22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sąd Najwyższy USA orzeka na korzyść Coinbase w sporze arbitrażowym

Sąd Najwyższy USA orzeka na korzyść Coinbase w sporze arbitrażowym

Napisane przez Andrew Chunga i Johna Crozela

WASHINGTON (Reuters) – Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w piątek poparł próbę giełdy kryptowalut Coinbase Global Inc, aby powstrzymać procesy sądowe klientów, podczas gdy ona prowadzi odwołania w celu wyprowadzenia sporów poza sąd i do prywatnego arbitrażu, który firmy często wolą od sporów sądowych.

Sędziowie, w decyzji 5-4, uchylił orzeczenie sądu niższej instancji dotyczące użytkownika, który złożył pozew po tym, jak oszust ukradł pieniądze z jego konta. Sąd niższej instancji zezwolił na rozpoczęcie proponowanego pozwu zbiorowego, podczas gdy Coinbase naciskała na apelację, twierdząc, że roszczenia należą do arbitrażu. Sędziowie odrzucili drugą sprawę, o której rozpatrzenie poprosiła Coinbase.

Firmy na ogół preferują arbitraż, ponieważ proces ten jest tańszy i szybszy niż postępowanie sądowe, które może być trudniejsze do wygrania i niesie ze sobą większe ryzyko ogromnych szkód.

Coinbase umożliwia użytkownikom zawieranie transakcji w kryptowalutach, takich jak Bitcoin i Ether. Firma twierdzi, że jej Umowa użytkownika wymaga rozstrzygania sporów w drodze arbitrażu oraz że zgodnie z prawem zwanym federalną ustawą o arbitrażu, które reguluje procedury rozstrzygania sporów w drodze arbitrażu, postępowanie w sądach niższej instancji musi zostać zakończone, gdy wniosek o wymuszenie arbitrażu zostanie odrzucony.

Konserwatywny sędzia Brett Kavanaugh wraz z czterema innymi konserwatystami napisał orzeczenie.

Kavanaugh ostrzegł przed niebezpieczeństwami związanymi z zezwoleniem sądom niższej instancji na kontynuowanie postępowania, gdy kwestia arbitrażu zaczyna się odwoływać, mówiąc, że taki scenariusz może spowodować „nieodwracalną utratę korzyści płynących z arbitrażu, takich jak wydajność i oszczędność kosztów – nawet jeśli sąd apelacyjny stwierdzi później, że sprawa była w rzeczywistości jego „arbitraż przez cały czas”.

Trzej liberalni sędziowie sądu i konserwatywny sędzia Clarence Thomas sprzeciwili się.

W zdaniu odrębnym liberalny sędzia Kitangi Brown Jackson powiedział, że orzeczenie wymyśliło nową zasadę, która „zawsze faworyzuje” stronę ubiegającą się o arbitraż.

READ  Ropa rośnie w związku z amerykańskim zakazem sprzedaży rosyjskiej ropy, azjatyckie akcje wahają się

„Teraz każdy pozwany, który przedstawia nieistotny argument przed arbitrażem, może nie tylko odwołać się, ale może także tymczasowo naciskać na sprawę – pozostawiając powoda zranionego, tracąc dowody i krwawiąc cierpliwość i fundusze” – napisał Jackson.

Catherine Minarik, wiceprezes Coinbase ds. Sporów, z zadowoleniem przyjęła orzeczenie.

Decyzja, jak powiedział Minarik, „uznaje, że firmy takie jak Coinbase, a także nasi klienci, ponoszą znaczne obciążenia, gdy sprawy należące do procesu arbitrażowego zamiast tego przeciągają się w długich i kosztownych postępowaniach sądowych. Rozumie się, że sprawa w sądzie niższej instancji powinna wstrzymać do czasu rozstrzygnięcia przez sąd apelacyjny, czy sprawa w ogóle należy do sądu.”

Jedna ze spraw dotyczyła pozwu w Kalifornii klienta Abrahama Bielskiego, który twierdził, że oszust ukradł ponad 30 000 $ z jego konta Coinbase w 2021 roku. konto.

W innym pozwie odrzuconym przez sąd w piątek, byli użytkownicy oskarżyli firmę o naruszenie kalifornijskiego prawa dotyczącego fałszywej reklamy, nakłaniając ich do zapłaty za udział w loterii w 2021 r., w której oferowano nagrody w dogecoinie, rodzaju kryptowaluty.

W obu przypadkach sędziowie federalni odmówili skierowania roszczeń do arbitrażu, a firma argumentowała, że ​​wymagane są umowy użytkownika. Podczas gdy Coinbase natychmiast odwołała się od tych decyzji, w 2022 roku Okręgowy Sąd Apelacyjny dla 9. Okręgu z siedzibą w San Francisco odrzucił prośby firmy o zawieszenie dalszych procesów sądowych do czasu tych odwołań.

(Reportaż Andrew Chunga z Nowego Jorku i Johna Crozela z Waszyngtonu; montaż autorstwa Willa Dunhama)