22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wall Street kończy się spadkiem, przerywając cotygodniową passę z powodu obaw Fed

Wall Street kończy się spadkiem, przerywając cotygodniową passę z powodu obaw Fed

  • Carmax skacze po pobiciu kwartalnych zysków
  • Starbucks upada w strajku pracowników w przyszłym tygodniu
  • Indeksy w dół: Dow 0,65%, Standard & Poor’s 0,77%, Nasdaq 1,01%

NOWY JORK (Reuters) – Amerykańskie giełdy zamknęły się w piątek na niższych poziomach, kończąc tydzień zdominowany przez zeznania prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella, w którym zasygnalizował on dalsze podwyżki stóp procentowych, ale obiecał, że bank centralny będzie postępować ostrożnie.

Trzy główne indeksy giełdowe w USA straciły na wartości w wyniku szerokiej wyprzedaży. Wrażliwe na oprocentowanie akcje giganta spadły w obciążonym technologią Nasdaq Composite (.IXIC), na czele z Microsoft Corp (MSFT.O), Tesla Inc (TSLA.O) i Nvidia Corp (NVDA.O).

Przy braku katalizatorów wpływających na rynek w tym tygodniu, oprócz zeznań Powella przed Kongresem, trzy indeksy odnotowały tygodniowe spadki, kończąc trwający kilka tygodni rajd.

Nasdaq przerwał ośmiotygodniową passę, najdłuższą od marca 2019 r., podczas gdy S&P 500 (.SPX) przerwał pięciotygodniowy rajd, najdłuższy od listopada 2021 r.

S&P 500 i Nasdaq odnotowały największe spadki procentowe od piątku do piątku od początku marca, kiedy doszło do kryzysu płynności w bankach regionalnych.

„To był wykupiony rynek i nieco się cofnął” – powiedział Ross Mayfield, strateg inwestycyjny w Baird w Louisville w stanie Kentucky. „(Rajd) był napędzany rozmachem, z dość szerokim udziałem, i nie ma nic dziwnego w wstrzymaniu rynków, a wstrzymanie było dość uporządkowane”.

Prezes Fed z San Francisco, Mary Daly, powiedziała w piątek w wywiadzie dla agencji Reuters, że jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku to „bardzo rozsądne” oczekiwanie, powtarzając jednocześnie wezwanie Powella do większej ostrożności w decyzjach politycznych.

Prezes Fed z Atlanty, Tom Barkin, powiedział późnym wieczorem w czwartek, że nie jest przekonany, że inflacja jest na stałej ścieżce w kierunku celu 2%, ale dodał, że nie przewidzi wyniku posiedzenia politycznego banku centralnego w lipcu.

READ  Amazon zwiększa płace dla pracowników magazynu i dostaw

Rynki finansowe miały 74,4% prawdopodobieństwo, że Fed wznowi podnoszenie docelowej stopy funduszy federalnych o kolejne 25 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu, zgodnie z narzędziem FedWatch firmy CME.

„Prawdopodobnie można liczyć na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu, ale rynki kwestionują tę drugą podwyżkę” – dodał Mayfield. „Byłbym zaskoczony, gdyby inflacja i inne dane gospodarcze były warte tej drugiej podwyżki, zanim dojdziemy do wrześniowego posiedzenia Fed”.

Handlowcy pracują na parkiecie giełdy nowojorskiej (NYSE) w Nowym Jorku, USA, 22 czerwca 2023 r. REUTERS/Brendan McDiarmid

Dow Jones Industrial Average spadł o 219,28 punktu, czyli 0,65%, do 33 727,43 punktu, Standard & Poor’s 500 stracił 33,56 punktu, czyli 0,77%, do 4 348,33 punktu, a indeks Nasdaq Composite spadł o 138,09 punktu, czyli 1,01%, do 13 492,52.

Wszystkie 11 głównych sektorów S&P 500 odnotowało spadek, przy czym przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (.SPLRCU) poniosły największą stratę procentową.

Chipsy ciążyły na akcjach technologicznych, a Philadelphia SE Semiconductor (.SOX) spadła o 1,8%.

Giełda samochodów używanych Carmax Inc (KMX.N) odnotowała lepsze niż oczekiwano kwartalne zyski, dzięki czemu jej akcje wzrosły o 10,1%.

Starbucks Inc (SBUX.O) spadł o 2,5% po tym, jak jego związki zawodowe poinformowały, że około 3500 amerykańskich pracowników zastrajkuje w przyszłym tygodniu, aby zaprotestować przeciwko zakazowi dekoracji Miesiąca Dumy w kawiarniach.

Indeks zmienności rynku CBOE (.VIX), będący miarą niepokoju inwestorów, spadł o 0,53 punktu na poziomie 13,44, odbijając się od najniższego poziomu od 3,5 roku.

Spadające emisje przewyższały liczebnie uczestników NYSE 2,39 do 1; Na Nasdaq stosunek wyniósł 2,03 do 1 na korzyść spadających akcji.

Indeks S&P 500 osiągnął nowe 52-tygodniowe maksimum i cztery nowe minima; Indeks Nasdaq zanotował 35 nowych szczytów i 138 nowych minimów.

Firma Russell 2000 zakończyła rekonfigurację komponentów swojego asortymentu, co zwiększyło obroty.

Wolumen obrotu na giełdach w USA sięgnął 15,93 mld akcji, w porównaniu do średnio 11,68 mld dla całej sesji w ciągu ostatnich 20 dni sesyjnych.

READ  Dogecoin rośnie dalej w związku z wpływem piżma, bitcoina i Ethereum Dip: analityk mówi, że rajd Apex Coin jest „wycofany z pary”, ale może powrócić, jeśli tak się stanie – Bitcoin (BTC/USD), Ethereum (ETH/USD), Dogecoin (DOGE) / USD)

Reportaż Stephena Kolba. Dodatkowe raporty Shubham Batra i Shristi A. Ashar w Bengaluru. Montaż przez Richarda Changa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.