Pinduoduo i Douyin firmy ByteDance. Odgałęzia się od innych głównych linii biznesowych, od dostaw żywności do supermarketów, a platformy handlu elektronicznego Taobao i Tmall mają pozostać głównymi firmami należącymi w całości do grupy.

„Eddie i Nauczycielka Ma są naprawdę równi”, powiedział jeden ze starych pracowników Alibaby. „Eddie podziwia Nauczyciela Ma, jego pomysły i filozofię i byłby doskonały w realizacji jego wizji” — powiedziała osoba.

Ma pozostanie bez oficjalnego stanowiska w Alibaba, ale planuje być bardziej zaangażowany, według osób bliskich grupie. We wtorek zdjęcia Ma na pożegnalnej kawie w siedzibie Alibaba z odchodzącym dyrektorem generalnym Danielem Zhangiem zalały chiński internet.

Ma staje przed delikatnym zadaniem zaprojektowania zmiany Alibaby bez uruchamiania dzwonków alarmowych w Pekinie. Czołowi urzędnicy Partii Komunistycznej mogą się martwić, że próbuje ożywić polityczną siłę, która doprowadziła do jego upadku ponad dwa lata temu po wygłoszeniu krucjaty w Szanghaju.

READ  Panel domowy kwestionuje USPS w sprawie planu zakupu ciężarówek pochłaniających gaz

powiedział Duncan Clark, autor książki Alibaba: Dom, który zbudował Jack Ma. „Posiadanie agenta ma sens” – powiedział.

Były dyrektor generalny Alibaby powiedział, że Ma nie jest zainteresowany powrotem do prowadzenia codziennej działalności. „Jack gra architekta. To, co zna najlepiej, to ludzie i to, jak ich dopasować.” „Jack próbuje przywrócić Alibaba do swoich korzeni: im większy, tym mniej kultury”.

Wu dołączył do startupu Ma China Pages po ukończeniu uniwersytetu w 1996 roku jako jeden z pierwszych programistów. „Ma opowiedział mi o pracy i swojej wizji; uznałem ją za genialną i inspirującą” — powiedział później Wu w wywiadzie na Uniwersytecie Tsinghua.

China Pages wkrótce się rozpadło, a Ma przeniosła część zespołu na północ do Pekinu, aby prowadzić stronę internetową dla chińskiego Ministerstwa Handlu. „Wybraliśmy członków zespołu, a Wu Yongming poszedł z Jackiem” – wspomina He Yibing, współzałożyciel China Pages, w wywiadzie dla Financial Times.

Powiedział: „Wu ciężko pracuje”. „W pewnym momencie sprowadziliśmy kilka komputerowych stacji roboczych i serwerów, a wszystkie podręczniki były w języku angielskim. Jego znajomość języka angielskiego nie była zbyt dobra, ale zagłębił się w te podręczniki, sprawdzając słowa w słowniku, aby móc poskładać maszyny w całość”.

Po tym, jak Ma opuścił Pekin, Wu był jednym z 18 założycieli, którzy dzielili swoje mieszkanie w Hangzhou w 1999 roku, aby stworzyć swoje kolejne przedsięwzięcie, Alibaba. „Był utalentowanym młodym człowiekiem, który wierzył w Jacka, a Jack mu ufał” – powiedział.

Kilka lat później Ma zlecił mu zbudowanie Alimamy, silnika reklamowego, który nadal będzie napędzał biznes e-commerce firmy. Kilku pracowników powiedziało, że spędzony tam czas przyniósł mu wewnętrznie przydomek Mama Wu.

„Część pseudonimu wzięła się z tworzenia Alimamy, ale było to również spowodowane tym, że Mama Wu zawsze się nami opiekowała, pracując nad poprawkami błędów lub nowymi strukturami” — powiedział były członek zespołu Alimamy. „On zawsze znajdzie sposób, aby go rozwiązać”.

READ  Jakie sklepy spożywcze będą otwarte w Boże Narodzenie 2023 r.?

„Jako współzałożyciel bliski Ma zawsze może zapewnić nam potrzebne zasoby” – dodała osoba.

Następnie Wu stworzył aplikację zakupową Taobao, która szybko stała się ważną częścią codziennych nawyków zakupowych chińskich konsumentów. Po wejściu Alibaby na giełdę w Nowym Jorku został specjalnym asystentem Ma. Osoby bliskie obu mężczyznom powiedziały, że śledził Ma od jakiegoś czasu.

W 2015 roku Wu wycofał się z Alibaba, kierując działem opieki zdrowotnej, jednocześnie uruchamiając Vision Plus Capital, firmę venture capital założoną obok osobistego biura Ma na terenach podmokłych. Grupa wspierała kilku pracowników Alibaba, którzy wyruszyli na własną rękę, takich jak Qiang Hui z cyfrowej firmy medycznej Come-Future i Jerry Wang z Tuya. Obecnie zarządza aktywami o wartości ponad 1 miliarda dolarów, zgodnie z dokumentami złożonymi w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Kilku pracowników Alibaba zasugerowało, że wiedza inwestycyjna Wu będzie korzystna dla grupy, która przekształca się w spółkę holdingową odpowiedzialną za kierowanie zyskami zbieranymi przez Taobao i Tamol.

Pierwszym zadaniem Wu będzie odwrócenie upadku platformy. Ma naciska na grupę, aby ponownie skupiła się na małych i średnich sprzedawcach Taobao, a nie na dużych markach, które dominują w Tmall. W zeszłym miesiącu powiedział pracownikom, że Alimama, platforma reklamowa zbudowana przez Wu, jest kluczem do przyszłości grupy, według dwóch osób poinformowanych o spotkaniu.

„Firma ciągle zmieniała strategię, nie osiągając niczego znaczącego” – powiedział jeden z menedżerów Alibaba. „Główne problemy leżą w zarządzaniu. Od czasów Jacka Ma nie było żadnego naprawdę wielkiego lidera” – powiedziała osoba.

Dodatkowe raporty Nian Liu w Pekinie